Pirmieji dantukai – skausmas ir džiaugsmas

Pirmieji dantukai

Kada mano kūdikiui prasikals pirmasis dantukas?

Didžioji dalis kūdikių sulaukia pirmųjų dantukų, kai yra tarp 4 ir 7 mėnesių amžiaus. Greičiau besivystantys mažyliams pirmieji dantukai gali prasikalti 3 mėnesių amžiaus, o ilgiau – gali tekti laukti iki metukų ar ilgiau. (Retais atvejais kūdikio pirmasis dantukas jau matomas nuo gimimo). Dantukų kalimosi dalykai yra paveldimi, taigi, jei jums anksti prasikalė pirmieji dantys, greičiausiai taip bus ir jūsų vaikams. Pirmojo dantuko pasirodymas yra labai svarbus etapas: švęskite tai, darydami daug nuotraukų ir pažymėkite šią datą kūdikio knygoje.

Iš tiesų, dantys pradeda vystytis, kol jūsų kūdikis dar yra gimdoje – kai dantis užsimezga dantenose. Jie dygsta po vieną ir dažniausiai (bet ne visada) šia seka: pirmiausiai priekiniai apatiniai, tada du priekiniai viršutiniai, o tada nuo jų iš abiejų pusių tolyn. Jie gali ne visi išdygti tiesiai, bet nesijaudinkite – dažniausiai per laiką išsitiesina. Paskutinieji dantukai (antrasis krūminis dantis, kuris būna toliausiai burnoje) dažniausiai pasirodo apie antrąjį vaiko gimtadienį. Būdamas 3 metukų amžiaus, jūsų kūdikis turėtų turėti pilną 20 dantukų rinkinį, kurie neturėtų iškristi, kol tikrieji dantys nepasirengę prasikalti – apie 6 metukus.

Mano kūdikiui pasireiškia daugybė simptomų, prieš pasirodant naujam dantukui. Ar tai normalu?

Nedaugeliui laimingų kūdikių dantukų kalimasis yra neskausmingas. Bet dauguma kūdikių būna kaprizingi daug savaičių ar mėnesių, kol pirmieji perliukai išlenda į paviršių. Kodėl dantukų dygimas yra toks skausmingas? Kadangi jūsų kūdikio dantukas skinasi kelią, jis dirgina dantenas, jos patinsta ir tampa skausmingos. Todėl jūsų kūdikis laikinai gali atmesti krūtį arba buteliuką. Žindimas padidina kraujo tekėjimą į patinusias vietas, darydamas jas itin jautrias. Pabandykite patrinti jo dantenas, prieš maitindami, kad laikinai nujautrintumėte skausmą. Greičiausiai jūsų vaikas pradės griaužti daiktus nuo apie 3 mėnesių amžiaus, nors jo pirmasis dantukas prasikals dar negreitai.

Nors daugelis tėvų sako, kad jų kūdikiai pradeda karščiuoti, viduriuoti arba sloguoti prieš pat pasirodant naujam dantukui, ekspertų nuomonės skiriasi, ar dėl to kalti dantukai, ar tiesiog peršalimas. Kai kurie jų mano, kad dantukų kalimasis sukelia viduriavimą, nes kūdikio besaikis seilių išskyrimas žarnyne sukelia viduriavimą. Dantenų uždegimas gali sukelti nedidelį karščiavimą.

Tuo tarpu kiti specialistai mano, kad dantukų kalimasis negali sukelti karščio, viduriavimo, vėmimo arba apetito praradimo, nes tai ligų, kurias būtina patikrinti, simptomai. Jų teigimu, šiuos simptomus gali sukelti infekcija, vargiai susijusi su dygstančiais dantukais, tačiau su dantų dygimu susijęs stresas gali vaiką padaryti labiau pažeidžiamą prieš naujo dantuko pasirodymą.

Vienas dalykas, su kuriuo visi medikai sutinka, yra tas, kad jums reikia kreiptis į pediatrą, jei mažylis turi daugiau nei 38,3 laipsnius C temperatūros (arba virš 38 laipsnių C temperatūros, jei yra jaunesnis nei 3 mėnesių). Jei jūsų kūdikis turi laisvus vidurius – bet ne viduriuoja – nesijaudinkite. Padėtis turėtų pasitaisyti savaime.

Dėl seilių tekėjimo jūsų kūdikio lūpytes ir skruostus gali išberti. Drėgmė gali sudirginti odą, ypač naktį, kai jis trina savo veidelį į paklodę. Nušluostykite (bet netrinkite) seiles su minkštu medvilnės gabaliuku. Taip pat galite patepti vazelinu jo skruostukus prieš miegą, kad apsaugotumėte odą nuo didesnio sudirginimo.

Kaip numalšinti dantuką kalimosi skausmą?

Duokite mažyliui ką nors pakramtyti, pavyzdžiui, kietą gumos dantukų kalimosi žiedą arba šaltą frotinį audinį. Jei jūsų kūdikis yra pakankamai didelis kietam maistui, jam taip pat gali palengvėti, valgant šaltą maistą, pavyzdžiui obuolių tyrė arba jogurtas – šaltis gali laikinai numalšinti skausmą. Duoti vaikui kietą, nesaldintą dantų kalimosi krekerį, kaip džiūvėsį, gali būti kitas laiką pratempiantis triukas. Kai kurie tėvai pastebi, kad tiesiog patrynus pirštu vaiko dantenas, skausmas laikinai gali nuslopti.

Parengta pagal www.babycenter.com publikacijas