Zamiokulkas (zamioculcas) – pinigų medis

Pinigų medis

Zamiokulkas (zamioculcas zamiifolia) priklauso aroninių šeimai ir yra vienas populiariausių kambarinių augalų. Dažnai sakoma, arba jis auga, arba ne. Kur paslaptis? Vieni mano, kad šis augalas – šeimos finansų indikatorius – jei šeimininkai praranda pinigus, tai ir zamiokulkas neauga. Ir atvirkščiai – jei zamiokulkas jus džiugina naujais stiebais ar net žiedais – laukite pinigėlių. Būtent todėl zamiokulkas dar vadinamas pinigų medžiu.

Naujas zamiokulko lapas reiškia naujus pinigus. Pagal feng shui zamiokulkas turėtų stovėti turto zonoje – namų dalis tolimesniame kairiajame kampe nuo pagrindinių durų.

Manoma, kad į vazoną su pinigų medžiu užkasus monetą, pagerės materialinė padėtis.

Tačiau yra ir žemiškesnė zamiokulko arba pinigų medžio klestėjimo versija – tinkama priežiūra. Tad plačiau apie tai.

Klestinčio pinigų medžio išvaizda – patraukli. Kambaryje zamiokulkas gali pasiekti net 1 – 1,5 metro aukštį. Jo lapkočiai stori, mėsingi, lapai tamsiai žali, blizgantys, elipsės formos, išsidėstę skrotele.

Priežiūra

Šviesa. Zamiokulkas mėgsta ryškią, tačiau išsklaidytą šviesą, nors gali augti ir pavėsyje. Tiesioginė stipri vidurdienio saulė kenksminga.

Laistymas. Svarbiausia pinigų medžio prižiūrėjimo taisyklė – neperlaistykite! Šis iš Afrikos kilęs augalas laikomas sukulentu ir pakenčia perdžiovinimą, nuo sausros nykstantį šį augalą galima išgelbėti, o perlaistytą nebe labai. Labai pavojingas zamiokulkui užsistovėjęs vanduo, nuo kurio pradeda pūti šaknys ir augalas žūsta. Todėl zamiokulko vazonėlio dugne turi būti geras drenažas. Išklokite jį akmenukais prieš pildami žemes ir sodindami zamiokulką.

Jei pradėjo gelsti jūsų pinigų medžio lapai, gali būti, kad jūs jį perlaistėte ir šaknys pradėjo pūti.

Zamiokulką galima karts nuo karto nupurkšti, nors tai nėra būtina. Pakanka retkarčiais nuplauti dulkes.

Temperatūra. Zamiokulkas gerai jaučiasi įprastoje temperatūroje. Gerai jaučiasi įvairiose patalpose, bet patartina, kad temperatūra nenukristų žemiau 17 laipsnių C. Vasarą galima laikyti lauke, saugant nuo lietaus.

Žemė ir persodinimas. Žemei šis augalas nereiklus. Tinka kompostas, durpės ir smėlis lygiomis dalimis. Į žemės mišinį galima įdėti medžio anglies gabalėlių, kad oras ir vanduo lengviau pasiektų šaknis.

Zamiokulkas mėgsta persodinimą – kasmet į vis didesnį vazoną. Kita vertus, rinkdamiesi vazoną, nepersistenkite, nes pasodinę zamiokulką į pernelyg didelį vazoną, ilgai lauksite naujų stiebų. Sakoma, kad pinigų medis pirma augina šaknis, o tik po to leidžia naujus lapkočius.

Kitas zamiokulkų augintojų patarimas – rinkdamiesi vazoną, turėkite omenyje, kad kitą kartą persodinant jį greičiausiai reikės daužyti, nes šis augalas sugeba įleisti šaknis net į vazoną.

Tręšimas. Zamiokulkas tręšiamas vegetacijos metu – kovą – rugpjūtį, kartą per mėnesį, kaktusams ir sukulentams skirtomis trąšomis.

Dauginimas. Pinigų medis dauginamas, dalijant kerus, auginiais ir lapais.

Žiedas. Kai kurie Zamiokulko augintojai patiria džiaugsmą, išvysdami savo numylėtinio žiedą, nors jis nėra išvaizdus. Zamiokulko žiedynas – burbuolė su baltomis pažiedėmis, susidarančiomis lapų pažastyse.