Berniukų ir mergaičių mąstymo skirtumai

Berniukų ir mergaičių mąstymo skirtumai

Visi esame tai matę – net šeimose, kur mergaitėms perkamos žaislinės mašinėlės, o berniukai skatinami liūliuoti lėles, dažniau mergaitės renkasi rožinį ponį, o ne gaisrinę mašiną, berniukai – traukinuką Thomas, o ne lėlę Barbę.

Kodėl? Be abejo, dalis tokio elgesio yra išmokta. Tačiau vaikų psichologiją tyrinėjantys mokslininkai mano, jog skirtumas tarp mergaičių ir berniukų yra gilesnis. Jie teigia, kad dar iki gimimo berniukų ir mergaičių smegenys vystosi skirtingai.

Berniukiškos ir mergaitiškos smegenys

Yra nustatyta, kad berniukų ir mergaičių smegenys skiriasi tiek jiem gimus, tiek augant. Tačiau kol kas neaišku, kaip tiksliai šie skirtumai veikia jų elgesį, asmenybę ir taip toliau.

Pavyzdžiui, mokslininkai teigia, kad greičiausiai smegenyse egzistuoja vieta, traukianti berniukus prie judančių daiktų, o mergaites skatinanti rūpintis mažesniais, tačiau šiuo metu ji dar neatrasta.

Kaip vystosi berniukų smegenys įsčiose

Įsčiose nešiojami berniukai yra nedidelės testosterono mašinos. Tiesą sakant, ankstyvąjį smegenų vystymąsi tiriantys mokslininkai teigia, jog naujagimiai berniukai turi tiek pat testosterono, kaip ir 25 metų vyrai. Po gimimo testosterono lygis staigiai krenta ir išlieka žemas, kol berniukas lytiškai subręsta.

Be viso kito testosteronas formuoja besivystančias smegenis. Gyvūnų tyrimai parodė, kad jis kai kur sumažina ryšį tarp smegenų ląstelių (sinapsių), o kai kur susieja.

Vieno tyrimo metu paaiškėjo, kad tiek žiurkių patelės, tiek patinai, iki gimimo gavę daugiau testosterono, vos gimę geriau pasirodė labirintų testuose. Nors mokslininkai nėra pasirengę pagal šį tyrimą daryti išvadas ir apie žmogaus smegenis, tai visgi reiškia, kad testosteronas gali pagerinti orientaciją erdvėje.

Gyvūnų tyrimai taip pat rodo, kad kai kurios smegenų dalys yra atsakingos už tipiškus vyriškus poelgius ar sprendimus, tačiau kai kurios jų išlieka moteriškos. Mokslininkų teigimu, nėra tokio dalyko kaip visiškai vyriškos smegenys, tai tarsi mozaika.

Kaip vystosi mergaičių smegenys įsčiose

Mergaičių organizmas taip pat gamina testosteroną dar iki gimimo, tačiau jo kiekis nė arti neprilygsta berniukų. Ir nors mergaičių organizmas gamina tokius moteriškus hormonus, kaip estrogenas, panašu, kad jie turi nedidelę įtaką jų besivystančioms smegenims. Kitaip tariant, mergaičių smegenys vystosi taip pat, kaip vystytųsi berniukų, jei jų neveiktų testosteronas.

Augančių berniukų ir mergaičių smegenys

Po gimimo mergaičių ir berniukų smegenys toliau vystosi skirtingai. Tyrimais nustatyta, kad vienos smegenų vietos auga greičiau pas mergaites, kitos pas berniukus. Taigi, to paties amžiaus mergaičių ir berniukų smegenys gali būti skirtingose raidos stadijose. Kita vertus, po kiek laiko vieni kitus pasiveja.

Kinta ir dydis. Vyrų smegenys auga šiek tiek didesnės negu moterų, nors to reikšmė nėra aiški.

Kai kurie tyrimai parodė, kad mergaičių smegenų vietos, kontroliuojančios kalbą ir emocijas, dažniausiai būna didesnės. Ši smegenų dalis tampa ypač aktyvi, žmogui žiūrint į mylimojo (-sios) nuotrauką.

Kai kurie tyrimai patvirtina, kad smegenų dalis, kairiąją pusę jungianti su dešiniąja, pas mergaites būna didesnė, nei pas berniukus. Manoma, kad dėl to spręsdamos problemas mergaitės linkusios naudoti abi smegenų puses.

Šie nedideli smegenų struktūros skirtumai nebūtinai reiškia, kad berniukams geriau seksis vieni, mergaitėms – kiti dalykai. Kaip aiškina mokslininkai, jaunos smegenys yra itin plastiškos ir tam tikros vietos auga ar traukiasi priklausomai nuo to, kaip jos naudojamos.

Ar moterys pravirksta daug lengviau nei vyrai dėl smegenų struktūros skirtumų? Ar jų smegenis formuoja jų emocijos? O gal abu variantai turi įtakos? Tai kol kas tiesiog nežinoma.

Be to, individai paprasčiausiai ne visada laikosi stereotipų. Yra daugybė padaužiukių, visiškai nesidominčių lėlėmis, ir „mergaitiškus“ užsiėmimus mėgstančių berniukų. Ir tokie vaikai yra visiškai normalūs.

Ar mergaitės ir berniukai mąsto skirtingai?

500 sveikų mažų berniukų ir mergaičių smegenis tyrę mokslininkai bando daryti išvadas ir atsakyti į kai kuriuos esminius klausimus apie besivystančias smegenis. Štai ką jie jau nustatė.

Daugumoje testų berniukai ir mergaitės parodė panašius sugebėjimus. Jie buvo vienodai gabūs matematikai, todėl daroma prielaida, kad vėlesni matematinių įgūdžių trūkumai atsiranda dėl kultūrinių, o ne biologinių aplinkybių.

Mergaitės šiek tiek geriau atliko atminties užduotis, geriau įsidėmėjo ir atkartojo žodžius. Taip pat jos geriau atliko pirštų miklumo bei greito mąstymo užduotis.

Berniukams geriau sekėsi erdvinės užduotys, pavyzdžiui, kaladėlių dėstymas, formuojant raštą.

Smegenys tik pradžia

Svarbiausia – smegenys yra lanksčios. Vaikų smegenyse užsimezga ryšiai, jie įgyja naujų įgūdžių, skaitydami, klausydami, stebėdami ir mokydamiesi.

Mergaitė, kuri vieną mėnesį žaidžia tik su lėlėmis, kitą mėnesį gali susižavėti kaladėlėmis ar konstruktoriais. Net jei ji niekada nesižavės žaislinėmis mašinėlėmis, jai gali itin patikti važinėtis dviratuku ir mokintis uždėti nukritusią grandinėlę. Galbūt berniukas niekada nepils įsivaizduojamos arbatos lėlei, bet labai atsakingai ir rūpestingai prižiūrės augintinį.

Parengta pagal www.babycenter.com publikacijas