Kaip išmokti sakyti „Ne“

Kaip išmokti sakyti "ne"?

Mokėti atsisakyti – viena svarbiausių harmoningos asmenybės savybių. Juk kitaip paslaugus ir geranoriškas žmogus gali tapti marionete. Tačiau sakyti „Ne“ ne visada taip lengva, kaip iš pirmo žvilgsnio atrodo.

Kodėl sunku atsisakyti

Atsisakyti nėra lengva dėl įvairių priežasčių:

  • Aš galiu įžeisti (supykdyti) žmogų, atsisakydamas įvykdyti jo prašymą.
  • Jei atsisakysiu, galiu prarasti to žmogaus draugystę ar meilę.
  • Atsisakyti – nemandagu.
  • Jei atsisakysiu, nebeturėsiu teisės ko nors prašyti pats.
  • Vienas vienintelis „Ne“ gali sugriauti draugystę arba kitus svarbius santykius.
  • Kitų poreikiai kur kas svarbesni nei mano.

Kodėl atsisakyti būtina

Bet kokiu atveju ši baimė susijusi su tuo, kaip jus vertina aplinkiniai. Negalintis atsisakyti žmogus dažniausiai labai priklausomas nuo visuomenės nuomonės ir daugumą jo sprendimų diktuoja siekis patikti aplinkiniams ir baimė būti atstumtam.

Tačiau ši motyvacija nėra tikslinga. Visų pirma, jūs darote tai, ko nenorite, neleisdami sau gyventi taip, kaip norite patys. Sutinkate eiti su drauge į kiną, nors filmo anonsas jums visai nepatiko? O gal tiesiog norėjote praleisti ramų vakarą su knyga? O gal puolate persikraustantiems draugams į pagalbą, nors planavote savaitgalį praleisti su tėvais? Kitaip tariant, sakydami kitiems „Taip“, jūs patys sau sakote „Ne“.

Antra, nemokėjimas atsisakyti dažnai priveda prie to, kad jums dažnai tenka meluoti, išsisukinėti ir dėl to jausti kaltę. Nemokantiems atsisakyti žmonėms tipiška ši situacija. Pavyzdžiui, gera draugė pakvietė jus į parodą, kuri jums visiškai neįdomi. Jūs konkrečiai neatsakėte ir pažadėjote perskambinti. Tuomet jūs nebekeliate ragelio, kai draugė jums bando paskambinti pati, arba pradedate pasakoti jai istorijas apie tai, kad jums skauda galvą, nesklandumai namie bei panašiai.

Trečia, pernelyg nuolaidūs žmonės traukia tuos, kurie linkę jais naudotis, manipuliuoti jais, siekiant savų tikslų.

Ketvirta, atsiranda rizika taip įsijausti į marionetės vaidmenį, kad galų gale visiškai prarandamas savasis orientyras ir pradedamas gyventi svetimas gyvenimas, nejaučiant jokio diskomforto.

Kaip išmokti sakyti „Ne“?

Atsisakykite sąžiningai. Neverta galvoti kokių nors įtikinamų aplinkybių tam, kad pasakytumėte „Ne“. Su pašnekovu būkite sąžiningi. Jei jus pakvietė į parodą, nuoširdžiai pasakykite savo nuomonę: jums ji neįdomi, jums nepatinka muziejai, jūs tingite eiti iš namų per lietų ir planavote pažiūrėti įdomų filmą namie.

Nepasiduokite. Visai suprantama, kad prie jūsų geranoriškumo pripratusi draugė pradės jus įtikinėti. Kiekvienam jūsų argumentui ji ras kontrargumentą, bandydama jus paveikti. Jokiu būdu nepradėkite teisintis ir galvoti naujų priežasčių neiti su ja – taip grįšite į seną uždarą ratą. Ramiai sakykite „Ne“ toliau, nekeisdami savo nuomonės. Būkite nuoseklūs ir atkaklūs. Nesileiskite į diskusijas. Svarbiausia – jūsų vidinis įsitikinimas tuo, ko norite jūs. Jei įsitikinimą prarasite, pašnekovas tai pajus ir pradės kartoti savo prašymus iš naujo.

Pasiūlykite alternatyvą. Vietoje pasiteisinimų pasiūlykite pašnekovui problemos sprendimą – draugė gali nueiti į parodą su kuo nors kitu arba atvykti pas jus pažiūrėti filmą kartu.

Išmokę teisingai atsisakyti, ne tik išlaikysite gerus santykius su aplinkiniais, pradėsite leisti laiką taip, kaip jums patinka, bet ir atgausite kitų pagarbą.