Kai mažylis bando sėstis

Mažylis bando sėstis

Kai mažylis pradeda sėdėti savarankiškai, jis pasaulyje atranda kažką naujo. Kai tik jo nugaros ir kaklo raumenys yra pakankamai stiprūs, kad jis galėtų sėdėti stačias, ir kuomet jis suvokia, kaip reikia padėti kojytes, kad neapvirstų, lieka visai nedidelis žingsnis iki to, kai jis pradės ropoti, stovėti ir eiti.

Kada mažylis pradeda sėdėti?

Jūsų mažylis, ko gero, pradės mokytis sėdėti būdamas 4 – 7 mėnesių. Tai yra, panašiu metu, kai jis įgunda apsiversti ir laikyti galvytę. Apie 90 % kūdikių be jokios pagalbos gali išsėdėti bent kelias minutes, būdami 8 mėnesių. Netgi tie kūdikiai, kurie įgudę sėdėti, galiausiai nusvyra į šoną, vien dėl to, kad praranda susidomėjimą būti stati.

Kaip vystosi sėdėjimo įgūdžiai?

Pradedant nuo 4 mėnesių, jūsų kūdikio kaklo ir galvos raumenys pradeda greitai stiprėti. Tuomet jis pradeda mokytis pakelti ir laikyti galvytę, kai guli ant pilvuko.

Vėliau mažylis pradeda suvokti, kaip pasiremti rankytėmis ir laikyti nuo grindų pakeltą krūtinę. Būdamas apie 5 mėnesių kūdikis gali akimirksniu atsisėsti be jokios pagalbos, tačiau jūs turėtumėte būti šalia, kad reikiamu laiku suteiktumėte atramą. Taip pat patariama apsupti mažylį pagalvėmis – apsaugoti nuo galimo kritimo.

Greitai jūsų vaikutis pradės suprasti, kaip išlaikyti balansą, sėdint palinkus į priekį ir pasiremiant viena ar abiem rankytėmis. Eidamas septintąjį mėnesiuką, jūsų mažylis ko gero jau galės sėdėti be jokios pagalbos, taip pat ir nepasiremdamas savomis rankytėmis. Jomis galės tyrinėti pasaulį. Taip pat jis išmoks atsispirti taip, kad sėdėdamas pasiektų norimą daiktą. Jis, ko gero, jau pajėgs atsisėsti iš gulimos padėties. 8 mėnesių vaikas dažniausiai jau sėdi užtikrintai.

Kas toliau?

Jūs tikrai gerai žinote, kas bus tuomet, kai mažylis supras, kad iš sėdėjimo pozicijos pasiremdamas rankomis ir keliais jis gali judėti į priekį. Ropinėti keturiomis mažylis pradeda maždaug 6 – 7 mėnesyje, o 10 – jis visa tai jau labai gerai įvaldęs. Dabar jūsų vaikas yra ir greitas, ir labai smalsus.

Jūsų vaidmuo

Galvytės ir kaklo pakėlimas padeda vaikučiui sustiprinti kaklo raumenis ir vysto galvytės kontroliavimą sėdimoje pozicijoje. Tad reikėtų drąsinti vaikelį žaisti ant grindų žiūrint žemyn bei raginti žiūrėti į viršų. Pasinaudoję ryškiais garsus skleidžiančiais ar turinčiais veidrodžio atspindį žaislais, jūs galite įsitikinti, kad mažylis gerai girdi ir gerai mato. Kuomet mažylis jau tvirtai sėdi, lavinti jo įgūdžius padeda šiek tiek tolėliau nuo sėdinčio mažylio sudėti žaislai, kurie jį sudomina ir jis stengiasi juos pasiekti.

Kada reikėtų susirūpinti?

Jeigu būdamas 6 mėnesių kūdikis dar tvirtai nelaiko galvytės ir dar nepradėjo mokytis koordinacijos pasiremiant rankytėmis, ko gero reikėtų tai pasakyti gydytojui. Žinoma, kiekvieno kūdikio įgūdžiai vystosi skirtingai – vieniems vieni greičiau, kitiems kiti, tačiau galvytės laikymas yra pagrindinis dalykas, kad kūdikis galėtų tvirtai sėdėti. O sėdėjimas yra raktas į šliaužiojimą, stovėjimą ir mokymąsi vaikščioti. 

Prisiminkite, kad anksčiau laiko gimę kūdikiai gali vystytis truputėlį lėčiau nei jų bendraamžiai.

Parengta pagal www.baby.com publikacijas