Vedę ir turi vaikų

Santuoka su vaikais

Statistika jauniems tėveliams, švelniai tariant, nėra palanki. Įvairių tyrimų duomenimis, gimus vaikams pasitenkinimas santuoka gali nukristi 50-90 %.

Vaikai įsiveržia į jūsų miegamąjį. Jie vadovauja jūsų dienotvarkei. Jie diktuoja, kur eiti ir kaip praleisti laisvalaikį. Jie įžiebia kivirčus dėl tokių menkniekių, kaip tinkamiausia pliušinių žaislų armijos vieta, tačiau nepaisant to, vaikai nesugriauna santuokų, tai padaro suaugusieji.

Vertinant skyrybų statistikos skaičius, sunku pasakyti, ar tikrai tam įtakos turėjo vaikų gimimas. Gali būti, kad yra kitų veiksnių, į kuriuos matematiniai skaičiavimai neatsižvelgia. Žinoma, kad kone pusė santuokų baigiasi skyrybomis, taigi galima galvoti, jog didelė dalis porų nesugeba sukurti ir išlaikyti labai gerų tarpusavio santykių, o vaikai tiesiog pagreitina ir taip jau pasmerktos santuokos galą. Kasdieninio gyvenimo rūpesčiai sukelia didžiulę įtampą net geriausiai prisitaikiusiems sutuoktiniams, o prie viso to pridėjus vaikų priežiūrą įtampa tampa netgi dar didesnė.

Yra ir tokių santuokų, kuriose sutuoktiniai tapo laimingesni gimus vaikams. Greičiausiai taip yra todėl, kad šios poros daug dirbo su savimi ir abu sutuoktiniai patys stengėsi patobulėti.

Neretai vaikų auginimui „nurašome“ savo bendrą nepasitenkinimą įvairiais dalykais. Pavyzdžiui, pykstame, kad negalime vėlai naktimis žiūrėti filmų arba ištrūkti savaitgaliui kur nors toli nuo namų, tačiau pamirštame, kad greičiausiai ne taip jau dažnai tą darytume ir neturėdami vaikų. Keldamiesi naktimis raminti verkiančio kūdikio ar vyresnio vaiko jaučiamės be galo išsekę, tačiau gali būti, kad panašiai jaustumėmės ir tada, kai tektų per kelias dienas užbaigti projektą ar paruošti viršininkui ataskaitą. Taigi viskas labai priklauso nuo požiūrio.

Kad nepatektume į tą statistinių tyrimų dalį, kuri apima nelaimingas, subyrėjusias šeimas, turime patys pasistengti keistis ir tobulėti. Iš tiesų, daug kas mūsų rankose: augindami vaikus turime daug galimybių suartėti kaip sutuoktiniai ir kaip šeima, tik svarbu tam pasirengti.

Kaip išlikti artimiems, turint vaikų?

1. Išnaudokite visas galimybes būti kartu. Kai dėl nuolatinio buvimo kartu su vaikais gerokai sumažėja jūsų laisvas laikas, kurį skirtumėte vienas kitam, naudokitės kiekviena pasitaikiusia laisvesne valandėle. Tai gali suteikti daug žaismingumo ir jaudulio jūsų intymiems santykiams, kurie greičiausiai jau šiek tiek priblėso, gyvenant ramų santuokinį gyvenimą.

2. Griežčiau įvertinkite save. Gal galite išmokti būti lankstesni? Ar geresni klausytojai? Jei būsite atviri naujiems įgūdžiams ir požiūriams, jūsų vaikai ir sutuoktinis nuo to tik laimės.

3. Priimkite vaikų atneštus pokyčius. Vietoj „ėjimo į paplūdimį“ dabar tenka išmokti „ėjimo į paplūdimį su vaikais“ – tai reiškia lėtesnį pasivaikščiojimą urbūt ne tokiu tiesiu keliu, kaip jums buvo įprasta, tačiau kartu kupiną žaidimų ir naujų atradimų. Jei užsispyrę bandysite laikytis seno įpročio ir kovosite su naujais pokyčiais, greičiausiai šeimoje įsivyraus įtampa, kuri griaus jūsų ir sutuoktinio tarpusavio santykius. Jeigu prisitaikysite prie naujos situacijos, jūsų požiūris pasikeis ir jūs galėsite iš tiesų nuoširdžiai pamilti šį naują gyvenimo būdą. Nebekovokite su tuo, ką pakeisti sunkiau nei prisitaikyti!

4. Išnaudokite ramų buvimo su vaikais laiką tam, kad sukurtumėte tvirtesnį jūsų visų ryšį. Mėgaukitės buvimu kartu, tįsokite šalia vaikų ir sugerkite visas tas mielas, šiltas šeimos akimirkas. Įsitaisykite arčiau savo sutuoktinio, lieskite vienas kitą, kai tik turėsite tam galimybę. Tai yra šeimos intymumas, kuris jūsų santykiams duoda labai daug.

5. Atšvęskite dienos pabaigą. Pasidžiaukite kartu, kad ištvėrėte dieną, vaikai sveiki ir miega. Pasidalinkite džiaugsmais ir išbandymais. Tėvystė ir vaikų auginimas yra nuotykis, pilnas savęs atradimų ir apdovanojimų, kuriais verta pasidalinti. Jei nerasite laiko pasikalbėti apie tai – tolsite vienas nuo kito ir vis labiau artėsite prie tos statistinės šeimų dalies, kuriai vaikų auginimas tapo ne galimybe tobulėti, o sunkiai įveikiama kliūtimi.

Pagal www.psychologytoday.com parengė gyd. psichoterapeutė Dalia Mickevičiūtė – Psichoterapija Jums