Kad skaitymas mažyliui teiktų malonumą

Skaitantis vaikas

Mūsų namuose knygutės skaitymas vakare – šventas ritualas. Mažylės sulipa į lovytes, aš arba vyras ima mėgstamas knygutes ir skaitome. Mergytės ramiai klausosi, kai juokinga, nusišypso ar kvatoja. Kai mama mato, kad akelės merkiasi, skaito tyliau, ramiau. Kartais dukrytės taip ir užmiega,“ – apie skaitymo vaikams malonumą pasakoja mama Jurgita.

Tačiau ne visiems bandymai skaityti knygeles vaikams primena malonią šventę. Kai vaikučiui greitai atsibosta klausytis skaitančio tėvelio ar mamytės, pastariesiems nusvyra rankos. Neskubėkite. Kas sakė, kad bus paprasta. Knygos skaitymas vaikui teikia daug naudos, todėl siūlome keletą patarimų, kad ši patirtis būtų kuo naudingesnė ir malonesnė.

1. Nelaukite, kol vaikas sulauks tam tikro amžiaus, kad pradėtumėte jam skaityti knygas. Pradėkite jau dabar!

2. Skaitykite vaikui knygas bent jau tol, kol jam suteis 10 metų. Vaikams naudinga klausytis skaitančio tėčio ar mamos, net kai jie patys jau moka skaityti.

3. Mažiausiesiems geriausiai tinka rimuotos knygutės su įvairiais pakartojimais.

4. Nuosekliai skaitykite vaikui. Darykite tai kasdien, jei įmanoma, maždaug tuo pačiu metu. Puiki išeitis – skaityti vaikui knygutę prieš miegą.

5. Jei turite ne vieną vaiką, galite skaityti jiems visiems tuo pačiu metu. Tokiu atveju puikiai tinka knygutės su paveikslėliais.

6. Nenustebkite, jei vaikas nori vėl ir vėl klausytis tos pačios pasakėlės ar eilėraštuko. Viskas gerai. Kai jie žinos istoriją atmintinai, leiskite jiems įterpti žodžius ar užbaigti sakinius.

7. Stenkitės rinktis knygas, kurių vaikas pats nepaskaitytų, bet turinys jį sudomintų.

8. Kai kuriems vaikams patinka skaityti apie tą patį personažą. Jei tai tinka jūsų vaikui, įsigykite keletą trumpų knygelių apie tą patį personažą arba storesnę knygą iš daug skyrių. Jums bus patogu skaityti po skyrelį kas vakarą.

9. Tegul būna įvairovė – tiek kalbant apie temą, tiek apie kūrinio žanrą. Skaitykite ne tik prozą, bet ir straipsnius iš žurnalų, publicistiką, poeziją.

10. Ieškokite knygų vaikams, kurios atitiktų jūsų vaiko interesus ir pomėgius. Paklauskite bibliotekininko patarimo.

11. Jei jūsų vaikų amžiaus skirtumas yra keletas metų, jiems teks skaityti atskirai, kad jūsų skaitomos knygos tiktų jiems pagal amžių.

12. Vaikui paūgėjus, kai jis išmoksta skaityti, retkarčiais paimkite jo skaitymo lygio knygą ir skaitykite ją pakaitomis vienas kitam.

13. Jei skaitote kokios nors knygos skyrelį kas vakarą, visada prieš skaitydami apžvelkite, kas nutiko ankstesniame skyrelyje.

14. Jei skaityti garsiai pradėsite jau kūdikiui, greičiausiai jo dėmesį išlaikysite keletą minučių. Tai normalu. Vaikui augant, ilgėja ir jo dėmesio sutelkimo periodai.

Parengta pagal www.about.com publikacijas