Kodėl vėluoja mėnesinės? 10 priežasčių

Kodėl vėluoja mėnesinės?

Vėluojančios mėnesinės kūdikio neplanuojančiai moteriai jokių gerų emocijų nekelia. „Ar aš nėščia? Tai buvo pirmas klausimas, kuris man kilo, kai atėjus laikui, nesulaukiau mėnesinių,“ – pasakoja Jolanta. Tačiau nėštumas nėra vienintelė vėluojančių mėnesinių priežastis. Štai 10 dažniausių priežasčių, kodėl taip gali nutikti.

Stresas

Stresas gali paveikti daug dalykų gyvenime, tame tarpe ir moters mėnesinių ciklą. Kartais galime patirti tokį stresą, kad organizmas sumažina hormono (GnRH) kiekį, o dėl to gali neįvykti ovuliacija, neprasidėti mėnesinės. Jei taip atsitiko ir jums, vertėtų kreiptis į gydytoją, jis turėtų padėti rasti būdą jums atsipalaiduoti, įveikti stresą bei jo pasekmes.

Liga

Staigi ūmi liga gali būti vėluojančių menstruacijų priežastimi. Dažniausiai tai laikinas dalykas.

Dienotvarkės pasikeitimai

Pasikeitęs jūsų gyvenimo ritmas gali iš tiesų išderinti jūsų biologinį laikrodį. Tai ypač aktualu toms, kieno darbo grafikas ne nuolatinis, kai tenka dirbti dienomis, vakarais, naktimis.

Vartojami vaistai

Galbūt jūs pradėjote vartoti naujus vaistus? Dėl to gali vėluoti menstruacijos. Būtinai praneškite savo gydytojui apie šį pašalinį poveikį. Tai gana dažnas reiškinys, taikant kai kuriuos nėštumo planavimo metodus.

Viršsvoris

Per didelis kūno svoris gali hormoniškai išderinti moters ciklą, kartais mėnesinės gali visai dingti. Daugumai užtenka numesti šiek tiek svorio ir ciklas vėl atsistato į normalias vėžes.

Per mažas svoris

Jei jūsų organizmas neturi reikiamo riebalų kiekio, menstruacijos gali būti nereguliarios, kartais jos gali visai išnykti. Tai vadinama amenorėja. Dažniausiai priaugus šiek tiek svorio, menstruacijų ciklas atsistato. Tai dažna vėluojančių mėnesinių priežastis moterims, kurios dirba ekstremaliomis sąlygomis, profesionalioms atletėms.

Apsirikimas

Kiekvienos moters organizmas unikalus, tad ir menstruacijų ciklas kitoks. Nors sakoma, kad vidutiniškai menstruacijų ciklas tęsiasi 28 dienas, tai tinka ne kiekvienai. Kartais manoma, kad mėnesinės vėluoja, nors iš tiesų moteris apsirinka. Jei jūsų mėnesinių ciklas nereguliarus, bet žinote, kada įvyko ovuliacija, tikėkitės mėnesinių maždaug po dviejų savaičių nuo ovuliacijos. Taip gali lengviau sekti savo ciklą.

Peri-menopauzė

Peri-menopauzė tai laikas, kai pereinama nuo vaisingo amžiaus prie nevaisingo. Mėnesinės gali tapti lengvesnės, sunkesnės, dažnesnės ar retesnės – dažniausiai tiesiog ne tokios kaip anksčiau. Jei nebenorite pastoti, naudokite nėštumo planavimo priemones, nes greičiausiai dar esate vaisinga, bent jau tam tikrais periodais.

Menopauzė

Menopauzė tai būsena, kai daugiau organizme nebevyksta ovuliacija ir menstruacijos. Menopauzė – natūralus gyvenimo etapas, tačiau ji gali įvykti ir dirbtiniu būdu – chirurgiškai ar po chemoterapijos.

Nėštumas

Galiausiai! Taip, vėluojančios mėnesinės gali reikšti, kad jūs nėščia. Paprastas nėštumo testas padės jums tai išsiaiškinti. Jei jūsų kraujyje arba šlapime yra hormono hCG, jūs laukiatės.

Ką daryti toliau?

Jei esate nėščia, turėtumėte apsilankyti pas savo ginekologą. Jei padarius nėštumo testą paaiškėjo, kad nesilaukiate, rekomenduojama po savaitės pakartoti tyrimą. Jei antrasis testas yra neigiamas arba jei numanote, kodėl vėluoja mėnesinės, galite ir turite nueiti pas gydytoją.

Parengta pagal www.about.com publikacijas