Dažniausi kūdikių negalavimai

Kūdikio negalavimai

Nė vieni tėvai nesijaučia ramūs, kai serga jų kūdikis. Tačiau kai kurie susirgimai yra tokie dažni pirmaisiais vaiko gyvenimo metais, kad neretai tampa rutina, o tėveliams tenka susitaikyti ir slaugyti savo mažuosius ligoniukus, stengiantis palengvinti juos kamuojančius simptomus.

Statistiškai, pirmaisiais gyvenimo metais kiekvienas kūdikis patiria bent vieną ar kelius toliau išvardintus negalavimus. Tad plačiau apie dažniausių kūdikių negalavimų šešetuką.

Vidurių užkietėjimas

Maždaug 30 procentų vaikų įvairiame amžiuje užkietėja viduriukai. Kalbant apie kūdikių tuštinimąsi, nėra „normalaus“ skaičiaus ar dažnumo – tik tai, kas normalu jūsų kūdikiui. Kūdikis gali tuštintis po kiekvieno maitinimo, o gali ir kas keletą dienų.

Šis ritmas priklauso nuo to, ką kūdikis valgo ir geria, koks jis aktyvus, kaip greitai virškina maistą ir jį šalina. Šiek tiek praktikos ir jūs perprasite savo vaikučio ritmą.

Jei manote, kad jūsų kūdikiui gali būti užkietėję viduriai, stebėkite keletą požymių. Vienas iš jų – retesnis tuštinimasis nei įprastai (ypač jei jis nesituština tris ar daugiau dienų ir tuštinimasis jam kelia pastebimą diskomfortą). Be to, jei vaikas sunkiai tuštinasi kietomis sausomis išmatomis, nepaisant to, jei ir dažnai, jam taip pat gali būti užkietėję viduriai.

Jei vaiko vystykluose pastebėsite labai skystų išmatų, tai gali būti ne viduriavimas, o tie patys užkietėję viduriai. Skystos išmatos gali prasiskverbti pro kamštį ir patekti į vystyklus.

Peršalimai

Nenorime gąsdinti, bet beveik visi vaikai pirmaisiais gyvenimo metais perserga vadinamomis peršalimo ligomis. Mūsų aplinkoje yra šimtai virusų, kurie sukelia šias ligas, o kūdikis negali su jais taip lengvai kovoti kaip jūs, nes jo imuninė sistema dar tik vystosi. Be to, kūdikiai viską tyrinėja savo rankytėmis ir burnyte – atviras kelias virusams į jų organizmą. Peršalimai ypač dažni rudenį ir žiemą, kai kūdikiai daugiausiai laiko praleidžia namie – aplinkoje, kur virusai gali plisti ypač lengvai.

Vidutiniškai suaugę žmonės peršalimo ligomis serga 2 – 4 kartus per metus, vaikai – 6 – 10 ar dar daugiau, jei jie dar ir lanko vaikų darželį.

Atskirti, ar vaikas kovoja su peršalimu, ar alergija, ar dar rimtesne liga, gali būti sudėtinga. Būdingiausi peršalimo ligų simptomai – bėganti nosis, čiaudulys, kosulys ar šiek tiek pakilusi temperatūra. Daugiau požymių:

Elgesys. Tiesiog peršalęs vaikas toliau gali žaisti ir valgyti normaliai. Jei tai rimtesnis susirgimas, jis greičiausiai bus vangesnis ir irzlesnis.

Bendra ligos eiga. Peršalimas prasideda, paūmėja ir praeina maždaug per 10 dienų. Ligos, kaip pavyzdžiui gripas, dažniausiai vystosi greičiau. Alergijos dažniausiai tęsiasi ir tęsiasi, tačiau nesukelia temperatūros.

Vystyklų bėrimas

Kone visus kūdikius, dėvinčius sauskelnes, kada nors išberia. 1 iš 4 kūdikių patiria šį negalavimą jau per pirmąsias 4 savaites.

Vystyklų bėrimas nėra ženklas, jog jūs esate apsileidę tėvai, nors galite taip pasijusti, pamatę lygų ir švelnų savo kūdikio užpakaliuką visą raudoną, šiurkštų ir sudirgusį. Nors laiku nepervystytus kūdikius išberia dažniau, išberti gali net pačių pareigingiausių vystyklų keitėjų atžalas.

