Kelionės nėštumo metu

Kelionės nėštumo metu

Laukiatės vaikelio ir ruošiatės keliauti atostogų? Nieko stebėtino, jei jums kyla daugybė klausimų: į ką atkreipti dėmesį, ką pasiimti, kaip elgtis ir svarbiausia – ar tai nepakenks vaikeliui. Štai keletas patarimų. Nors jie ir elementarūs, visgi vertėtų atkreipti dėmesį.

Jei nėštumas nėra komplikuotas, paprastai keliauti yra saugu. Idealus laikas keliauti nėštumo metu yra antrasis trimestras. Dauguma atvejų rytiniai pykinimai jau būna praeitis, o pilvukas dar nėra toks didelis, kaip paskutinįjį trimestrą.

Kelionės antžeminiu transportu

Kelionės automobiliu, autobusu, traukiniu paprastai yra saugios. Tačiau keliaujant šiomis transporto priemonėmis verta atkreipti dėmesį į keletą dalykų.
– Kiekvieną kartą keliaujant automobiliu, būtina prisisegti saugos diržus.
– Įjunkite oro pagalvės funkciją. Jos suteikiami privalumai nusveria potencialią riziką jums ir jūsų vaikui.
– Autobusai turi ankštus perėjimo tarpus. Ši transporto priemonė gali būti tikras iššūkis paskutinįjį trimestrą nėščiai moteriai. Kol autobusas važiuoja, saugiausia sėdėti. Jei jums reikia pereiti į kitą sėdėjimo vietą, geriau laikykitės už turėklų arba sėdynių atlošų, kad išlaikytumėte lygsvarą.
– Traukiniuose dažniausiai būna daugiau vietos judėti, nei autobusuose. Kaip ir autobuse, geriausiai einant laikytis už turėklų.
– Stenkitės apriboti kelionės automobiliu, autobusu ar traukiniu laiką. Geriau jei jos nesitęstų ilgiau nei 5 – 6 valandas.
– Keliaudamos, stenkitės stabtelėti kas kiek laiko ir trumpam pasivaikščioti, kad nesutriktų kraujo apytaka.

Tolimojo keleivinio transporto kompanijos TOKS rinkodaros specialistės Simonos Volkovičiūtės teigimu, nėščios moterys nevengia išsiruošti į kelionę autobusu. „Daugiau jų, be abejo, keliauja artimesniais reisais, pačioje Lietuvoje, tačiau nemažai pasitaiko ir vykstančių gana tolimais maršrutais – į Italiją, Čekiją, Vokietiją, Rusiją, – pasakoja S. Volkovičiūtė, – nors paskutiniosiomis savaitėmis kūdikių besilaukiančių keliaujančių moterų nėra daug.“

Pasak TOKS atstovės, visas ekipažas stengiasi padėti autobusu keliaujančiai nėščiai moteriai. Nors sudėtingesnės medicininės pagalbos tolimų maršrutų palydovės negali suteikti, tačiau jos esą visuomet pasirengusios pagelbėti nėščiai moteriai, pavyzdžiui, paduoti vandens, išvirti arbatos ir panašiai. Sustojama kas 2 – 3 valandas, todėl sustojimų metu besilaukiančios moterys gali truputį pasivaikščioti.

Kelionės lėktuvu

Kelionės oro transportu yra laikomos saugiomis nėščioms moterims.
– Dauguma pasaulio oro linijų leidžia besilaukiančioms moteris keliauti iki devinto nėštumo mėnesio. Paprastai iš nėščios moters yra prašoma gydytojo pažyma, jog ji gali skristi.
– Daugumoje lėktuvų yra siauras praėjimas ir nedidelis tualetas, todėl tai nėra labai patogu kūdikio laukiančiai moteriai. Dėl galimos turbulencijos, kuri pradeda kratyti lėktuvą, geriau laikykitės už sėdynių atlošų, judėdama praėjimu.
– Galite paprašyti pasodinti jus prie praėjimo. Taip bus lengviau nueiti į tualetą arba tiesiog ištiesti kojas.
– Stenkitės keliauti su didesnėmis oro kompanijomis, kur palaikomas normalus oro slėgis, ir venkite mažesnių asmeninių lėktuvų.

„Lietuvos avialinijų“ visuomeninių ryšių atstovas Giedrius Šniukas teigia, jog prieš ruošiantis skristi lėktuvu, nėščiosioms patartina pasikonsultuoti su gydytoju. „Likus 2 savaitėms iki gimdymo, apskritai skristi nerekomenduojama, tačiau konkretūs atvejai priklauso nuo konkretaus žmogaus, – pasakoja aviakompanijos atstovas, – siekdami apsaugoti keleives nuo bet kokios rizikos, skrydžiui besirengiančios nėščios moters prašome pateikti gydytojo pažymą, jog ji gali skristi lėktuvu, nes kiekvienas skrydis kelia didesnį ar mažesnį stresą.“

Pasak G. Šniuko, pageidaujama, kad pati besilaukianti moteris įvertintų savo galimybę skristi lėktuvu. Orlaivių palydovų pareiga – skrydžio metu rūpintis visais keleiviais, tačiau jos gali suteikti tik pirmąją medicininę pagalbą.

Kelionės jūra

Nors kelionės jūra yra saugios, laivo sūpavimas gali paaštrinti rytinį pykinimą. Pasidomėkite, ar laive yra medikas, jei kartais kiltų kokių nors komplikacijų.
– Atidžiai išstudijuokite maršrutą ir atkreipkite dėmesį, ar sustojimo uostuose yra geras medicininių paslaugų pasiekiamumas, jei netikėtai prireiktų.
– Įsitikinkite, kad jums siūlomi vaistai nuo jūros ligos yra tinkami nėščioms moterims ir nepakenks jūsų vaikelio vystymuisi.

Kruizus Nilo upe Egipte organizuojančios bendrovės „Neoturas“ direktorė Daiva Laivienė teigia, jog nepatartų besilaukiančiai moteriai leistis į tokią kelionę. Mat tai yra pažintiniai kruizai, sustojama įvairiose vietose bei nemažai tenka pakeliauti sausuma ir traukiniu, ir autobusu.

„Tokias keliones verčiau renkasi fizinį krūvį pakeliantys žmonės, – pasakoja D. Laivienė, – todėl besilaukianti moteris turėtų gerai pagalvoti ir įvertinti savo galimybes.“ Pasak direktorės, dar nepasitaikė į tokią kelionę besirengiančių vaikelio laukiančių moterų, nebent pirmaisiais nėštumo mėnesiais. Jei jau moteris pageidauja kruizo, turizmo bendrovės vadovė patartų rinktis poilsinį kruizą po Karibų salas.