Bėrimas odoje gali būti infekcinio susirgimo, alerginės reakcijos į maistą, medikamentus, įvairias gamtines (augalus) ar chemines medžiagas požymiu, o taip pat odos reakcija į cheminį ar fizinį pažeidimą.
Daugelio vaikų vienu iš pagrindinių infekcinių ligų požymių yra vienoks ar kitoks odos bėrimas. Tai vėjaraupiai, tymai, skariatina, raudonukė ir t.t. Lokalizuotas bėrimas vaiko odoje gali atsirasti niežų bei grybelinių odos susirgimų metu.
Smulkūs kraujo išsiliejimai odoje (purpura), atsirandantys sergant kai kuriomis kraujagyslių ar kraujo ligomis, gali būti panašūs į bėrimus. Norint atskirti purpurą nuo bėrimų, galima atlikti mėginį, spaudžiant odą paprasta stikline. Jeigu dėmės odoje neišnyksta ir matomos pro stiklą, odoje yra kraujosrūvos. Jos gali būti ir infekcijos ar jautrumo medikamentams pasėkmė dėl padidėjusio kraujagyslių pralaidumo.
Esant karštiems orams, vaikams (dažniausiai kūdikiams) pažastyse ir ant kaklo dažnai atsiranda mažų rausvų spuogelių, aplink kuriuos oda parausta. Dažniausiai jie koncentruojasi apie kaklą, bet vėliau gali išplisti krūtinėje, nugaroje, už ausų ir ant veido. Šis bėrimas vadinamas prakaitine.
Ar tai pavojinga?
Daugeliu atvejų patys bėrimai odoje nėra pavojingi, nors jie ir sukelia vaiko susierzinimą dėl niežėjimo ar kitų nemalonių pojūčių. Kita vertus, atsiradus bėrimams odoje, niekada negalima būti tikram, kad jie nėra kokios nors rimtos ligos išraiška. Ypač tai pasakytina apie smulkius kraujo išsiliejimus odoje, kurie gali būti tokių rimtų susirgimų, kaip leukozė, hepatitas arba meningitas, požymiu.
Ką daryti?
- Atidžiai apžiūrėkite visą vaiko kūno odą. Išplitęs bėrimas dažniau yra bendros infekcijos išraiška.
- Pamatuokite temperatūrą.
- Prisiminkite ar jūsų vaikas, prieš atsirandant bėrimui, negėrė kokių nors vaistų arba nevalgė kokio nors naujo maisto (braškių, apelsinų ir pan.).
- Apžiūrėkite, ar odoje nėra vienoje vietoje susitelkusių spuogelių su nuokasų pėdsakais, rodančiais niežėjimą, ypač tose odos vietose, kurios dažniausiai liečiamos rankomis (ant rankų, plaštakų išorinės pusės, tarpupirščiuose, ant riešų, varputės, pilvo). Esant tokiam bėrimui, galima įtarti niežus.
- Jeigu kyla abejonės, ar vaiko odoje bėrimas, ar smulkios kraujosrūvos, atlikite anksčiau minėtą mėginį su stikline spaudžiant vaiko odą.
- Kiekvienu atveju, kai vaiką išbėrė, reikia kreiptis į gydytoją. Jei vaikas karščiuoja ir odoje atsirado bėrimas vadinamas „purpura” (smulkios kraujosrūvos), į gydytoją reikia kreiptis nedelsiant, nes šiuo atveju galimas meningitas.
Kaip galima padėti vaikui, kol gydytojas nepaskyrė gydymo?
- Jeigu išbertose odos vietose jūsų vaikas jaučia niežėjimą, maudant į vonią galima įdėti saują geriamosios sodos.
- Vaikas turi būti aprengtas lengvai, kad oda būtų vėsesnė. Tai padeda sumažinti niežulį ir kitus nemalonius pojūčius.
- Vaiko rankos turi būti švarios, o nagai trumpi, kad kasantis nebūtų pažeista oda ir įnešta infekcija.