Net geriausiai sugeriančios sauskelnės nesugeria viso kūdikio šlapimo ir neizoliuoja kūdikio odelės. O išmatose esančių bakterijų veikiamas šlapimas – lyg švitrinis popierius gležnai kūdikio odelei.

Be to, naujo maisto įvedimas gali pakeisti išmatų sudėtį, o tai sukelti vystyklų išbėrimą.

Viduriavimas

Vienas dalykas apie viduriavimą aiškus – suprasite, tai pamatę. Viduriavimas nėra tiesiog skystesnės nei paprastai išmatos – viduriuojant, tuštinamasi dažniau, skysčiau, netgi ypač vandeningai. Taip pat viduriuojant gali atsirasti aitrus kūdikio išmatų kvapas. Paprastai žindomas kūdikis tuštinasi minkštai, išmatos turi salsvą kvapą arba visai neturi kvapo. Viduriavimas gali tęstis keletą dienų ir dažnai yra lydimas pilvuko skausmų.

Vaikams dažniausiai pasireiškia ūmus viduriavimas. 1 iš 6 vaikų kasmet dėl to apsilanko pas gydytoją. Dažniausiai kūdikiai viduriuoja dėl bakterinės ar virusinės infekcijos.

Viruso sukeltą viduriavimą dažniausiai lydi vėmimas, pilvuko skausmai, karščiavimas. Bakterinė infekcija be viduriavimo gali pasireikšti pilvo diegliais, krauju išmatose, karščiavimu, vėmimu. Kartais alergija maistui ar reakcija į antibiotikus taip pat gali sukelti viduriavimą. Kaip ir nesaikingas sulčių vartojimas. Jaunesniems nei pusės metukų kūdikiams sulčių nerekomenduojama visai.

Ausų infekcijos

Vaikai serga ausų infekcijomis dažniau nei bet kuria kita liga, išskyrus peršalimo ligas. Iki 3 metų amžiaus tokią infekciją pasigauna 80 – 90 procentų vaikų, o kai kurie mažyliai ausų infekcinėmis ligomis, regis, serga ir serga. Kodėl?

Pirmiausia kalta anatomija. Ausies būgnelį su gerkle jungia plonytis kanalas, vadinamas Eustachijaus vamzdžiu. Bet koks šio vamzdžio pralaidumo blokavimas didina ausies infekcijos riziką.

Kūdikiams ši infekcija dažniausia, nes jų Eustachijaus vamzdžiai yra praktiškai plokšti. Augant vaiko galvytei, šie kanalai plečiasi, o kampas statėja, todėl vidurinė ausis valosi geriau.

Ausų infekcijos dažnesnės, jei vaikas dažnai būna rūkančiųjų aplinkoje, jei jis lanko darželį arba yra maitinamas buteliuku gulintis. Ilgas čiulptuko naudojimas taip pat padidina šią riziką. Tačiau kartais ausų infekcija užklumpa tarsi iš giedro dangaus.

Dažniausi ausų infekcijos požymiai:

  • Staigus elgesio pasikeitimas (verksmas ir irzlumas);
  • Vyresni kūdikiai gali tampyti ar trinti ausis;
  • Karščiavimas;
  • Prasta savijauta, vėmimas, kartais viduriavimas.

Vėmimas

Beveik visiems kūdikiams yra tekę vemti. Vėmimas galingesnis ir gausesnis nei paprastas maisto atpylimas. Jei vaikas jaučia diskomfortą, greičiausiai jis vemia. Vadinamasis atpylimas kūdikių dažniausiai nevargina.

Vėmimas retai yra pavojingas, nebent dažnai kartojasi, ir gali būti dėl įvairių priežasčių – ligos požymis, maitinimo problemos ar tiesiog permaitinimas. Kitos galimos priežastys – alergija, suvalgymas kažko nuodingo ar net varginantis kosulys bei stiprus verkimas.

Ne visada paprasta nustatyti vėmimo priežastį, tad geriausia stebėti ir kitus simptomus. Pavyzdžiui, virusinė infekcija dažniausiai sukelia ne tik vėmimą, bet ir viduriavimą bei karščiavimą. Vėmimas dėl netinkamos mitybos dažniausiai pasireiškia iš karto po valgio.