Čiulptukas: už ir prieš

Čiulptukas

Čiulpimas – vienas kūdikio refleksų. Jo dėka vaikas ne tik pasisotina, bet ir nusiramina. Kai kurie kūdikiai patenkina šį poreikį valgydami, tačiau kai kuriems vien to neužtenka. Tuomet padeda čiulptukas. Tačiau prieš nuspręsdami duoti vaikui čiulptuką ar ne, turėkite omenyje keletą aspektų. Taip pat ne pro šalį žinoti ir specialistų patarimus, kaip ir kada naudoti čiulptuką. Apie visa tai išsamiau.

Ar duoti kūdikiui čiulptuką?

Nieko blogo, jei kūdikiui duosite čiulptuką, tačiau turite tai daryti protingai – norėdami padėti kūdikiui, o ne sau. Čiulptukas negali būti naudojamas kaip dėmesio kūdikiui pakaitalas.

Mama ir tėtis patys turi nuspręsti, ar duos kūdikiui čiulptuką, tačiau prieš tai verta susipažinti su jų pliusais ir minusais. Savo nuomonę apie čiulptuką turi ir pats vaikutis – daug kūdikių pasitenkina čiulpimu maitinant ir juos geriau ramina, pavyzdžiui, sūpavimas, tačiau kitiems, atrodo, neužtenka valgymo.

Pliusai

Čiulptukas gali patenkinti kūdikio čiulpimo poreikį ir padėti jam nusiraminti. Visiškai natūralu, kad kūdikis nori čiulpti net pasisotinęs. Čiulptukas nėra dėmesio ar maitinimo pakaitalas, tačiau jei kūdikį pamaitinote, pašnekinote, palingavote, pažaidėte su juo ir jis vis tiek neramus, galite išmėginti čiulptuką.

Čiulptukas gali sumažinti staigios kūdikio mirties sindomo riziką. Tyrimai parodė, kad kūdikiams, kurie miego metu turėjo čiulptukus, ši rizika buvo mažesnė. Tyrimas neatskleidė, kad pats čiulptukas yra sindromo prevencija, bet parodė, kad yra stiprus ryšys tarp jo ir mažesnės sindromo rizikos.

Čiulptuko įpročio lengviau atsikratyti, nei piršto čiulpimo.

Minusai

Jei pripratinsite prie čiulptuko per anksti, tai gali padaryti neigiamą įtaką maitinimui krūtimi. Čiulptuko ir spenelio čiulpimas skiriasi. Kūdikiai, kuriems duodamas čiulptukas prieš tai, kai jie pripranta prie žindymo, kartais pradeda painiotis.

Dėl šios priežasties patariama palaukti, kol kūdikis išmoksta teisingai paimti ir žįsti krūtį, o jūsų pieno gamyba susinormalizavo. Tai būna apie pirmąjį mėnesiadienį.

Čiulptukas dažniausiai tampa įpročiu. Kai kurie tėvai nenori duoti kūdikiui čiulptuko, kad vėliau nereikėtų jo atpratinti.

Tyrimai parodė, kad čiulptukas gali padidinti ausies infekcijos riziką.

Kai kurie tėvai negali pakęsti minties apie trimetį su čiulptuku. Kita vertus, naudojant jį tada, kai iš tiesų reikia, vaikas greičiausiai netaps pernelyg įjunkęs.

Jei kūdikis užmiega su čiulptuku, greičiausiai jis prabus, kai tik čiulptukas iškris.

Čiulptuko naudojimo gairės

Jei nusprendėte naudoti čiulptuką, turėkite tai galvoje:

Tegul vaikas padeda nuspręsti. Jei jam patinka čiulptukas, puiku, tačiau jei jis priešinasi, neverskite. Galite pamėginti kitą kartą, arba tiesiog pamirškite apie tai.

Nenaudokite čiulptuko, norėdami uždelsit kūdikio maitinimą arba kaip dėmesio rodymo pakaitalą. Duokite čiulptuką tarp maitinimų, kai žinote, kad vaikas sotus. Visuomet stenkitės nuraminti vaiką kitais būdais – supdami, kalbindami, dainuodami.

Nepririškite čiulptuko po kaklu lovytėje. Kūdikis gali susipainioti su virvute.

Rūpinkitės čiulptuku. Rinkitės saugų ir kūdikiui tinkamą čiulptuką. Jis visada turi būti švarus. Pakeiskite jį, vos atsiradus susidėvėjimo ženklams.

Ar būna atvejų, kada negalima duoti čiulptuko?

Svorio augimo problemų turinčiam kūdikiui čiulptuko nereikėtų duoti. Jei kūdikį žindote ir jam sunku tai daryti, arba jei jums nepakanka pieno, bent kol kas čiulptuko geriau neduokite. Taip pat geriau atsisakykite čiulptuko, jei kūdikį vargina pasikartojančios ausų infekcijos.

Ar čiulptukas kenkia dantims?

Čiulptuko čiulpimas toliau vaikystėje gali pakenkti sąkandžio formavimuisi, tačiau nepanašu, jog kūdikiui reikės čiulptuko tiek ilgai.

Kol vaikas čiulpia čiulptuką, jis turi pieninius dantis. Jei nerimaujate, paprašykite gydytojo arba odontologo apžiūrėti dantukus.