Intymus gyvenimas, pagausėjus šeimai

Intymus gyvenimas su vaikais

Pagausėjus šeimai, seksualinis gyvenimas tampa nebe toks, kaip anksčiau. Sunku jaustis seksualiu, kai aplinkui mėtosi sauskelnės ir seilinukai, vėliau – mašinėlės ir lėlytės, piešimo sąsiuviniai, pieštukai, dar vėliau – sportinė apranga ir vadovėliai… Pereiti iš mylimųjų į tėvų vaidmenį nėra taip lengva, bet dar sudėtingiau tai, kad neretai tėvų vaidmenyje ir pasiliekama, užmirštant save kaip meilužį. Daugeliui porų prireikia daug pastangų, kad atgaivintų savo intymųjį pasaulį, kuriame būtų galima laikinai užmiršti vaikus.

Intymūs santykiai net ir turint vaikų gali būti puikūs… ir net puikesni. Skamba netikėtai? Ypač jeigu seksas jums tapo paskutiniu dalyku dienotvarkėje, atrodo nesvarbus, per daug varginantis ir net nevertas pastangų… Taip, seksualinio gyvenimo intensyvumas gimus vaikams susilpnės, nes būsite pavargę, nuolat grės rizika, kad vaikai įsiverš netinkamiausiu momentu, ir visa kita. Tačiau žinokite, kad laikui bėgant intymių santykių kokybė gali taip pagerėti, kad patirsite daugiau malonumo, nei kada nors anksčiau.

Jeigu jūs auginate kūdikius ar mažus vaikus, jums tuo sunku patikėti, bet nepamirškite, kad vieną dieną ateis laikas, kai jūsų vaikai išmiegos visą naktį, patys pasiims pusryčius ir drąsiai pasiliks nakvoti pas draugus ar giminaičius. Jūs turėsite daugiau laiko ir energijos, bet, žinoma, tai nereiškia, kad jūsų seksualinis gyvenimas automatiškai pagerės. Turite “palaikyti lygį” visą laiką, net ir pačioje pradžioje, kai viskas atrodo labai sunku, neapleisdami fizinių įgūdžių ir stiprindami emocinį ryšį tarpusavyje, ir būtent šie du dalykai padės pasiekti tai, ko trokštate.

Čia pateikiami patarimai, kurie gali padėti jums išgyventi sunkiausią laikotarpį.

1. Laikotarpis po gimdymo: tiesiog bučiuokitės. Gali būti, kad jau praėjo 6 savaitės po gimdymo, jus apžiūrėjęs gydytojas leido jums mylėtis, tačiau jūs to visai nenorite. Galbūt esate fiziškai sveika, tačiau jaučiatės visa išsekusi ir skausminga visur, kur bepaliesi. Iš kitos pusės, yra biologinis paaiškinimas tam, kodėl jums nesinori intymių santykių: nuolat leidžiant laiką su vaikais, juos nešiojant, apkabinant, paglostant, gaminasi daugiau oksitocino. Tai hormonas, skatinantis prisirišimo su vaiku formavimąsi, tačiau taip pat jis mažina testosterono, hormono, didinančio lytinį potraukį, kiekį. Kai praleidžiate visą dieną su vaikais, vakare apie fizinį kontaktą su savo vyru galite net nenorėti pagalvoti… Deja, vyrams tą sunku suprasti, ir jie tokiu atveju įsiunta, tampa irzlūs, aikštingi, dėl visko niurzga ar sutrinka, taip pat visokiais būdais gali stengtis jus suvilioti, glaustydamiesi aplinkui ar bandydami užkelti į viršų jūsų sijoną, taip dar labiau sunervindami.

