Kada vaikui gali padėti psichologas?

Vaikų psichologas

Kiekviena vaikystė – individuali. Vienos praeina be didesnių sunkumų ir problemų nei patiems vaikams, nei tėvams, o kitos – gali būti sudėtingos visoms pusėms. Vienas problemas šeimos sugeba išsispręsti pačios, tačiau kitoms – reikalinga išorės pagalba. Tai dažniausiai būna kvalifikuota, profesionali psichologo pagalba, kuri – pagal poreikį – gali būti pritaikyta ir vaikams, ir tėvams; ir vaikystės/paauglystės, ir tėvystės problemoms spręsti. Todėl galima drąsiai teigti, kad vaikų psichologas yra skirtas ne tik vaikams, bet ir tėvams, nes šeimoje abiejų pusių problemos dažniausiai persipina.

Yra daug priežasčių, kodėl šeimai gali reikėti psichologo pagalbos. Tačiau tai galiausiai yra labai subjektyvu, nes kiekvienu atveju tik vaikas, tėvai ar šeima kartu gali nuspręsti ar yra reikalingas vaikų psichologas, ar problemą galima išspręsti be išorinės pagalbos. Bet galima paminėti kelias objektyvias indikacijas, vaiko elgesio pasikeitimų, kurie gali nurodyti, kad problemą geriau spręsti kartu su psichologu, nei pavieniui.

Uždarumas

Jei vaikas pasidaro neįprastai uždaras, nebenori bendrauti su draugais, klasiokais, šeimos nariai, tai yra reikšminga indikacija, kad vaikui kažkas negerai. Kartais tokie pokyčiai gali neturėti aiškios priežasties, todėl tos problemos išspręsti paprastai nėra būdų. Tam jau reikalinga profesionali vaikų psichologo pagalba. Kartais užtenka tik vienos ar kelių konsultacijų, o kitais atvejais, jei problema gilesnė, gali reikėti ir gilesnės pagalbos – psichoterapijos. Vienais atvejais gali padėti individualūs pokalbiai su vaiku, kartais padeda visos šeimos bendravimas su psichologu, o kartais praktinę naudą duoda grupinė terapija, kurioje uždarumo ir nenoro bendrauti problema yra sprendžiama ir praktiškai, bendraujant grupėje.

Problemos mokykloje

Jei vaikas iš mokyklos namo parsineša problemų, kurių iki tol neturėjo – tai svarbi indikacija, kad kažkas yra ne taip. Tai gali būti įvairios problemos – sunkumas susikaupti ir išlaikyti dėmesį, prasti pažymiai, konfliktai su kitais mokiniais ar mokytojais, agresyvus elgesys, stipriai išreiškiamas nenoras eiti į mokyklą. Jei visai tai ar bent dalis to pasireiškia labai ūmiai ir ryškiai, o vaikas nenori apie tai kalbėti, psichologas gali būti naudingas tiek išsiaiškinant problemas šaknis, tiek pasiūlant sprendimą.

Nuotaikų kaita

Dar vienas psichologo poreikio požymis – ryški ir nepaaiškinama nuotaikų kaita. Paauglystėje tai yra normalu ir jei tai neiškrenta iš patirties ir aplinkybių konteksto, tuomet didelės problemos iš to daryti nereikėtų. Bet net ir paauglystėje tai gali tapti problema. Bet jei su stipria nuotaikų kaita susiduria vaikas iki paauglystės, o pati šeima problemos spręsti nėra pajėgi, tuomet psichologas gali būti vienintelė išeitis.

Kitos problemos

Svarbiausia suprasti, kad jūsų šeimos problemos, kad ir kokios sudėtingos jos bebūtų, nėra unikalios. Profesionalūs psichologai turi akademinį ir praktinį pasiruošimą visas šias problemas spręsti. Vaikų psichologas naudingas ir vaikams, identifikuojant ir sprendžiant jų problemas, bet ir tėvams, kai reikia padėti jiems patiems su tėvyste susijusiais klausimais.