Vaiko kalbos raida

Vaiko kalbos raida

Vaikas mokosi kalbėti pirmaisiais dviem gyvenimo metais. Dar prieš ištardamas savo pirmąjį žodį, jis mokosi kalbos taisyklių ir to, kaip bendrauja suaugusieji.

Kūdikis pradeda naudoti savo liežuvį, lūpas, gomurį ir besikalančius dantukus, bandydamas išgauti įvairius garsus (paprastus ū ir a garselius pirmaisiais mėnesiais pakeičia įdomesnis gugenimas). Greitai šie garsai tampa tikrais žodžiais – „mama“ gali išsprūsti net 5 mėnesių kūdikėliui.

Nuo tol kūdikis iš jūsų ir kitų aplinkinių išmoks vis daugiau žodžių. Gali būti, kad apie 18 – 24 mėnesį, jis pradės formuoti 2 – 3 žodžių sakinukus. Sparčiai protinių, emocinių ir socialinių įgūdžių besimokantis vaikutis vis greičiau pradės vartoti žodžius savo mintims ir norams išreikšti.

Kaip ir kada vystosi kalbėjimas

Štai kaip dažniausiai vystosi vaiko kalbos įgūdžiai. Jei vaikas auga dvikalbėje šeimoje, jo žinomų žodžių skaičius pasiskirstys tarp kelių kalbų.

Gimdoje

Daugelis mokslininkų mano, kad vaiko kalbos supratimas prasideda jam dar būnant gimdoje. Taip pat kaip dar negimęs vaikelis pripranta prie jūsų širdies plakimo, jis reaguoja ir į jūsų balsą. Vos keleto dienų naujagimis gali atskirti jūsų balsą nuo kitų.

Nuo gimimo iki 3 mėnesių

Verksmas – vaiko pirmoji komunikacija. O verksmų būna visokių. Stiprus verksmas gali reikšti, kad kūdikis yra alkanas, niurzgėjimas – pilnas sauskelnes. Po kurio laiko jis jau turės neblogą šūksnių repertuarą.

Tuo metu, klausydamasis aplinkinių kalbų, kūdikis bando suprasti, kaip skamba žodžiai ir kaip jie sudaro žodžių junginius bei sakinius. Kalbininkai mano, kad 4 savaičių kūdikiai jau gali atskirti panašiai skambančius garsus, pavyzdžiui, „ma“ ir „na“.

4 – 6 mėnesiai

Šiuo raidos etapu kūdikis pradeda guguoti – savotiškai kalbėti, kombinuodamas įvairius dvigarsius skiemenis, pavyzdžiui „baba“, „gaga“ ir panašiai. Pirmasis „mama“ gali išsprūsti jau dabar. Nors jūsų širdis bus pilna palaimos, tokio amžiaus kūdikis dar nesieja šių garsų su jumis. Tai bus kur kas vėliau – apie metukus.

Kūdikio bandymai skleisti įvairius garsus gali atrodyti kaip sąmoningi monologai nesuprantama kalba. Toks kalbėjimas kūdikiui yra žaidimas, jis eksperimentuoja savo liežuviu, dantimis, gomuriu ir balso stygomis, bandydamas išgauti įvairius garsus. Šiame etape gugavimas skamba taip pat, kokia kalba namie jūs bekalbėtumėte. Galite pastebėti, kad vaikutis turi savo mėgstamus garsus – juos sako dažniau nei kitus, nes jam patinka jų skambesys ir pojūtis, juos tariant.

7 – 12 mėnesių

Šiuo metu kūdikio gugavimas pradeda skambėti vis tikroviškiau. Taip yra todėl, kad jis bando pamėgdžioti iš jūsų išmoktas intonacijas. Galite padėti jam mokytis kalbėti, skaitydami vaiko amžiui skirtas knygutes.

13 – 18 mėnesių

Dabar vaikas pradeda vartoti vieną ar kelis žodžius ir jau žino, ką jie reiškia. Jis net pradeda kalbėti įvairiomis intonacijomis, pavyzdžiui, klausdamas pakelia toną. Vaikas pradeda suvokti kalbos svarbą savo poreikiams apibūdinti.

19 – 24 mėnesiai

Nors vaikas gali ištarti 50 – 70 žodžių, supranta kur kas daugiau – apie 200, dauguma jų – daiktavardžiai. Būdamas 18 – 20 mėnesių amžiaus jis išmoksta 10 ar daugiau žodžių per dieną, tad būkite atidūs kalbėdami. Jis pradeda jungti žodžius, formuodamas paprastus sakinius, pavyzdžiui „Panešk mane“.

2 metukų vaikas vartoja trijų žodžių sakinius ir dainuoja paprastas daineles. Jo savęs suvokimas bręsta ir jis pradeda kalbėti apie tai, kas jam patinka ir nepatinka, ką jis galvoja ir jaučia. Įvardžiai kol kas jį trikdo ir jis gali juos painioti.