Šiuo atveju jus gali išgelbėti bučiniai: apsikeitimas seilėmis didina testosterono kiekį ir padeda susiderinti jūsų organizmams. Galite bučiuotis kiekvieną dieną ir nebūtinai po to mylėtis. Taip pat svarbus akių kontaktas ir šypsena, kuriais apdovanotumėte bent kartą per dieną. Na, o jei vyrui būtinas seksas, o jums mylėtis vis dar nesinori, švelniai ir su meile išbandykite kitus pasitenkinimo būdus – būkite kūrybingi…

2. Nustatykite prioritetus. Jūs abu turite sutikti, kad seksas yra svarbus ir vertas pastangų. Sveikas seksualinis gyvenimas yra gerai: jis padeda išlaikyti ir sustiprinti poros ryšį, atpalaiduoja ir suteikia energijos, padeda jums gerai jaustis ir gerai galvoti apie save ir apie gyvenimą apskritai.

Jums gali atrodyti, kad gyvenime ir taip dėl daug ko stengiatės, bet nepamirškite, kad dėl visų gerų dalykų ir reikia stengtis: dėl sveikatos, dėl turto, taip pat ir dėl meilės. Gera žinia yra ta, kad net ir nedidelės pastangos sukuria grįžtamojo ryšio ratą, kai stengtis darosi vis lengviau: kokybiškas seksas sustiprina ryšį tarp jūsų su vyru, todėl seksualinis gyvenimas tampa lengvesnis, savo ruožtu jis vėl sustiprina jūsų ryšį, ir taip toliau.

3. Pamirškite spontaniškumą. Iš kur atėjo tas mitas, kad seksas turi būti spontaniškas? Kai ruošėtės pirmiesiems lytiniams santykiams – jis tikrai toks nebuvo, nors gal atrodė ir kitaip, nes jūs ruošdavotės pasimatymams, dažėtės, puošėtės, galvojote apie tai, kaip patikti. Jums vis dar reikia ruoštis seksui ir dabar, turite rasti laiko pasimatymams, suplanuoti juos, sukurti tinkamą atmosferą, atitraukti vaikus ir išbandyti įvairias laiko ir vietos galimybes. O jeigu sekso planavimas jus “užgesina” – bent jau suplanuokite spontaniškumo galimybę: kad praleisite laiką kartu tada, kai vaikai nueis miegoti. Jei būsite kartu ir būsite atsipalaidavę, spontaniškumas daug labiau tikėtinas!

4. Nemanykite, kad eidami mylėtis turite būti „tos nuotaikos“ ir seksualiai susijaudinę. Jei to tikėsitės – praleisite galybę laiko belaukdami. Kadaise jūs tik pažiūrėdavote į savo vyrą ar žmoną (gal dar būsimuosius) ir pajusdavote malonią šilumą pilvo apačioje ir drėgmę… tačiau tai nebūtinai turi nutikti vien tik pažvelgus į savo sutuoktinę ar sutuoktinį šiandien. Geriau tiesiog būkite pozityviai nusiteikę, pradėdami mylėtis, ir leiskite fiziniam sujaudinimui kilti palaipsniui. Net jeigu esate išsekusi neseniai pagimdžiusi mama, neatsukite vyrui nugaros – paprašykite, kad vyras jus labiau paglobotų, ir intymių santykių metu leiskite jam būti aktyvesniam ir daugiau pasirūpinti jumis.

5. Su savo sutuoktiniu būkite komanda. Paprašykite, kad vyras išplautų grindis, ir labai tikėtina, kad pajusite, kaip jumyse įsižiebia aistra… Taip yra todėl, kad kartu atliekami darbai stipriai uždega. Jeigu namų ruošos darbus tiesiog pasidalysite pagal sąrašą, gali būti, kad greitai pajusite išsekimą, kuris kyla iš nepasitenkinimo nevienodai pasidalytais darbais. Taigi stenkitės kuo daugiau visko daryti kartu: ir susitvarkysite, ir kartu pabūsite, ir atsiras galimybė vienam kitą sujaudinti.

Beje, jei vakarais esate per daug pavargusi nuo dienos darbų, prašykite kuo daugiau vyro pagalbos. Jis tikrai neatsisakys padėti, jei žinos, kad už tai jo laukia karšti žaidimai miegamajame, na, o jūs, būdama žvalesnė, turėsite daugiau entuziazmo vilioti savo sutuoktinį.

