Padėkite vaikui pamilti knygas

Skaitantis vaikas

Skiepyti vaikui meilę knygoms niekada nebus per anksti. Svarbiausia atminti, jog neverta stengtis ikimokyklinuką mokyti skaityti tiesiogine prasme, o parodyti, kad skaitymas smagus ir jaudinantis užsiėmimas. Štai kaip galite tai padaryti.

Įpraskite skaityti. Tegul skaitymas jūsų mažyliui būna ypatingas. Sukurkite knygelių skaitymo įprotį. Tradiciškai tai būna pasakėlė prieš miegą, tačiau pamąstykite ir apie kitą dienos metą, kai jūs su vaiku galite paskaityti, pavyzdžiui, maudantis vonioje ar grįžus iš darželio.

Užsirašykite į biblioteką. Eikite į biblioteką, kai tik nori vaikas. Parodykite vaikui visas knygas, kurios ten guli – ne tik skirtas mažyliams. Padėkite vaikui išsirinkti knygeles, kurios atitiktų jo amžių ir domėjimosi sritį.

Kalbėkite apie paveikslėlius. Žodžiai dar nemokantiems skaityti vaikams nėra didžiausia atrakcija. Rinkitės spalvingas knygas su gražiais paveikslėliais ir kalbėkite apie iliustracijas su vaiku. Kai skaitote pasakojimą garsiai, sustokite karts nuo karto pakomentuoti paveikslėlius ir paaiškinti, kaip jie susiję su istorija. Tai paruošia jūsų vaiką ankstyvajam skaitymo etapui, kai jis pasitelks paveikslėlius kaip užuominas, apie ką kalbamą kiekviename puslapyje.

Rodykite gerą pavyzdį. Jūsų vaikas nori būti panašus į jus. Skaitykite prie vaiko. Nelaukite miego meto, kad paskaitytumėte savo knygą. Kai skaitote paštą, prekių sąrašą, užrašus ar vartote katalogą, pasidalinkite su vaiku, apie ką skaitote.

Skaitykite vaikui išraiškingai. Parodykite, kad knygos gali atgyti. Pakvailiokite. Skleiskite žvėrių garsus. Jei skaitote apie traukinuką, tūtuokite. Kalbėkite ir garsiai, ir tyliai, ir visaip kitaip. Dalį knygelės galite padainuoti. Tegul vaikas daro tą patį, kai skaito knygelę jums.

Skaitydami, rodykite žodžius. Ikimokyklinukai mokosi skaitymo pagrindų – kad tekstas eina iš kairės į dešinę, iš viršaus į apačią, kad knygos turi viršelį ir nugarėlę. Paaiškinkite knygos dalis, parodydami viršelį, o skaitomą tekstą veskite pirštu.

Paieškokite knygų, kurios sudomins jūsų vaiką. Skaitykite pačias įvairiausias knygas: apie dinozaurus, automobilius, fėjas, gyvūnus ir taip toliau. Padėkite vaikui rasti įdomių knygų, atitinkančių jo interesus. Galbūt jums atsibos skaityti apie Mikę Pūkuotuką vėl ir vėl, bet vaikučiui tai be galo patiks.

Kalbėkitės apie knygas, kurias skaitote. Net prieš jūsų vaikui pradedant skaityti, jūs galite suformuoti supratimo įgūdžius. Kalbėkite apie knygą: „Ką tu manai apie šią knygą?“ „Ką jis daro šiame paveikslėlyje?“ „Ką jis darys toliau, kaip manai?“ Tai ypač smagu, kai skaitote vaiko mėgstamiausią knygą ne pirmą kartą ir jis gali „atspėti“, kas įvyks toliau.

Skaitykite visur. Parodykite vaikui, kad skaitymas yra svarbi gyvenimo dalis. Jei matote STOP ženklą ar kitą žinomą ženklą, skaitykite garsiai: „S, T, O, P, tai reiškia stop!“ Skaitykite parduotuvių iškabas, meniu, viską, ką matote. Paskatinkite vaiką „skaityti“ žinomus ženklus. Tai paskatins jos mokymosi skaityti pojūtį.

Tegul knygos būna kasdienio gyvenimo dalimi, o ne švente. Nesakykite vaikui, kad jis galės paklausyti pasakos, jei suvalgys pietus. Susietas su paskatinimo ir bausmės sistema skaitymas praranda savo žavesį. Verčiau pasirinkite skaitymo laiką, kuris natūraliai dera prie jūsų ir vaiko ritmo.

Elkitės pagal situaciją. Neverskite vaiko sėdėti, kol skaitote, jei jis nerimsta. Augant vaikui, jo dėmesio sutelkimas vis ilgės.