Vaikai ir vitaminai

Vitaminai vaikams

Visi esame girdėję apie vitaminų svarbą žmogaus organizmui. Na, o augančiam organizmui – vaikui jie svarbūs kaip oras. Tačiau neretai svarstome, ar užtenka vaikui vitaminų, ar jis jų gauna pakankamai su maistu? Gal reikėtų duoti papildomai? Kokių? Apie tai rašo žymus pasaulyje pediatras Dr. Alan‘as Greene‘as.

Įprasta, jog vaikai nemėgsta valgyti daržovių. Nors tai aktualu, kaip šiandieninės naujienos, tai nėra naujas dalykas. Senovės graikų kalba vaikai buvo apibūdinami kaip maži žmonės, kurie nemėgsta daržovių.

Tam tikrais kiekiais vitaminai būtini, kad organizmas normaliai funkcionuotų. Ar jie svarbūs? Jie yra gyvybiškai svarbūs. Mums reikia vitaminų, kad galėtume matyti mus supantį pasaulį, augti, kad tinkamai vystytųsi kaulai ir jungiamieji audiniai, kovoti su infekcijomis ir vėžiu, jie reikalingi tam, kad gytų žaizdos, kad nustotų bėgti kraujas, kol mirtinai nenukraujavome, kad neiškristų dantys.

Mums nuolat reikia papildyti savo organizmą šiais gyvybiškais svarbiais elementais. Organizmas negali pakankamai pagaminti vitaminų, jų reikia gauti iš aplinkos. Jų yra maiste, organizmas vitaminą D gamina, būdamas saulėje. Vitaminų taip pat būna kaip maisto papildų.

„Nors aš gerbiu modernių mitybos tyrimų rezultatus, dar labiau gerbiu natūralų maistą. Valgydamas pilnavertį maistą (šviežias daržoves, vaisius, valgius iš grūdų ir t. t.), vaikas gali gauti visus reikiamus vitaminus sveikiausiu būdu, – teigia pediatras A. Greene‘as, – Maiste esančius vitaminus organizmui lengviausia pasisavinti, juos lydi svarbios pasisavinimui reikalingos medžiagos. Vienas iš auklėjimo iššūkių – priversti vaikus valgyti pilnavertį maistą taip, lyg tai būtų pati įdomiausia veikla.“

Apie maisto papildus ir sintetinius vitaminus nuomonių yra įvairiausių. Vieniems tai atrodo išsigelbėjimas, kiti kategoriškai prieštarauja jų vartojimui. Dr. A. Greene‘as: „Nors visiems vaikams pasitaiko nevalgumo periodų, dauguma vaikų gauna bent minimumą būtinų vitaminų iš maisto. Kita vertus, mes gyvename amžiuje, kur maistas yra stipriai perdirbtas. Net vaisiai ir daržovės ant mūsų stalo dažnai auginamos, naudojant žemdirbystės technologijas, kurios mažina vitaminų ir mineralų turinį. Todėl neretai vaikams siūloma multivitaminų kaip kasdienio maisto papildų.“

„Daugumai vaikų, kuriuos pradėta primaitinti nuo 6 mėnesių, siūlyčiau skirti vitaminų nuo jų pirmojo gimtadienio, – pataria A. Greene‘as, – Iki metukų dauguma vaikų gauna pakankamai vitaminų iš motinos pieno arba mišinukų.“ Kūdikiams rekomenduojama duoti papildomai vitamino D.

Dažnai kūdikiai ir ikimokyklinukai yra išrankūs maistui. Augant vaikams, jų skoniai keičiasi ir po kiek laiko jie pradeda valgyti pilnavertį maistą. Tačiau kalbant apie vitaminus, nereikia pamiršti, jog kuo daugiau – nereiškia tuo geriau. Vitaminai yra reikalingi tam tikromis dozėmis, jų perdozavimas gali būti kenksmingas.

Parengta pagal www.drgreene.com publikacijas