Užsikimšę ašarų latakai

Užsikimšę ašarų latakai

Neretai naujagimio tėveliai pastebi, jog jų vaiko akutės nuolat drėksta, ašaroja, traiškanoja, kartais atrodo lyg pūliuotų. Kyla klausimas, kodėl, juk jie kasdien valė jo akutes virintu vandeniu su švariu tamponėliu, kaip patarė naujagimio priežiūros paskaitėlėse. Situacija atrodo dar grėsmingesnė, kai kruopščiai valant ramunėlių nuoviru, akytės vis tiek ašaroja ir traiškanoja. Ar tai infekcija, ar verta dėl to nerimauti? Atsako žymus pasaulyje pediatras Alanas Greene‘as.

Mūsų akys gamina nuolatinę apsauginę ašarų plėvelę akies obuoliui drėkinti. Priešingai nei atrodo, ašarų struktūra yra labai sudėtinga. Ašarų plėvelė sudideda iš trijų sluoksnių. Plonas išorinis sluoksnis, gaminamas vidinių akies vokų dalių, yra riebalinis sluoksnis. Didžiausia ašarų plėvelės dalis yra vidurinė. Tai druskingas sluoksnis, kurį gamina ašarų liaukos. Vidinis sluoksnis, gaminamas junginės, susideda daugiausiai iš gleivių. Ši nuostabiai sukurta plėvelė idealiai apsaugo, valo ir drėkina akį.

Paprastai ašaros nubėga per mažytę angą vidinėje akies kraštelio pusėje. Tada jos teka į nosiaryklę.

Kas yra užsikimšęs ašarų latakas?

Ne mažai vos gimusių kūdikių ašarų latakai nėra pilnai susiformavę. Simptomai dažniausiai pasireiškia pirmosiomis gyvenimo savaitėmis. Lataką gali būti užkišusi nuo gimimo likusi membrana arba gleivės, jis gali būti nepraeinamas dėl patinimo. Tai vadinama užsikišusiu ašarų lataku. Kai kurie vaikai turi neįprastai siaurus ašarų latakus.

Kam tai pasireiškia?

Tai dažnai nutinka naujagimiams.

Kokie šio reiškinio simptomai?

Ašaros kaupiasi, todėl akys nuolat būna sudrėkusios, ašarojančios. Kai vandeningas sluoksnis išgaruoja, kaupiasi minkštos gleivingos išskyros, kurios gali išdžiūti ir būti kietos.

Vaikai su užsikišusių ašarų lataku taip pat gali būti linkę į konjuktyvitą.

Ar tai užkrečiama?

Ne.

Kiek ilgai tai tęsiasi?

Ašarų latakai dažnai atsikemša patys iki vaikui sukanka vieneri metai.

Kaip tai gydoma?

Pirminis gydymas yra švelnus akies vokų valymas su šiltu drėgnu tamponėliu. Kiekvienam pavalymui naudokite švarų tamponėlį. Taip pat 2 – 3 kartus per dieną galima masažuoti ašarų latakėlį. Tiesiog švariu pirštu patrinkite vietą tarp vidinio akies kampučio ir nosies. Kai kada simptomai išlieka ir sulaukus metų amžiaus. Bet kokiu atveju, jei pastebėjote minėtus požymius, vertėtų kreiptis į gydytoją. Jis gali pasiūlyti šuntuoti ašarų latakėlius. Be to, kai kada reikalingi ir lašiukai į akis, jei prasideda infekcija.

Kaip to galima išvengti?

Švelnus ašarų latakų masažavimas gali palengvinti simptomus kūdikiui, kuris yra linkęs į aprašytą situaciją.

Parengta pagal www.drgreene.com publikacijas