Žindymo nauda mamai ir kūdikiui

Žindymo nauda

Turbūt puikiai žinote, kad motinos pienas yra geriausias maistas jūsų kūdikiui, tačiau ar žinojote, kad žindymo nauda yra kur kas didesnė nei tik maistingumas? Motinos piene yra ne tik vitaminų ir maistingųjų medžiagų, kurių kūdikiui reikia pirmaisiais šešiais gyvenimo mėnesiais, bet ir su ligomis kovojančių dalelių, kurios saugo jūsų mažylį nuo susirgimų. Būtent todėl dauguma pediatrų rekomenduoja žindyti kūdikį bent pirmus šešis mėnesius. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad žindymas teigiamai veikia ir mamos sveikatą.

Štai keletas svarbiausių privalumų, kurie naudingi jums ir jūsų kūdikiui.

Žindymas saugo jūsų kūdikį nuo virškinamojo trakto, kvėpavimo takų problemų bei ausų infekcijos

Daug tyrimų visame pasaulyje parodė, kad dėl viduriavimo, kvėpavimo takų ir ausų uždegimų žindomi kūdikiai kenčia daug rečiau, o tiems, kuriems tai pasitaiko, šie susirgimai būna ne tokie sunkūs. Žindymas be jokio primaitinimo bent jau šešis mėnesius, regis, suteikia didžiausią apsaugą.

Tyrimai parodė, kad priešpienyje esantys imuniniai faktoriai saugo nuo aplinkoje esančių mikrobų, suformuodami apsauginį sluoksnį kūdikio žarnyno, nosies ir gerklės gleivinėje. Didžiausią darbą nuveikia imunoglobulinas A, kurio priešpienyje yra dideli kiekiai. Būtent dėl to svarbu pradėti žindyti kūdikį iš karto pagimdžius. Šios medžiagos randama, tačiau kur kas mažesne koncentracija, ir motinos piene.

Žindymas taip pat gali apsaugoti kūdikį nuo žarnyno uždegimų vėlesniame jo gyvenime. Kai kurios studijos užfiksavo ryšį tarp žindymo kūdikystėje bei tokių žarnyno ligų kaip opos, uždegimai.

Žindymas gali apsaugoti kūdikį nuo alergijų

Keletas studijų parodė, kad žindymas šešis mėnesius ar ilgiau sumažina vaikui riziką sirgti maisto ar kvėpavimo takų alergijomis. Bent jau vienas tyrimas nustatė, kad ši apsauga tęsiasi iki pat brandos laikotarpio. Kitas tyrimas parodė, kad neišnešioti naujagimiai iš šeimų, kurių nariai yra alergiški, turi mažesnę riziką susirgti egzema nei mišinėliais maitinami mažyliai. Trečia studija parodė, kad žindymas bent keturis pirmuosius mėnesius sumažina riziką kūdikiui susirgti astma iki 6 metų.

Mokslininkai mano, kad riebiosios rūgštys bei imuniniai faktoriai kaip imunoglubulinas A apsaugo kūdikį nuo alerginių reakcijų, neleisdami svetimiems baltymams patekti į kūdikio organizmą. Karvės pieno baltymai yra patys dažniausi alergenai, todėl viena priežasčių, kad karvės pienu pagrįstu maisteliu maitinami kūdikiai labiau linkę į alergines reakcijas nei žindomi kūdikiai.

Žindymas gali padidinti jūsų kūdikio intelektą

Keletas tyrimų parodė galimą ryšį tarp žindymo ir aukštesnio intelekto koeficiento. Labiausiai šį privalumą patiria bent šešis pirmuosius mėnesius žindomi kūdikiai. Ekspertai teigia, jog emocinis ryšys, atsirandantis žindymo metu, greičiausiai turi didelės įtakos, tačiau sočiosios rūgštys motinos piene vaidina didžiausią vaidmenį kūdikio smegenų vystymęsi.

Žindymas gali apsaugoti nuo nutukimo

Kurį laiką buvo svarstoma, ar žindymas turi įtakos vaiko svoriui vėlesniame gyvenime. 2005 metais tyrėjai priėjo prie išvados, kad žindymas turi ryšį su mažesne viršsvorio rizika, tačiau jie sutaria, jog reikalingi išsamesni tyrimai, norint nustatyti, koks svarbus šis ryšys yra.

Ekspertai mano, kad žindymas gali turėti įtakos viršvoriui vėlesniame gyvenime dėl keleto priežasčių. Žindyti kūdikiai geriau sureguliuoja savo mitybą, sveikiau maitinasi augdami. Motinos piene yra mažiau insulino nei mišinėliuose (insulinas stimuliuoja riebalų darybą). Žindyti kūdikiai organizme turi daugiau baltyminio hormono leptino, kuris, mokslininkų teigimu, prisideda, reguliuojant apetitą ir riebalus. Be to, lyginant su žindomais kūdikiais, mišinėliais maitinami mažyliai greičiau priauga svorio pirmosiomis gyvenimo savaitėmis. Šis greitas svorio priaugimas yra siejamas su viršsvoriu vėleniame gyvenime.