6. Susiorganizuokite išsimiegojimo valandėlę. Miegas be galo svarbus ne tik seksualumui, bet ir bendrai būsenai. Kur jau ten galvoti apie aistringą vakarą, jei vienintelė mintis – greičiau į lovą, užsimerkti ir pasinerti į saldų miegą… Deja, auginant vaikus bemiegės naktys kamuoja ilgai: pradedant tuo, kad naujagimį, neretai – ir kūdikį tenka maitinti kelis kartus per naktį (ir ne ką mažiau – dienos metu, taigi dieną išsimiegoti taip pat nelengva), vėliau prasideda skausmingi dantų dygimai, įvairios ligos, blogi sapnai, paskui – ilgi apmąstymai, kodėl šešiametis dar neskaito arba ką ten dvylikametis naršė internete… Taigi jums būtina susiplanuoti poilsio valandėles bent jau savaitgaliais, pavyzdžiui, sekmadienį ryte arba popiet, kai vyras galės pasirūpinti vaikais.

7. Pasirūpinkite savo privatumu. Kai kurioms poroms, turinčioms kelis vaikus ar gyvenančioms vieno kambario butuke, galimybė užsirakinti vonioje ar, pavyzdžiui, kuriame nors kambaryje (jei jų yra daugiau nei vienas) gali be galo išgelbėti sveiką protą ir intymų gyvenimą. Be to, atsiminkite: tikrai nėra žiauru susiorganizuoti, kad vaikai negalėtų įeiti pas jus kada tik panorėję. Užraktai duryse ar draudimas vaikams jus bet kada trukdyti gali išgelbėti nuo išties nemalonių momentų, kai pačią intymiausią akimirką pamatysite į jus žvelgiantį susidomėjusį pyplį.

8. Nesusiaurinkite savo bendravimo tik iki strategijų kūrimo. Jei išlaikysite savo geidulingumą, bus lengviau išnaudoti galimybę tada, kai ji atsiras arba bus suplanuota (gal jums patiktų „greitukas“ vonioje tuo metu, kai vaikai virtuvėje valgo pusryčius?). Tai reiškia, kad jūs abu turite dėti visas pastangas, kad pabūtumėte kartu, išlaikytumėte intymumą ir artumą, bendrautumėte ir būtumėte vienas kitam malonūs, žvelgtumėte vienas į kitą kaip į meilužius. Jūs turite puoselėti savo santykius, nes be švelnaus dėmesio bet kas gali nuvysti ir numirti, arba, geriausiu atveju, vos gyvuoti. Taigi nepamirškite vienas kitam dienos eigoje pasakyti: „Tu mane užvedi“ ar „Noriu tavęs“, arba kad ir: „Tu gražiai atrodai“. Lieskitės vienas prie kito, pasiglamonėkite ar pasibučiuokite, kai tik bus tam proga.

9. Patikėkite savo grožiu. Žvelkite į save kaip į geidžiamą moterį. Žinoma, nėštumas paliko savo pėdsakus, dietą pamirštate, kai valgote nuo vaikų likusius košės, blynelių ar sumuštinių likučius, geriausi norai daryti mankštą užmirštami, kai pora išdykėlių užsiropščia ant nugaros ir ima jodinėti… Tačiau jūsų vyrui jūs vis tiek atrodote gražuolė. Jis išties nesirūpina, kad kai kurios jūsų vietelės tampa minkštesnės – jam tai gal net patinka. Net jeigu po penkerių ar dešimties metų tebeturėsite tuos kelis kilogramus, priaugtus nėštumo metu – jūs vis dar galite būti geidžiama. Pasirūpinkite tuo, kas jūsų rankose: įsigykite gražius apatinius drabužius ir nešiokite juos kasdien po namų drabužiais. Pasistenkite šiek tiek pasimankštinti, net jei tai bus tik kasdieninis pasivaikščiojimas su vaikais lauke ar keli atsilenkimai, kuriuos spėjate padaryti prieš vaikams užlipant ant jūsų: pastebėta, kad judėjimas padeda sustiprinti kūno raumenis, net jei išoriškai nesimato jokių pokyčių. Jeigu laikysite save seksualia – tokia ir būsite.

Parengė gyd. psichoterapeutė Dalia Mickevičiūtė – Psichoterapija Jums