Kūdikio režimas

Kūdikio rėžimas

Vos gimusiam kūdikiui svarbiausia valgyti ir miegoti. Pamažu jo budravimo laikas ilgėja, vaikutis neįtikėtinai greitai išmoksta vis naujų dalykų. O kaip jo režimas – ar reikėtų leisti jam pačiam jį nustatyti? O gal šiuo atveju jam prireiks mylinčios mamytės ar tėvelio pagalbos? Nuo kada pratinti mažylį prie režimo? Į šiuos klausimus padeda atsakyti Babycenter.com konsultantė pediatrė Judith Owens.

Naujagimis pats pareiškia, kada nori valgyti ir miegoti. Iš pat pradžių diena gali būti susimaišiusi su naktimi ir jokio aiškaus režimo, tačiau kol kas tai normalu ir jaudintis nevertėtų.

Tiesą pasakius, kūdikis turėjo savo režimą dar iki gimimo, gimdoje, tačiau jis buvo sutrikdytas gimdymo metu. Paprastai naujagimiai budrauja apie valandą prieš nugrimzdami į miegą. Miego metu alkis juos dažniausiai pažadina kas valandą. Galbūt šiokį tokį ritmą pastebėsite ketvirtą – penktą dieną. Jei gimdymo metu buvo kokių nors komplikacijų, tai gali užtrukti šiek tiek ilgiau. Bet kokie vaistai ar anestetikai, kuriuos vartojote gimdymo metu, taip pat galėjo paveikti kūdikio miegojimo ir budrumo ritmą.

Gerbdami naujagimio ritmą, galite švelniai padėti jam nustatyti šiek tiek reguliaresnį režimą. Ligoninėje laikykite jį savo palatoje, nes ligoninės stimuliacija gali sutrikdyti bet kokį natūralų režimą. Maitinkite kūdikį bent kas 2 – 3 valandas, skatinkite jį budrauti dieną, daug kalbindami, žiūrėdami, glamonėdami. Naktį šviesas pritemdykite, garsus pritildykite.

Kūdikiams iki 3 mėnesių nustatyti ritmą dažniausiai kliudo vidiniai faktoriai, kaip alkis ar nuovargis, o vyresniems vaikams dažniausiai įtaką daro aplinkos veiksniai. Svarbų vaidmenį vaidina ir kūdikio branda bei temperamentas. Kūdikių, kurie valgo, miega ir budrauja nereguliariu ritmu, temperamentas būna nelengvas.

Kalbant apie miego ritmą, pirmaisiais gyvenimo metais labai daug kas kas laikoma norma. Kai kurie kūdikiai gali išmiegoti 5 – 6 valandas, būdami 2 mėnesių, o kiti to nedaro net iki 3 ar net 9 mėnesių. Tiesą pasakius, 30 procentų kūdikių neišmiega per naktį, būdami 9 mėnesių. Jei jūsų kūdikis atrodo budrus, žvalus, linksmas, greičiausiai jam užtenka miego.

Atsižvelgdami į kūdikio ritmą, yra keletas dalykų, kuriuos galite išmėginti, skatindami jį ilgiau miegoti naktį. Stenkitės, kad dienos miegeliai nebūtų labai ilgi – apie vieną – dvi valandas. Įveskite kuo daugiau nuspėjamumo. Maitinkite, maudykite, eikite pasivaikščioti ir miegoti tuo pačiu metu.

Tačiau neperlenkite lazdos. Jei vaikas atrodo alkanas prieš įprastinį maitinimą, pamaitinkite jį. O jei jis pervargęs, gal jam reikėtų eiti miegoti anksčiau nei suplanuota. Jūsų tikslas yra užtikrinti kūdikiui nuolatinį režimą, kuris atitinka jo natūralų ritmą ir asmenybę.

Anksčiau ar vėliau kūdikis greičiausiai turės nuspėjamą dienos režimą. Net tada jo nelaikykite amžinu.

Kūdikis kurį laiką gali laikytis režimo, o vėliau tapti visai nenuspėjamu, pavyzdžiui, per augimo spurtą arba tada, kai mokosi ko nors naujo, kad ir vartytis ar sėdėti. Kartais gali tektį jį dažniau arba daugiau maitinti. Kai taip nutinka, nesibaiminkite, kūdikis grįš prie savo ritmo greičiausiai po keleto dienų.