Žindymas gali apsaugoti kūdikį nuo leukemijos vaikystėje

Tyrimai parodė, kad žindymas gali sumažinti kūdikiui riziką susirgti leukemija. Mokslininkai nėra tikri, kaip konkrečiai motinos pienas mažina vėžio riziką, tačiau mano, kad antikūniai motinos piene gali pagerinti kūdikio imuninę sistemą. Tyrimai šia tema dar vyksta.

Žindymas gali apsaugoti kūdikį nuo 1 tipo diabeto

Žindymas pirmaisiais šešiais gyvenimo mėnesiais mažina vaikučiui riziką susirgti nuo insulino priklausančiu diabetu. Vienoje studijoje vaikai, žindyti mažiau nei tris mėnesius ir maitinti karvės pienu iki 4 mėnesių, turėjo 1,5 karto didesnę šios ligos riziką. Nežinoma, kaip tiksliai motinos pienas apsaugo nuo šios ligos, tačiau tyrėjai teorizuoja, jog tam įtakos turi imuniniai faktoriai motinos piene.

Žindymas gali apsaugoti neišnešiotus kūdikius nuo infekcijų ir didelio spaudimo vėlesniame gyvenime

Motinos pienas suteikia ypatingą apsaugą neišnešiotiems kūdikiams. Viena studija atrado, kad labai mažo svorio gimę kūdikiai, maitinti motinos pienu, turėjo mažiau rimtų kraujo infekcijų ir rečiau sirgo meningitu nei mažyliai, maitinti mišinėliais. Kitas tyrimas atrado, kad žindyti neišnešioti vaikučiai paauglystės metais rečiau kentėjo nuo aukšto kraujo spaudimo.

Žindymas gali sumažinti staigios kūdikių mirties riziką

Nėra tiesioginių įrodymų, kad žindymas sumažina staigios kūdikių mirties riziką. Kai kurios studijos rado ryšį tarp žindymo ir staigios kūdikių mirties, kai kurios ne. Kas yra aišku, žindymas gali apsaugoti nuo kvėpavimo takų ir virškinimo infekcijų, kurios gali būti siejamos su staigia kūdikių mirtimi.

Žindymas padeda jums numesti svorį

Kūdikio žindymas gali padėti jums atsikratyti papildomais kilogramais kur kas greičiau, ypač pirmaisiais metais. Taip yra todėl, kad jūsų organizmas degina kalorijas, gamindamas pieną.

Žindymas gali sumažinti stresą ir kraujavimą po gimdymo

Kadangi žindymas sukelia hormono oksitocino išsiskyrimą jūsų organizme, jūs galite jaustis labiau atsipalaidavusi žindydama. Daugybė studijų patvirtino, kad oksitocinas skatina atsipalaidavimą.

Viena tokia studija atrado, kad moterims, kurių organizme buvo didelis kiekis oksitocino, nepadidėjo kraujo spaudimas, kai buvo paprašyta kalbėti apie nemalonias asmenines problemas. Oksitocinas taip pat padeda gimdai susitraukti, todėl mažiau kraujuojama.

Žindymas jums mažina kai kurių vėžių riziką

Daugybė studijų atrado, kad kuo ilgiau motina žindo, tuo labiau ji yra apsaugota nuo krūtų ir kiaušidžių vėžio. Žindymas bent metus turi didžiausią efektą, mažinant krūtų vėžio susirgimo riziką. Nėra visiškai aišku, kaip žindymas padeda, tačiau įtakos gali turėti žindymo sukelti struktūriniai krūtų audinių pokyčiai ir laktacijos stabdomas estrogeno išskyrimas organizme. Tyrėjai mano, kad kiaušidžių vėžio prevencijai įtakos turi taip pat estrogeno išskyrimo stabdymas.

Žindymas gali apsaugoti nuo osteoparozės vėlesniame gyvenime

Tikslių įrodymų dėl ryšio tarp žindymo ir kaulų tankumo nėra. Akivaizdu, kad žindanti moteris netenka kaulų tankumo greičiausiai dėl kalcio trūkumo arba žemo estrogeno lygio, tačiau šis netekimas atstatomas per atjunkymą arba po jo. Dvi studijos parodė, kad žindymas gali pagerinti moters kaulų tankumą bėgant laikui ir sumažinti kaulų retėjimo riziką senatvėje.

Parengta pagal www.babycenter.com publikacijas