Gražus elgesys prie stalo

Gražus elgesys prie stalo

Šeimos pietūs – ypatingas metas, kai visi susirenka prie vieno stalo, dalijasi maistu ir tuo pačiu dienos įvykiais bei naujienomis. Mandagus elgesys prie stalo suteikia tam dar daugiau malonumo, tačiau kaip tokio elgesio išmokyti savo ikimokyklinuką?

Nuo ko pradėti?

Pradėkite nuo minties, kad valgymas yra malonus dalykas ir kad gražus elgesys jį daro dar malonesnį. Kalbėkite su savo vaiku apie gerų manierų svarbą ir skatinkite jį galvoti apie save kaip apie mandagų žmogų. Susikurkite realius lūkesčius ir švelniai skatinkite gerą elgesį, kol jie taps įpročiu.

Ko šiame amžiuje galiu mokyti?

Ikimokyklinukas dar nėra pasirengęs mokytis pačių rafinuočiausių stalo manierų, pavyzdžiui, kuria šakute valgyti tortą, tačiau jis pakankamai didelis mokytis pagrindų.

Šiame amžiuje galite mokinti:

  • Nusiplauti rankas prieš sėdant prie stalo;
  • Prie stalo nežaisti su žaislais;
  • Nemėtyti ir neimti maisto rankomis;
  • Nebarškinti stalo įrankiais ar indais;
  • Neišspjauti maisto;
  • Nešūkauti ir nelakstyti po kambarį, kol kiti valgo;
  • Sakyti „prašau“ ir „ačiū“;
  • Kai reikia, naudotis stalo įrankiais, o ne pirštais;
  • Baigus valgyti, paprašyti nueiti nuo stalo (gražu būtų išmokyti jį padėkoti žmogui, paruošusiam valgį);
  • Nunešti indus nuo stalo iki virtuvės.

Kai kurie vyresni ikimokyklinukai (tie, kuriems patinka vaidinti „suaugusiuosius“) gali net daugiau. Vaikui gali būti įdomu, kaip pasidėti savo servetėlę ant kelių ir ja nusivalyti burnytę, valgyti mažais kąsneliais ir kramtyti sučiaupta burna. Jis gali išmokti nesriaubti gėrimo, palaukti, kol visiems bus patiektas maistas, prieš pradedant valgyti, ir apie patinkantį maistą kalbėti gražiai (išskyrus neskanius dalykus). Valgymas – tai idealus metas puoselėti savo komunikavimo įgūdžius, tad įtraukite ir vaikutį į pokalbį.

Kaip geriausia mokyti?

Vaikas nori jums įtikti ir jis nori būti toks, kaip ir jūs, tad geriausias būdas yra rodyti, kaip tai daroma. Prie stalo kalbėkite maloniai – jokių pamokslavimų ir ginčų ar pakelto balso. Sakykite „prašau“ ir „ačiū“, kai prašote ką nors paduoti. Neskaitykite laikraščio, nežiūrėkite televizoriaus, nekalbėkite telefonu bei neužsiimkite pašaliniais darbais. Parodykite jam, kad geros manieros prie stalo reiškia pagarbą kitiems prie stalo sėdintiems žmonėms.

Nuolatinis jūsų pavyzdys padės mokant gerų manierų, tad rodydami pavyzdį, nustatykite lūkesčius ir švelniai priminkite, juos skatindami. Paprasčiausiai paduokite vaikui šaukštelį, kai jis ima varškę rankomis ir pasakykite „ačiū“, kai paduodate jam atsigerti.

Pagirkite vaiką, kai jis elgiasi gerai, pavyzdžiui, gražiai sėdi, mandagiai prašo. Tačiau nepersistenkite girdami, kad nepagalvotų, jog susėdus prie stalo, jis yra dėmesio centre.

Ką daryti, kai vaikas prie stalo elgiasi negražiai?

Turite kelis pasirinkimus. Kai kurie tėvai mano, kad geriausia ignoruoti negražų elgesį. Ši taktika suveikia, kai vaikas nustoja daryti tai, kas sulaukia kokios nors reakcijos. Kitiems tėvams atrodo, kad geriausia rasti būdų kovoti su problematišku elgesiu. Jei vaikas nesako „prašau“, nepaduokite jam kito patiekalo, kol nepasakys. O kai kurie tėvai paprašo vaiko palikti stalą, jei jis elgiasi netinkamai, paaiškindami, kad toks elgesys nepriimtinas. Jei vaikui bus smagu valgyti kartu su jumis, jis greičiausiai norės likti ir dalintis geromis emocijomis.

Ką verta atminti?

Skirtingoms šeimoms priimtinos skirtingos taisyklės, tad spręsti teks jums. Vienoje šeimoje bus priimtina prie stalo sėsti su pižama, o kitoje reikalaujama tinkamai apsirengti. Vienoje šeimoje galios taisyklė „jokių alkūnių ant stalo“, o kitoje nieko panašaus.

Taigi, jūs norite, kad vaikas būtų mandagus. Augant, galite išmokyti vaiką mandagaus elgesio pagrindų ir net kai kurių subtilybių, tačiau neužsiciklinkite ties formalumais. Geros manieros iš tiesų yra pagarbos kitiems išraiška. Jei vaikas tai turės omenyje, jam puikiai seksis.

Kita vertus, yra kai kurios taisyklės, kurių geriau nesilaikyti. Viena jų – senoji „suvalgyk viską, kas įdėta“. Geriau, kai vaikas žino, jog gali nebevalgyti, kai jo pilvukas sako „gana“, o ne kai visko priešais esančioje lėkštėje nebėra. Taigi, tiekite jam maistą mažomis porcijomis, reikalui esant, papildydami, ir gerbkite jo sprendimą nebevalgyti.

Šiuo amžiaus tarpsniu jūs taip pat galite nepaisyti taisyklės sėdėti prie stalo, kol visi valgo. Jūsų ikimokyklinukas yra natūraliai aktyvus ir gali būti, kad jam tiesiog sunku taip ilgai išsėdėti. Geresnė mintis – leisti jam pasiprašyti nueiti nuo stalo, baigus valgyti.

Kaip elgtis restorane?

Geriausia, jei vaikas gero elgesio prie stalo išmoks namie. Prieš einant į restoraną, pasikalbėkite su juo. Pasakykite, kad bus smagu pavalgyti kartu. Paaiškinkite, kad bus kitų žmonių restorane, kurie nenorės, kad jiems trukdytų, tad jam reikės kalbėti tyliau ir prisiminti gerą elgesį prie stalo.