Kaip išmokyti vaikutį dalintis?

Kaip išmokyti vaiką dalintis?

Čia mano, atiduok!“ – sušunka trimetis Vytukas ir čiumpa savo sunkvežimiuką iš draugo Tomo rankų. Mamoms vos spėjus padėti išspręsti kilusį konfliktą, kyla kitas. „Ne!“ – pasigirsta skardus Vytuko balsas, kai besisvečiuojantis draugas suskumba kaladėlių link. „Kodėl jis nemoka dalintis žaislais,“ – retoriškai draugės paklausia Vytuko mama.

Jei ne kartą esate patyrę Vytuko mamos situaciją savo kailiu, galime nuraminti, jog vaikas žino, kaip dalintis savo žaisliukais, jam tiesiog tai nelabai patinka. Mažiesiems sunku suvokti laiką, todėl palaukti, kol su žaisliuku pažais draugas, jam gali būti gana sunki užduotis. Kita vertus, daugumai ikimokyklinukų patinka piešti piešinius auklėtojai, daryti dovanėles tėveliams ar dalintis užkandžiais su draugais. „Darželinukai tik mokosi, kad duoti ir dalintis su draugais yra smagu ir linksma,“ – pasakoja Babycenter.com konsultantė Roni Leiderman.Galite mokyti vaiką dalintis, skatindami tokius dosnumo poelgius ir švelniai nepritardami priešingiems veiksmams. Taigi, ką daryti.

Dalintis linksma. Mokykite vaiką komandinių žaidimų, kai visiems dalyviams reikia siekti bendro tikslo. Kartu dėliokite dėliones, pavyzdžiui, pasikeisdami pridėkite po detalę. Taip pat puiki mintis bus užsiimti kokiu nors bendru projektu, pavyzdžiui, sodinkite daržoves, dažykite tvorą ar nuplaukite automobilį. Galiausiai, duokite jam kokių nors daiktų, kad galėtų pasidalinti su savo draugais, kokį nors ypatingą skanėstą ar lapelį lipdukų, kad kartu galėtų suklijuoti.

Nebauskite dėl šykštumo. Jei sakysite vaikui, kad jis yra savanaudis, bausite, kai nesidalins, ar versite jį duoti kitam kokį nors savo daiktą, sulauksite ne dosnumo, o atmetimo reakcijos. Mokindami dalintis, verčiau skatinkite gerą elgesį, o ne bauskite. Be to, turėkite omenyje, kad visiškai normalu ikimokyklinukui neduoti kitiems kai kurių daiktų. Bręsdamas jis išmoks, kad dalintis daiktais su draugais yra kur kas smagiau, nei turėti juos pačiam.

Kalbėkite. Kilus konfliktui dėl žaislų, padėkite vaikui suprasti, kas iš tiesų vyksta. Jei draugas neduoda kokio nors žaisliuko, paaiškinkite vaikui, kaip jo draugas jaučiasi. Pavyzdžiui: „Vytukui šis žaisliukai labai patinka ir jis nenori, kad dabar su juo kas nors žaistų.“ Padėkite vaikui žodžiais išreikšti savo emocijas taip pat. Kai jis ne itin dosniai nusiteikęs, paklauskite, kas atsitiko. Galbūt sužinosite, kad darželyje trūksta mašinyčių, o gal suprasite, kad jis itin brangina kaladėles, nes jas jam padovanojo seneliai.

Mokinkite vaiką spręsti problemas. Jei jūsų vaikas su draugu susikivirčijo dėl žaislo ir abu jį bando iškovoti, greičiausiai jis mano „Arba aš, arba jis“. Gali būti, kad dalijimosi galimybė jam net nešovė į galvą. Paskatinkite vaikus pasikeičiant pažaisti su žaisliuku. Nuraminkite jį, kad dalintis nėra tas pats kas atiduoti. Taip pat paaiškinkite, kad jei jis pasidalins savo žaisliuku su draugu, pastarasis mieliau dalinsis savo žaislais su juo.

Pasiruoškite iš anksto. Prieš ateinant draugams, paklauskite savo vaiko, ar yra žaislų, kuriais jis nenori dalintis, ir juos padėkite atokiau. Tada paprašykite jo pagalvoti, kokiais žaislais jam patiktų žaisti kartu su savo draugais. Tai iš anksto paruoš vaiką bendram žaidimui su draugais. Galite paprašyti jo draugo atsinešti kokį nors savo žaisliuką, nes vaikui bus lengviau dalintis, jei jis bus ne vienintelis, kuriam reikės duoti.

Gerbkite vaiko daiktus. Jei vaikas jaus, kad su jo drabužiais, knygomis ir žaislais netinkamai elgiamasi, greičiausiai nenorės jų duoti nei akimirkai. Taigi, prieš pasiskolindami jo spalvotus pieštukus ar kitus daiktus, paklauskite ar galima. Atminkite, jis turi teisę pasakyti ne. Pasirūpinkite, kad jo broliukai ar sesutės, draugai ar auklės taip pat gerbtų jo daiktus, paprašydami leidimo jais pasinaudoti bei naudotis jais tinkamai.

Rodykite pavyzdį. Geriausias būdas ikimokyklinukui išmokti dosnumo – matyti tai. Taigi, dalinkitės su juo ledais. Pasiūlykite savo šalikėlį, kurį jis galės vilkėti kaip superherojaus skraistę, ir paklauskite, ar galite pasimatuoti jo naująją kepurę. Vartokite žodį „dalintis“, įvardindami tai, ką darote, ir nepamirškite jo išmokyti, kad dalintis galima ir neapčiuopiamais dalykais (pavyzdžiui, jausmais, idėjomis, pasakojimais). O visų svarbiausia – jis turi matyti, kaip jūs duodate, imate ir dalinatės su kitais.

Parengta pagal www.babycenter.com publikacijas