Visi žinome, kad draugai yra svarbi gyvenimo dalis, ypač vaikų. Tai padeda ugdyti socialinius įgūdžius, skatina sveiką vystymąsi ir netgi gali sumažinti stresą ir nerimą. Deja, kai kuriems vaikams dėl drovumo ar nepasitikėjimo savimi sunku susirasti draugų. Mūsų, kaip tėvų ir globėjų, darbas – užtikrinti, kad vaikai turėtų įrankių, reikalingų ilgalaikiams santykiams užmegzti. Pateikiame keletą patarimų, kaip galite padėti vaikui susirasti draugų.
Skatinkite vaiką leisti laiką su kitais vaikais
Vienas geriausių būdų, kaip galite padėti vaikui susirasti draugų, yra skatinti jį leisti laiką su kitais savo amžiaus grupės vaikais. Tai suteiks jiems galimybę užmegzti santykius su bendraamžiais ir išmokti bendrauti socialinėse situacijose. Taip pat galite apsvarstyti galimybę vesti vaiką į pasimatymus su kitomis šeimomis arba užrašyti jį į popamokinę veiklą, pavyzdžiui, sporto komandas ar būrelius. Suteikdami vaikui daugiau galimybių bendrauti su kitais vaikais, suteiksite jam pasitikėjimo savimi, kai ateis laikas iš tikrųjų susirasti draugų.
Mokykite vaiką gerų socialinių įgūdžių
Norint užmegzti santykius su kitais žmonėmis, labai svarbu turėti gerų socialinių įgūdžių. Mokykite vaiką, kaip svarbu gerai elgtis ir gerbti kitų žmonių jausmus. Aptarkite tokias temas, kaip mandagumas, prašau ir ačiū, bet nepamirškite ir neverbalinių ženklų, pavyzdžiui, šypsenos ir akių kontakto, kurie taip pat svarbūs bendraujant su kitais. Šių įgūdžių ugdymas ankstyvame amžiuje padės jūsų vaikui lengviau susirasti draugų, kai jis bus vyresnis.
Padėkite vaikui rasti bendrų interesų
Hobiai yra puikūs ledlaužiai draugystei užmegzti, todėl padėkite savo vaikui rasti tai, kas jam tikrai patinka, nesvarbu, ar tai būtų sportas, ar meno projektai, ar knygų skaitymas kartu. Turėdami panašių pomėgių, vaikai galės užmegzti ryšį ir praktiškai kalbėti apie savo pomėgius, o tai gali paskatinti tolesnius pokalbius.
Teikite teigiamą pastiprinimą
Draugystei reikia laiko, todėl nesitikėkite, kad rezultatai bus pasiekti per vieną naktį; verčiau skatinkite vaiką teigiamai pastiprindami, kai jis gerai elgiasi socialinėse situacijose, pavyzdžiui, prisistato ar mandagiai atsako į kitus. Žinojimas, kad didžiuojatės jo pasiekimais, paskatins jį toliau stengtis net ir tada, kai bus sunku!
Būkite prieinami patys
Vaikai dažnai perima iš suaugusiųjų pavyzdžius, kaip jie turėtų elgtis socialinėje aplinkoje, todėl jei norite, kad jūsų vaikas būtų labiau bendraujantis, pirmiausia patys pabandykite parodyti šias savybes – būkite draugiški nepažįstamiems žmonėms ir domėkitės pokalbiais tiek su šeimos nariais, tiek su pažįstamais! Taip ne tik parodysite gerą pavyzdį, bet ir suteiksite daugiau galimybių užmegzti ryšius, kurie galiausiai gali virsti abiejų šalių draugyste – juk niekada nežinai, kas gali turėti kažką bendro!
Skirkite vaikui laiko vienas su vienu
Užtikrinti, kad jūsų vaikas jaustųsi išklausytas, yra vienas svarbiausių dalykų, kai reikia padėti jam susirasti draugų, nes jausdamasis pakankamai saugus, jis galės rizikuoti socialiai nebijodamas būti atstumtas ar sugėdintas – juk svarbiausia turėti papildomą pasitikėjimą savimi! Tai galite pasiekti kasdien (ar per savaitę) skirdami laiko, kai galėsite tiesiog atvirai pasikalbėti vienas su kitu, niekieno netrukdomi – toks tėvų ir vaiko ryšys padės sukurti tvirtą pagrindą tolesniam asmeniniam augimui apskritai!
Tai puikios strategijos, kuriomis galite padėti vaikui susirasti draugų, tačiau svarbiausia – palaikyti ir suprasti jo poreikius šiame procese. Santykių užmezgimas reikalauja daug kantrybės ir praktikos, todėl tikėkite, kad jei jūsų vaikas pakankamai gerai jaučiasi savimi ir turi tam tinkamų socialinių įgūdžių, draugai atsiras savaime!