Pratinimo prie puoduko strategija

Mažylis ant puoduko

„Atrodo, jog mes jau pakankamai dideli sėdėti ant puoduko, bet mano mažasis kaubojus to daryti niekaip nenori. Išbandžiau įvairias taktikas, bet viskas perniek.“

„Baigiu prarasti kantrybę – nesibaigiantis sauskelnių konvejeris. Naktipuodis atrodo kaip išsigelbėjimas, bet dukrelė jo nė matyti nenori.“

Pažįstamas jausmas? Nusiraminkite. Neskubėkite. Šiame procese lengvos pergalės būna itin retos.

Babycenter.com specialistai siūlo tokią pratinimo prie puoduko strategiją:

1. Įvertinkite vaiko pasirengimo įgūdžius.

Kai kurie vaikščioti pradedantys vaikai yra pasirengę pradėti pratintis prie puoduko būdami apie 18 mėnesių amžiaus, bet kai kurie vaikai tam nėra pasirengę net 4 metukų. Skubindami mažylį, galite sulaukti priešingų rezultatų. Verčiau stebėkite jo pasirengimo signalus ir tik tuomet pradėkite veikti.

2. Įsigykite tinkamas priemones.

Pirmų pirmiausiai, tai reiškia vaikui pritaikytą puoduką ar specialią sėdynę, pritaisomą prie jūsų įprasto tualeto. Prieš eidami į parduotuvę, pagalvokite, kuris variantas geriau tiks jūsų vaikui. Ką jūs bepasirinktumėte, būkite tikri, jog mažylis turės į ką atsiremti kojytėmis, kad galėtų stabiliai sėdėti ir stumti tuštindamasis.

3. Sukurkite rutiną.

Kartą per dieną sodinkite aprengtą vaiką ant puoduko – po pusryčių, prieš vonią – bet kada, kai jis įpratęs tuštintis. Taip jis pripras prie puoduko ir priims jį kaip rutinos dalį. Jei jis nenori ant jo sėdėti, nieko tokio. Niekada jo neverskite ir nedarykite psichologinio spaudimo ten sėdėti. Ir svarbiausiai – neverskite, jei jis atrodo bijąs.

Jei jūsų vaikas spyriojasi, geriausiai kelioms savaitėms puoduką padėti į šalį ir tik tada bandyti vėl. Tada, jei jis jau sėdi, puiku. Šiame periode net nesistenkite aiškinti, kodėl jis turėtų tuštintis į puoduką; tiesiog leiskite jam prie jo priprasti. Puoduką visada laikykite patogioje vietoje – kadangi jis kilnojamas, gali keliauti į lauką, žaidimų ar net vonios kambarį.

4. Atsikratykite vystyklais.

Pasodinkite vaiką ant puoduko… be sauskelnių. Vėl – leiskite jam priprasti, ką reiškia ant jo sėdėti be kelnyčių. Šiame etape galite pradėti aiškinti, kad tai mamytė ir tėvelis (ir bet kuris suaugęs žmogus) daro kasdien – nusimauti kelnes prieš sėdant ant klozeto yra suaugusiojo elgesys.

Jei jis tai supranta ir elgiasi teisingai, puiku. Bet neverskite jo to daryti. Vėl – laukite, kol jis bus pasirengęs ir rodys susidomėjimą naudotis puoduku.

5. Aiškinkite procesą.

Rodykite vaikui, kur eina puoduko turinys. Kai kitą kartą vaikas išsituština į vystyklus, nuveskite jį prie puoduko, pasodinkite ir iškratykite vystyklus į jį. Tai padės jam susieti sėdėjimą ir veiksmą. Kai jūs išpilsite puoduko turinį į didįjį tualetą, leiskite jam nuleisti vandenį, jei jis nori (bet neverskite jo to daryti, jei jis yra išsigandęs). Taip vaikas pamatys, kur eina puoduko turinys. Mokykite jį patį apsimauti kelnytes ir nusiplauti rankas.

6. Skatinkite nepriklausomumą.

Skatinkite vaiką patį naudotis savo puoduku, kai tik jis pajunta norą tuštintis. Tuo pačiu jis turi žinoti, jog bet kada dėl to gali kreiptis į jus, kad pasodintumėte jį ant puoduko. Jei galite, leiskite jam kartais pabėgioti nuogu užpakaliuku, netoliese turėdami puoduką. Pasakykite jam, kad jis gali juo naudotis, kada tik panorėjęs ir kartais priminkite, jog jis čia, jei jam prireiktų.

7. Aprenkite kelnytėmis.

Jei jau pradėjote pratinti vaiką prie puoduko, pagalvokite apie mokomąsias kelnes. Nors jomis rengti prie puoduko dar nepripratusį vaiką nėra itin patogu, daugelis tėvų sako, jog audinys veikia geriau, nes mažylis savo kailiu pajunta, ką reiškia pridirbti į kelnes. Maukite jomis laipsniškai po kelias valandas. Nakčiai vis dar naudokite vystyklus.

Kai matysite, jog vaikas priprato prie puoduko, pereikite prie „didelio vaiko“ apatinių. Daugelis tėvelių ir mamyčių pastebėjo, kad apatiniai su mėgstamiausių filmukų herojais mažąjį puošeivą verčia kuo ilgiau išlikti sausam.

8. Susidorokite su nesėkmėmis maloniai.

Faktiškai kiekvienas vaikas bent keletą kartų pridirba į kelnytes, kol visiškai pripranta prie puoduko. Nepykite ant mažylio ir jo nebauskite. Galų gale jo raumenys, leidžiantys visiškai sulaikyti šlapimą ir išmatas, tik neseniai išsivystė pilnai. Išmokyti to – užtruks. Jei jis pridirbo į kelnes, nesibarkite – maloniai išvalykite ir pasiūlykite vaikučiui kitą kartą pasistengti pasinaudoti savo puoduku.

9. Pradėkite pratinti mažylį prie puoduko naktį.

Vystyklų dar nepaslėpkite. Net jei jūsų vaikas išlieka visiškai švarus ir sausas visą dieną, užtruks dar kelis mėnesius ar net metus pripratinti jį prie puoduko naktį. Šiame amžiuje jo organizmas dar nėra pakankamai subrendęs, kad jis prabustų vidury nakties vien tam, kad nueitų į tualetą. Jei jis atsisako naktį gulėti su vystyklais, padėkite plastikinę plėvelę po paklode, kad lengviau būtų kaskart jam prisišlapinus valyti.

Mažyliui galite padėti išlikti sausam per visą naktį, neleisdami daug gerti prieš miegą ir sakyti, jog jei jis prabunda naktį, gali pašaukti jus ir jūs jį nuvesite prie puoduko. Taip pat jūs galite puoduką palikti prie jo lovytės, jei kartais jis norėtų juo pats pasinaudoti.

10. Šokinėkite iš džiaugsmo – jums pavyko.

Norite tikėkite, norite ne, bet kai jūsų vaikas yra pasirengęs mokytis šio naujo suaugusiųjų įgūdžio, jis taip ir daro. Galų gale jis to išmoks ir jums nebereikės sukti galvos dėl sauskelnių – mažų mažiausiai, kol gims kitas vaikelis.

Parengta pagal www.babycenter.com publikacijas