25 – 36 mėnesiai

Vaikui gali būti dar sunku tiksliai išreikšti savo mintis, tačiau jis labai greitai išmoks. Taip pat jis pradeda suvokti įvardžių esmę, pavyzdžiui, „aš“, „tu“, „man“. Iki 3 metukų vaiko žodynas prasiplės iki 300 žodžių. Jis jungs daiktavardžius su veiksmažodžiais, sudarydamas pilnus paprastus sakinius, pavyzdžiui, „Aš noriu valgyti“.

3 metų vaikai – jau pakankamai geri šnekučiai. Jis jau gali palaikyti sąmoningą pokalbį, parinkti tinkamą intonaciją ir prisitaikyti prie pašnekovo sugebėjimų. Pavyzdžiui, jis vartos paprastesnius žodžius, bendraudamas su bendraamžiais, tačiau bus kur kas iškalbingesnis, bendraudamas su jumis. Jis jau galės pasakyti savo vardą, amžių ir mielai tai darys paklaustas.

Tėvų vaidmuo

Galite padėti vaikui mokytis kalbėti, sudarydami palankią bendravimui aplinką. Štai ką svarbu daryti:

Kalbėkite. Tyrimai parodė, kad vaikai, kurių tėvai kalbėjo su jais dar kūdikiais, turi kur kas didesnį intelekto koeficientą ir turtingesnį žodyną nei kiti vaikai. Jums nebūtina plepėti nepaliaujamai, tačiau kalbėkite su kūdikiu, kai esate kartu. Apibūdinkite, ką darote, rodykite daiktus, klauskite, dainuokite. Stenkitės atsispirti pagundai guguoti kartu su kūdikiu. Jis mokinsis gerai kalbėti, klausydamasis jūsų.

Skaitykite. Skaitymas vaikui yra puikus būdas supažindinti jį su įvairiais žodžiais, sakinių konstrukcijomis ir pasakojimų sandara. Tokiam mažyliui patiks klausytis jūsų balso, šiek tiek paūgėjusiam patiks paveikslėliai, o dar vėliau jis netgi užbėgs jums už akių, pats pasakodamas, kas toliau nutiks.

Klausykitės. Kai vaikas su jumis kalba, būkite geri klausytojai. Žiūrėkite į jį ir atsakykite. Jis greičiau ims kalbėti, jei žinos, kad jums įdomu, ką jis sako.

Kada sunerimti

Jūs esate geriausias asmuo vaiko kalbos raidai pamatuoti. Jei iškils toliau išvardintų problemų, pakalbėkite su gydytoju apie vaiko kalbos raidą ar klausos sutrikimo galimybę.

6 – 12 mėnesių

Kūdikis neištaria ar net nebando ištarti jokio garso ar nekontaktuoja su jumis akimis, ar nustoja guguoti 6 mėnesių.

13 – 18 mėnesių

15 mėnesių vaikas netaria jokio žodžio, negugavo iki pirmojo gimtadienio, negali parodyti jokių kūno dalių ar jūs negalite suprasti nė vieno jo sakomo žodžio.

19 – 24 mėnesių

Vaikas retai bando kalbėti ar ką nors pamėgdžioti, išmeta iš žodžių priebalsius, neatrodo sutrikęs, jei negalite jo suprasti, ko jis nori, arba vartoja paskirus žodžius, jų nejungdamas.

25 – 36 mėnesiai

Vaikas toliau išmeta priebalses iš žodžių, jam sunku įvardinti daugumą kasdienių dalykų, nepradėjo vartoti 2 – 3 žodžių junginių arba 3 metų vaiką sunku suprasti pašaliniam žmogui.

Jei vaikas užsikerta, tai nebūtinai problema. Tai normalus raidos etapas, ypač kai vaiko gebėjimas kalbėti taip sparčiai vystosi. Jis gali taip entuziastingai norėti jums papasakoti, ką jaučia, ir nespėti atsirinkti žodžių. Tačiau jei jo užsikirtinėjimas tęsis daugiau nei 6 mėnesius, arba jei jis įtempia žandikaulį ar daro įvairias grimasas, bandydamas ištarti žodžius, pakalbėkite apie tai su gydytoju.

Kas toliau

Augdamas vaikas bus entuziastingas šnekutis. Gali būti atvejų, kai pasiilgsite tų ramių nekalbių dienų, tačiau dažniausiai jūs mėgausitės jo šnekomis apie darželį, apie dinozaurus ir jo mėgstamiausius valgius.

4 metų vaiko žodyną sudarys jau apie 800 žodžių. Jis pradės suprasti ir vartoti taisyklingai laikus. Ir pasiruoškite atsakyti į visus „kodėl“, „kas“ ir „kaip“.