Šeimos finansai: kaip sutaupyti ir investuoti pinigus?

šeimos finansai

Sukurti ir išlaikyti šeimą yra vieną didžiausių daugelio žmonių svajonių. Tačiau tai taip pat reikalauja reikšmingo finansinio indėlio. Todėl sukūrus šeimą yra labai svarbu rasti būdų, kaip taupyti pinigus ir investuoti į ateitį. Tuo tikslu parengėme įrašą, kuris tikimės padės imtis veiksmingų žingsnių jaunoms šeimoms, norinčioms sukurti tvirtą finansinį pagrindą.

Aiškių finansinių tikslų nustatymas

Prieš pradėdami taupyti ar investuoti, nustatykite savo finansinius tikslus. Ar norite sutaupyti vaiko studijoms, įsigyti naują būstą ar užsitikrinti didesnę pensiją? Žinodami savo galutinį tikslą, galėsite lengviau nuspręsti, kur ir kaip paskirstyti savo lėšas.

Sudarykite biudžetą

Pirmiausia yra labai svarbu vesti savo šeimos biudžetą. Stebėti savo finansines įplaukas ir išlaidas galite naudodamiesi programėlėmis, skaičiuoklėmis arba vesdami šeimos buhalteriją kitais būdais.

Ne ką mažiau svarbu savo išlaidas suskirstyti į kategorijas ir nusistatyti išlaidų prioritetus. Išlaidų kategorijos gali būti tokios detalios, kaip tik jums reikia, pavyzdžiui, būsto, maisto produktų, transporto ir pramogų. Nustatykite būtiniausias išlaidas ir sritis, kuriose galite jas sumažinti.

Galiausiai yra svarbu laikytis biudžeto, nusistatytų tikslų ir finansinės disciplinos. Taip pat nepamirškite reguliariai peržiūrėti biudžetą, ypač pasikeitus finansinei padėčiai

Sukurkite fondą nenumatytiems atvejams

Fondas nenumatytoms išlaidoms yra labai svarbus norint išvengti paskolų. Siekite, kad lengvai pasiekiamoje taupomojoje sąskaitoje būtų sukaupta bent 3-6 mėnesių pragyvenimo išlaidų suma, kuri būtų likvidi, t.y. kuri nebūtų investuota į nelikvidžias turto klases.

Refinansuokite arba atsikratykite didelių palūkanų paskolomis

Prieš investuodami atsikratykite įsipareigojimais, kurių palūkanų mokėjimai yra išskirtinai dideli (greitieji kreditai, kredito kortelės, kiti vartojimo kreditai). Tą galite padaryti refinansuodami tokias paskolas arba grąžindami jas anksčiau laiko. Sutaupytas palūkanas galėsite nukreipti į investicijas.

Pradėkite taupyti ir investuoti anksti

Kuo anksčiau pradedate taupyti ir investuoti, tuo daugiau laiko jūsų pinigai kaupiasi. Net ir nedidelės mėnesinės įmokos laikui bėgant gali gerokai išaugti. Tai – sudėtinių palūkanų galia.

Taip pat svarbu dalį pajamų atidėti santaupoms ar investicijoms reguliariai, pagal išsikeltus tikslus ir numatytą šeimos biudžetą. Tam tikslui nustatykite automatinį pervedimą iš savo atsiskaitomosios sąskaitos į taupomąją arba investicinę sąskaitą.

Pradėkite investuoti

Vienas svarbiausių žingsnių siekiant užtikrinti tinkamą šeimos finansų valdymą yra investavimas. Jei nesate susipažinę su investavimo galimybėmis ir neturite patirties šioje srityje, pirmiausia pasidomėkite, kokios investavimo galimybės jums prieinamos. Galite pradėti investuoti nuo populiarių investicinių arba ETF fondų. Taip pat šiandien populiaru investuoti per sutelktinio finansavimo platformos, per kurias galite investuoti į vartojimo, nekilnojamojo turto ar verslo paskolas.

Tačiau kad sumažintumėte riziką, nepamirškite savo investicijų diversifikuoti: paskirstykite savo investicijas įvairioms turto klasėms (akcijos, obligacijos, nekilnojamasis turtas).

Investuodami venkite emocinių sprendimų. Rinkoje bus pakilimų ir nuosmukių, susitaikykite su tuo. Sekite savo išsikeltų tikslų ir elkitės taip, kaip numato jūsų sudarytas biudžetas.

Atsisakykite nebūtinųjų išlaidų

Kad turėtumėte daugiau pinigų investicijoms, santaupoms arba išankstiniam brangių paskolų grąžinimui, atsisakykite nebūtinųjų išlaidų.

  • Apsipirkinėkite protingai: ieškokite išpardavimų, naudokitės kuponais ir apsvarstykite galimybę pirkti urmu arba ne sezono metu.
  • Peržiūrėkite mėnesio prenumeratas: įsitikinkite, ar visi abonimentiniai mokėjimai jums yra būtini (kabelinė televizija, Netflit, Patreon parama ir t.t.). Atsisakykite tų, kurios nėra būtinos.

Domėkitės finansų rinkomis ir sekite naujienas

Sekite naujienas apie finansų rinkas ir semkitės žinių apie investavimo strategijas ir asmeninius finansus. Didieji Lietuvos bankai įprastai organizuoja įvairius seminarus ar teikia nemokamas konsultacijas įvairiais investavimo ar finansų valdymo klausimais. Pasinaudokite šiomis galimybėmis, ypač jei neturite pakankamai patirties.

Naudokitės finansinėmis paslaugomis

Norėdami tinkamai valdyti savo finansus, diversifikuoti rizikas ir apsidrausti nuo neigiamo įvairių įvykių poveikio jūsų investicijoms, naudokitės tomis finansinėmis paslaugomis, kurios galite padėti pasiekti šių tikslų. Pavyzdžiui, dažnai yra protinga pasinaudoti draudimo paslaugomis, kad apsaugotumėte savo šeimą nuo nenumatytų įvykių.

Jei būtina ir šioje srityje turite pakankamai patirties, galite pasinaudoti išvestinėmis finansinėmis priemonėmis. Jos gali padėti apsidrausti ir suvaldyti įvairias rizikas.

Be to, bankai ir kitos finansų įstaigos gali pasiūlyti įvairių su investavimu susijusių paslaugų, kurios taip pat gali padėti valdyti investicijas ir užtikrinti profesionalesnį ir saugesnį jų valdymą. Susipažinti su įvairiomis finansinėmis paslaugomis ir palyginti jų sąlygas galite su Finero.

Finansiniai, investiciniai ir kiti pasirinkimai, kuriuos priimate dabar, gali nulemti jūsų finansinę ateitį. Įsipareigodami taupyti bei atsakingai ir nuosekliai investuoti galite susikurti geresnę ateitį savo šeimai. Pradėti taupyti ir investuoti niekada ne per vėlu. Ilgos kelionės visada prasideda nuo vieno žingsnio.