Renkamės kambarinius augalus

Kambariniai augalai

Dažniausiai kambarinius augalus, pasak statistikos, gauname dovanų, kiek rečiau – renkamės patys. Kaip ten bebūtų, nuo įsikūrimo namuose jų daugėja su kiekvienu gimtadieniu, vestuvių metinėmis ar tiesiog apsilankymu gėlių parduotuvėje, kur pamatę augalą vazonėlyje, tiesiog negalėjote jam atsispirti.

Tačiau kambarinių augalų specialistai ragina gerai pagalvoti, prieš parsinešant naują kambarinį augaliuką namo. Jų manymu, to daryti spontaniškai, susižavėjus augalo grožiu, nederėtų. Norėdami susikurti namuose grožio oazę, kurioje augalai klestėtų ir tarptų, reikėtų atsižvelgti į savo namų sąlygas (šviesa, šiluma, drėgmė, erdvė). Nepamirškite pamąstyti ir apie savo galimybes rūpintis augalu bei namų interjero stilių.

Pirmiausia, apgalvokite, kokias sąlygas galite sudaryti augalams savo namuose. Augalas augs sveikas ir gražus kuo artimesnėje natūraliai aplinkai, kurioje gamtoje auga jo gentainiai. Ko gero svarbiausias faktorius – šviesa. Natūraliai augalai jos gauna iš visų pusių, o namuose ji sklinda tik pro langą. Kuo šviesesnis būstas, tuo didesnė augalų pasirinkimo laisvė.

Augalo šviesos poreikiai gali būti labai įvairūs. Paprastai jokie augalai neauga tamsioje vietoje. Kaip ir tiesioginę kepinančią pietinę saulę ištveria tik labai nedaugelis rūšių (pvz. margenis). Kiek augalui reikia šviesos, galima spręsti iš jo lapų. Jei augalo lapai vaškingi (pvz. fikas, vaškuolė) – jis mėgsta šviesą, bet ne tiesioginę saulę. Dideli, minkšti lapai, kaip monsteros, anturio, filodendro, išduoda augalą, kuris mėgsta šviesą be tiesioginės saulės arba net pusiau šešėlį. Mėsingi lapai byloja apie augalą, mėgstantį ryškią šviesą ir saulės atokaitą (pvz. karpažolė, sansevjera). Jei augalas su mažyčiais, plonais lapais (pvz. asparagas, mirta) jam tiks saulėtos vietos, o skrotelėmis augantys minkšti augalo lapai (pvz. sanpaulija, raktažolė) liudija, kad augalas mėgsta pusiau šešėlį.

Kitas svarbus faktorius yra ir drėgmė. Prieš įsigydami augalą, pasidomėkite, kaip dažnai augalą reikia lieti, ar drėgną aplinką mėgsta. Jei įsigyjamas lepesnis ar egzotiškas augalas, kuriam reikalinga nuolatinė drėgmė, derėtų pagalvoti, ar galėsite tuo pasirūpinti. Jei dažnai keliaujate, vertėtų savo interjerui rinktis augalus, kurių nereikia dažnai lieti, pvz., sukulentus. Jei augalui reikalinga drėgna aplinka – analogiškai, pagalvokite, ar jūsų būstas pakankamai drėgnas, ar galėsite papildomai drėkinti orą, jei augalui trūks drėgmės.

Šiluma irgi yra svarbi. Įsigydami gėlę pasidomėkite, ar augalas turi ramybės periodą, ar nereikės jam žiemos metu rasti vėsesnę, tamsesnę vietą, ir ar tokią galėsite jam suteikti ar papildomai įrengti.

Augalus galima rinktis ir pagal namų interjero stilių, ypač jei jis yra labai ryškiai išreikštas, apibrėžtas – kambarinis augalas gali tapti puikiu akcentu pasirinktai namų ,,koncepcijai“. Klasikinio stiliaus namams tiktų ciklamenai, azalijos, begonijos, kamelijos, palmės. Jaunatviškam stiliui paantrintų ryškių kontūrų, elegantiškai ornamentuoti augalai – alokazija, anturis, monstera, gardenija. Egzotiški baldai dera su visais tropiniais bei subtropiniais, ajerinių šeimos augalais – fikais, orchidėjomis, palmėmis. Prie rytietiško stiliaus baldų dera azalijos, bambukas, kambariniai bonsai. Aiškių griežtų linijų  arba lyg iš skulptūros atrodantys augalai gerai tinka šiuolaikiniame interjere, kuriame baldai su daug plieno detalių, stiklu, marmuru. Tai galėtų būti dracenos, karpažolės, didieji fikai, šeflera, palmės.

Be visa ko, rinkdamiesi augalus namams, turite įvertinti  augalo dydį – ne tik dabartinį, bet ir kokio dydžio jis bus ateityje bei kaip atrodys jūsų erdvėje. Mažoje patalpoje geriau turėti tik vieną didelį augalą.

Galiausiai, kai jau apsisprendėte, ką auginsite, stenkitės pasirinkti patikimą gėlių pardavėją. Prieš įsigydami augalą, apžiūrėkite jo lapus, stiebus, jei įmanoma (kai kurios rūšys, pvz. phaleonopsiai, auginami permatomuose vazonėliuose), šaknis. Augalas turi būti sveikas, lapai žali, be dėmių.

Šiek tiek žinių apie augalą ir tinkama jam aplinka turėtų būti pakankamos sąlygos namuose turėti vešinčią gamtos dalelę.

Parengė Vitalija Meilūnė