Santykiai tarp mamos ir dukters

Santykiai tarp mamos ir dukters

Mamos ir dukros bendrauja labai įvairiai: jos gali būti varžovės, bet gali būti geriausios draugės arba seserys… Pabandykime apžvelgti, kokia gi yra mamų ir dukrų santykių įvairovė ir galimų variantų pliusus bei minusus.

1. Geriausios draugės.

Tarp jūsų – daugybė mažų paslapčių ir artimi bei šilti santykiai, kurių aplinkiniai gali tik pavydėti.

Kodėl tai gerai: ir mama, ir dukra savimi pasitiki, jų bendravimas abiems teikia daug malonumo.

Kodėl gali būti blogai: kartais dukrai reikia mamos, o ne draugo, su kuriuo eitum į žvalgybą. Yra pastebėta, kad tada, kai dukros susiduria su dideliais gyvenimo pokyčiais, pavyzdžiui, pačios tampa motinomis, jos tikisi, kad jų mamos bus patikimos patarėjos, o ne draugės. Iš kitos pusės, mamoms tokie santykiai taip pat gali būti išbandymas. Pavyzdžiui, joms gali būti sunku vytis naujausias technologijas, o kai bendraujama kaip draugės, abi pusės tikisi, kad antroji mąstys taip pat, kaip ji, lyg būtų tos pačios kartos.

Kaip pagerinti santykius: abiem pusėms reikia gerbti tikrąsias jų pozicijas. Svarbu pripažinti kartų atotrūkį; kitais žodžiais tariant – elkitės pagal savo amžių. Čia svarbus ir tėvo vaidmuo. Pavyzdžiui, normalu, kai dukra pasakoja mamai apie savo santykių su vaikinais ar vyrais problemas, tačiau kai tai daro mama – pavojuje atsiduria dukters santykiai su tėvu.

2. Seserys.

Jūs nežiūrite kartu filmų kiekvieną vakarą, tačiau tarp jūsų yra artimas ir gilus ryšys. Tačiau skirtingai, negu geriausių draugių ryšyje, jūs galite jaustis konkurentės, panašiai, kaip tarpusavyje varžosi broliai ir seserys.

Kodėl tai gerai: jūs neabejotinai mėgstate viena kitą, nes norite būti panašios, ir, nepaisant savo amžiaus skirtumo, gerai suprantate viena kitą.

Kodėl gali būti blogai: konkurencija. Šeimose visada yra šioks toks konkurencijos jausmas, tačiau jį slopiname. Šiuose santykiuose jam yra visos galimybės atsiskleisti. Dukrai gyvenimas tik prasideda, visos durys tik pradeda atsiverti, kai mamai jos jau užsidaro. Tai gali sukelti apmaudą ir norą kovoti. Be to, dažnai dukros save lygina su mamomis savo pačių nenaudai. Jos gali galvoti: “Mano mama šaunesnė ir sėkmingesnė, nei aš”.

Kaip pagerinti santykius: norėdamos sušvelninti konkurenciją, pabandykite suprasti, kodėl antroji pusė gali norėti jus nugalėti. Savo ruožtu nesistenkite kovoti. Jei viskas tik aštrėja, atsitraukite ir praleiskite šiek tiek laiko atskirai, kad abi suprastumėte, ko jums reikia ar nereikia iš kitos pusės, kad galėtumėte bendrauti toliau. Pakalbėkite apie tai ir pradėkite viską iš naujo.

3. Konfliktuojančios asmenybės.

Ji užsispyrusi, per daug pasitikinti savimi ir nuolat prieštarauja (o jūs, aišku, ne). Jūsų genai gali būti tokie patys, tačiau tai vienintelis dalykas, kuris jus sieja.

Kodėl tai gerai: jūsų dažni kivirčai gali atrodyti negražiai, tačiau yra juos paaiškinančių priežasčių. Šiuolaikinėje kultūroje vyrauja jautrios, atliepiančios motinos modelis, tačiau istoriškai motina buvo kitokia: pagrindinis jos tikslas buvo užauginti vaikus, ir tam dažnai reikėjo būti griežtai ir kovoti iš visų jėgų.

