Kūdikio išmatos: kada normalu, o kada – sunerimti?

Kūdikio išmatos

Visi žinome, kad kūdikio sauskelnių keitimas gali būti vienas iš mažiausiai malonių tėvystės aspektų. Tačiau, kai kalbama apie kūdikio sveikatą, supratimas, kokios yra jo išmatos ir ar jos normalios, ar nenormalios, gali suteikti svarbios informacijos apie jo virškinimo sistemą ir bendrą savijautą. Šiame straipsnyje aptarsime, kas yra normalios kūdikio išmatos, kaip nustatyti pakitimus ir dažniausias nenormalių išmatų priežastis.

Kokios yra normalios kūdikio išmatos?

Paprastai sveiko naujagimio pirmosios išmatos yra tirštos ir tamsiai žalios spalvos. Pradėjus pereiti nuo motinos pieno ar mišinio prie kieto maisto, jų išmatos tampa šviesesnės; sveikam kūdikiui būdingos gelsvai rudos ar rusvos spalvos išmatos. Jei kūdikis maitinamas tik krūtimi, jo tuštinimasis gali būti net bekvapis! Be to, sveiko kūdikio išmatų tekstūra turėtų būti panaši į žemės riešutų sviesto ar bulvių košės – jos neturėtų būti nei per daug vandeningos, nei per sausos. Kūdikiai paprastai tuštinasi nuo vieno iki aštuonių kartų per dieną; šis skaičius priklauso nuo amžiaus ir mitybos.

Nenormalumų nustatymas

Pastebėjus kūdikio išmatose kokių nors neįprastumų, kurie skiriasi nuo pirmiau aprašytų, pavyzdžiui, baltų taškelių, raudono kraujo ruožų ar gleivių, būtų protinga paskambinti pediatrui ir pasikonsultuoti, kad galimas problemas būtų galima spręsti nedelsiant. Taip pat gali pasitaikyti atvejų, kai jūsų kūdikis išmatose gali atsirasti ryškiai žalios spalvos išmatų, o tai gali reikšti infekciją, pavyzdžiui, rotavirusą; jei tai vyksta dažnai arba kartu su kitais simptomais, pavyzdžiui, karščiavimu, nedelsdami kreipkitės į gydytoją.

Turėkite omenyje, kad kartais gali atrodyti, jog jūsų kūdikio išmatos yra neįprastos, tačiau tai tikrai nėra priežastis nerimauti; kai kurie maisto produktai, pavyzdžiui, morkos ir špinatai, gali paversti išmatas žaliomis, o geležies papildai gali jas paversti juodesnės spalvos nei įprastai. Prieš kreipiantis į gydytoją svarbu atskirti su maistu susijusius pokyčius, kurie yra nekenksmingi, nuo tikrų pagrindinės ligos požymių.

Dažniausios neįprastų išmatų priežastys

Jei atmetėte bet kokius mitybos veiksnius, tuomet gali būti, kad nenormalų išmatų pobūdį lemia pagrindinė problema, kurios vieni dažniausių pavyzdžių yra viduriavimas ir vidurių užkietėjimas. Viduriavimas pasireiškia, kai sutrinka pusiausvyra tarp suvartojamų ir išskiriamų skysčių, todėl išmatos būna purios; dėl žarnyno gleivinės uždegimo jos gali būti gleivėtos, su gleivių pėdsakais. Kita vertus, vidurių užkietėjimas pasireiškia kietomis išmatomis, kurios kartais net gali įstrigti tiesiojoje žarnoje ir sukelti skausmingą tuštinimąsi (arba jo nebuvimą). Kitos galimos priežastys gali būti alergijos, pavyzdžiui, laktozės netoleravimas, taip pat parazitai, pavyzdžiui, giardijos, aptinkamos užterštame vandenyje, ir daugelis kitų, priklausomai nuo individualių aplinkybių, – gydytojas galės nustatyti tikslesnę diagnozę, jei reikia, atmetęs nedidelius mitybos pokyčius.

Kada turėčiau kreiptis į gydytoją?

Jei manote, kad iš tiesų kažkas gali būti negerai su jūsų kūdikio virškinimo sistema, patariama kuo greičiau kreiptis į gydytoją, nes skubus gydymas gali padėti išvengti rimtesnių komplikacijų, pavyzdžiui, dehidratacijos (kuri yra dažnas viduriavimo ir vidurių užkietėjimo padarinys). Tas pats pasakytina ir apie bet kokius nerimą keliančius simptomus, pavyzdžiui, vėmimą kelis kartus per dieną ilgesnį laiką, pilvo skausmus ir (arba) spazmus, kurie gali reikšti, kad yra kažkas rimtesnio, ypač jei kartu su dažnais didelio nuovargio epizodais ir pan.

Nesvarbu, kiek pastangų dėsite, kad viskas, kas susiję su jų mityba ir gyvenimo būdu, atrodytų „tobula“, vis tiek neišvengiamai pasitaikys atvejų, kai jų išmatos atrodys ne taip, kaip įprastai; tačiau suprasdami, kaip atrodo normali situacija, galėsite tiksliau nustatyti visas galimas problemas, todėl bus lengviau jas spręsti anksti, užuot leidę joms gesti be tinkamo dėmesio, kol viskas smarkiai pablogės!