Ugdyti vaiko norą paklusti

Ugdyti vaiko norą paklusti

Vienų – trejų metų vaikas savaime yra labai smalsus ir dinamiškas, jis teprašo vieno: pažinti! Tad reikėtų drąsiai pasinaudoti šiuo jo troškimu viską ištirti, viską suprasti, kad suformuotumėte šviesų ir pozityvų jo požiūrį į gyvenimą, sudarytumėte sąlygas jam pasitikėti savimi. Jo savivertė stiprės tik tada, jei reikiamu metu ištarsite padrąsinamus žodžius, leidžiančius didžiuotis savo pastangomis. Nebijokite, kad „meilaus kalbėjimo“ bus per daug, švelniai tarkite net žodelį „ne“. Verčiau girkite už padarytą pažangą, o ne sureikšminkite krečiamas išdaigas: pamatysite, jog jūsų vaikas auga laimingas ir didžiuojasi, kad pradeda būti paklusnus tėvams!

Patikrintos taisyklės

  • Kuo anksčiau pradėkite mokyti vaiką, kad ko nors prašydamas sakytų malonius mandagumo žodelius („prašau“, „ačiū“, „ar galėtum?..“), ir pagirkite, kai jis tuos žodžius pavartoja.
  • Kai norite pataisyti nepageidaujamą vaiko elgesį, įrodykite jam, kad jis gali pasielgti gerai, bet nepakelkite kartelės per aukštai. Tegul pirmasis laukimo pratimas truks tik kelias minutes, o keitimasis žaislais įvyks ne vėliau kaip po dešimties minučių.
  • Pasakę „ne“, visada paaiškinkite vaikui savo veiksmus. Vienų – dvejų metų vaikutis nepajėgia suprasti, kodėl jį giriate, kai jis plaudamasis rankas muilinasi, kol muilas suputoja, tačiau barate, kai nori tą patį padaryti įmerkęs jas į išplaktų baltymų dubenėlį.
  • Kai kyla įtampa ir matote, jog vaikas krečia išdaigas norėdamas patraukti dėmesį, kalbėkite su juo tik apie jo daromą pažangą, apie gerus poelgius, kad pajustų, jog būtent tai jums patinka.

Padėkite jam išspręsti nesudėtingas problemas

  • Jeigu žaidžiama vieninteliu žaislu, kurio nori iš kerto keli vaikai, pasakykite, kad žaistų mainydamiesi.
  • Kad vaikas neatsidurtų dėmesio centre dėl sudaužyto daikto, venkite jam „suteikti malonumą“ būti išbartam, verčiau paskatinkite atitaisyti – paprašykite jo padėti surinkti duženas.
  • Kai vaikas įsismagina viską mėtyti, pratinkite jį prie tvarkos skirdami paprastas užduotis: sudėlioti pagalvėles ant sofos arba gražų bokštą iš DVD plokštelių. Jį apims siaubas, kad kas nors suardo jo šedevrą!

Ištrauka iš Madeleine Deny knygos „Tėvų autoritetas“.