Kodėl gali būti blogai: ne taip lengvai suaugusiai moteriai kovoti su savo motina dėl tokių dalykų, kaip vaikinai, plaukų ilgis ar net pačios motinos sveikatos būklė. Abi pusės jaučiasi bejėgės; mamos paprastai jaučiasi ignoruojamos ir reaguoja erzindamos; dukterys susierzina ir ima gintis.

Kaip pagerinti santykius: problema yra tokia, kad motinos nuvertina savo galią ir pervertina dukterų galią. Dukterys gali pagelbėti savo motinoms, leisdamos joms pokalbio metu pasijusti svarbioms. Pokalbio metu kartojama frazė: “Taigi tu sakai, kad…” leidžia mamai pajusti, kad jūs jos klausote, net jei jos patarimų ne visada reikia.

4. Pasikeitę vaidmenys.

Jūsų vaidmenys yra pasikeitę: tai gali atsitikti dėl amžiaus, sveikatos, pinigų ar kultūros subtilybių, ir dukterys geriau pajėgia pasirūpinti savo motinomis.

Kodėl tai gerai: motinoms senstant, net jei joms atsiranda sveikatos problemų, pastebima, kad motinų ir dukrų santykiai pagerėja. Dukterys jaučiasi reikalingos, motinos jaučiasi mylimos. Abi pusės priima viena kitą dėl to, kas jos yra.

Kodėl tai gali būti sunku: perleisti valdžios skeptrą nelengva. Tarpusavyje kyla įtampa, nes dukterys susiduria su reikalavimais bei netikrumu, o motinos gali jausti, kad joms siūloma pagalba, kurios nereikia. Ši dinamika neretai pastebima pirmos kartos imigrantų šeimose, arba jeigu motina ir dukra išaugo nevienodais laikmečiais ar aplinkybėmis. Dukra skatina motiną prisitaikyti prie kultūros ar laikmečio, o tai gali sukelti trintį tarp jųdviejų.

Kaip pagerinti santykius: dukros turėtų leisti motinoms pasijusti, kad yra labiau vertinamos tada, kai tampa ne tokios dominuojančios. Pasikalbėkite kartu apie tradicijas bei vertybes, kuriomis jūs dalinatės. Tokie pokalbiai skatina dukras pamatyti, kad jų identitetas yra stipriai susijęs su motinomis, o motinos gali pasijusti svarbios dukroms.

5. Susipynusios.

Nei vienas sprendimas nepriimamas be kitos pusės patvirtinimo, kuris gali būti tiek palaiminimas, tiek prakeikimas.

Kodėl tai gerai: mergaitėms būti tokia pačia reiškia būti artima. Motinų ir dukrų santykiuose tai reiškia, kad abi pusės viena į kitą žiūri kaip į kriterijų, kuriuo matuojama savo pačios vertė, tyrinėjama, kurios savybės yra tokios pačios, o kurios – skiriasi. Kai santykiai yra harmoningi, tai primena meilės romaną, kai yra žmogus, kuriuo visada galima pasitikėti.

Kodėl tai gali būti sunku: kai jaučiamas spaudimas būti tokiu pačiu, sunku nustatyti ribas. Kai nuomonės skiriasi, stresas, patiriamas stengiantis gauti kito žmogaus pritarimą, gali būti nepakeliamas (arba kai blogai jaučiamasi dėl nepritarimo). Dukra turi suprasti, kad mama už ją jau nebėra atsakinga. Motina turi suprasti, kad visi dukters laimėjimai nėra jos pačios laimėjimai; visos jos nesėkmės nėra jos pačios nesėkmės.

Kaip pagerinti santykius: šie santykiai yra labai intensyvūs, nes juos dažnai skatina baimė būti paliktam. Ribas nustatyti reikėtų palaipsniui. Dukros turėtų pabrėžti, kaip stipriai jos vertina savo motinų nuomones, tada paaiškinti, kad tam tikrus sprendimus ateityje priims pačios. Tikrai daug moterų stengiasi padaryti viską, kad motinos joms pritartų, tačiau tai nėra būtina – jos vis tiek mylės savo dukras. Tik reikia tuo patikėti.

Pagal www.realsimple.com parengė gyd. psichoterapeutė Dalia Mickevičiūtė – Psichoterapija Jums