Problematiškas vaiko elgesys ir gabumai

Problematiškas vaiko elgesys

Mokytojos pastabos dėl jūsų vaiko elgesio jums nebe naujiena? Vaiko elgesio problemos gali būti gabumo ženklas. Gabiems vaikams dažnai per klaidą įtariamas dėmesio deficito hiperaktyvumo sindromas ar kitas nukrypimas. Taip gali būti todėl, kad be kitų požymių daug gabių vaikų yra ypač jautrūs, todėl jų elgesys gali atrodyti problematiškas.

Tokius vaikus gali varginti triukšmas klasėje, juos gali išblaškyti ar sutrikdyti lempos blyksėjimas ir burzgimas. Jie gali skųstis dėl šiurkščios drabužių etiketės ar kojinių siūlės, skųstis dėl ryškios šviesos, stipraus garso, „blogo“ kvapo ar tam tikrų maisto tekstūrų. Taip pat jie gali greitai kalbėti, būti ypač energingi ar kompulsyviai elgtis, jiems gali pasireikšti tikas.

Padidėjęs jautrumas su padidėjusia įtampa vadinama padidintu jaudrumu. Tokių vaikų emocijos kur kas gilesnės – tiek džiaugsmas, tiek liūdesys, tiek pyktis – nei kitų vaikų. Jautrūs vaikai labiau linkę į depresiją, kaltę ir fizinę reakciją į emocijas, kaip pilvo ar galvos skausmas dėl nerimo.

Kai kurių gabių vaikų smegenys sunaudoja gliukozę greičiau nei įprastai. Jei jų cukraus lygis kraujyje staigiai krenta, gali kilti staigus nepaaiškinamas protrūkis, netinkami poelgiai ir savikontrolės trūkumas. Dažni daug baltymų ir nedaug cukraus turintys užkandžiai gali palengvinti šią problemą.

Labai talentingi vaikai dažnai yra neįprastai stiprios valios, derasi kaip advokatai, naudoja sarkazmą, kad išreikštų save, atsisako paklusti arba yra ypač kritiški. Kartais gabūs vaikai neklauso mokytojos, nes atsisako atlikti užduotis, kurios joms atrodo bereikšmės. Be abejo, visa tai gali būti būdinga ir kitiems vaikams, tiesiog tai dažniau pasireiškia gabiesiems. Blogas elgesys klasėje gali kartais reikšti, kad derėtų peršokti klasę.

Taigi, kaip galima nustatyti, kad problematiškas vaiko elgesys yra gabumo požymis? Vienas iš požymių yra kai netinkamas elgesys pasireiškia specifinėje situacijoje. Galbūt jūsų vaikas pratrūksta tik mokykloje? Tačiau namie jis užsiima tam tikra veikla, dažnai prarasdamas laiko pojūtį arba nėra lengvai atitraukiamas nuo mėgstamos veiklos (pavyzdžiui, skaitydamas knygą negirdi jūsų kvietimo eiti valgyti).

Jei tai jūsų atvejis, gali būti, kad turite gabų vaiką. Bet kuriuo atveju su nepageidaujamu elgesiu reikia kovoti, o ne toleruoti, kokia jo priežastis bebūtų.

Kitas būdas atskirti gabumą nuo paprasčiausio blogo elgesio yra stebėti, kaip vaikas elgiasi tam tikromis aplinkybėmis, kai jis yra užsiėmęs jam patinkančia veikla su tuos pačius pomėgius ir galimybes turinčiais vaikais. Jei jis sukoncentruoja dėmesį, užsiima ir bendrauja, tai gali paaiškinti, kodėl jis kitaip elgiasi situacijose, kai nėra pakankamai stimuliuojamas.