Racionalūs ginčai – sėkmingų santykių paslaptis

Racionalūs ginčai - sėkmingų santykių paslaptis

Kaip elgiatės, kai jaučiate, jog jūsų šeimoje bręsta konfliktas? Šaukiate? Daužote indus? O gal tyliai verkiate ir guodžiatės dienoraščiui?

Santykiai be kivirčų turbūt neegzistuoja. Tiesą pasakius, jei jūs jau ilgai nesibarėte su partneriu, gali būti, kad kuris nors kažką savyje laikote, o tai taip pat nesveika santykiams. Norite tikėkite, norite ne, bet yra sveikas ginčų tarp partnerių sprendimo būdas ir jis yra būtinas, siekiant išlaikyti gerus santykius. Psichologai nurodo keletą strategijų, kaip konstruktyviai išspręsti ginčą ir rasti abiem pusėms tinkamą išeitį.

Susitarkite, kaip nesutarsite

Dauguma efektyviai besiginčijančių porų iš tiesų yra susitarę iš anksto, kaip jie tai spręs konfliktą. Ką tai reiškia? Jie pripažįsta konflikto neišvengiamumą ir žino, kaip su juo susidoroti.

Ramesniais periodais pasikalbėkite su partneriu, kaip geriau išspręsti nesutarimus. Galite susitarti, kad niekada neisite miegoti supykę arba iškilus konfliktui, išeisite kartu pasivaikščioti ir išsikalbėti.

„Bendro gyvenimo pradžioje, kilus konfliktui, užsiplieksdavau ir pati palaikydavau tą konfliktą. Paskui buvo periodas, kai stengdavausi nutylėti įvairias nuoskaudas, – pasakoja 16 metų santuokoje gyvenanti Nijolė, – Tačiau nė viena šių strategijų nepasiteisina, nes tuomet konfliktas užsitęsia ir tai niekam nepadeda. Dabar iš pradžių tiesiog pamąstau ir stengiuosi ramiu tonu išdėstyti savo nuomonę.“

Ginčykitės gražiai

Svarbu, kad ginčytumėtės, neįžeidinėdami vienas kito. Jūs turėtumėte ginčytis laisvai, nebijodami, kad kuris nors išeis, trenkęs durimis. Neprasivardžiuokite, nekaltinkite ir nevelkite į ginčą vaikų. Tokiose situacijose nėra laimėtojų.

4 metus su draugu gyvenančios Rositos manymu, tinkamų žodžių parinkimas yra racionalaus ginčo esmė. „Kad ir kaip norėčiau savo draugą pavadinti, visada stengiuosi pagalvoti, ar man pačiai patiktų, jei kas nors taip vadintų mane, – savo mintis dėsto mergina, – Jei nesijaučiu sužavėta, tuos žodžius nuveju šalin.“

Nenukrypkite nuo temos

Nors kai kurios poros, regis, vaidijasi dėl tų pačių dalykų, stenkitės ginčuose nepainioti praeities. Užuot tai darę, susitelkite į tuo metu iškilusią problemą. Geriau sakykite: „Norėčiau, kad pastebėtum, kada Juliją reikia perrengti“, o ne: „Tu niekada nekreipi dėmesio, ko reikia vaikui“.

Padarykite pertraukėlę

Kai situacija pernelyg įkaista, padarykite pertrauką. Tai padės jums išvengti neracionalaus vaido. Vėliau, kai abu aprimsite, pasikalbėkite vienas su kitu, kaip galite išspręsti iškilusią problemą.

Taip pat gera mintis kai kuriuos ginčus perkelti už uždarų durų, ypač jei pykstatės dėl vaiko priežiūros ir auklėjimo.

Susitaikykite garsiai

Arba bent jau vaikų akivaizdoje. Nesvarbu, kokio jie amžiaus, jie turi žinoti, kad tėvai gali pyktis, kol randa kompromisą. Vyresniems vaikams galite paaiškinti, kad jūs radote išeitį ar kompromisą, ar sprendimą, ar tiesiog sutarėte, jog jūsų nuomonės išsiskyrė.Jei jūsų vaikas dar visai mažas, tegul jis mato, kaip meiliai vienas su kitu elgiatės.

Atminkite, niekas negimė mokėdamas ir sėkmingą ginčų sprendimo strategiją įvaldysite, praėjus kiek laiko, nes ir tokiems dalykams reikia patirties. Jaunos mamos Renatos manymu, konfliktus keičia santykių branda. „Pirmaisiais metais, dėl kiekvieno konflikto su antrąja puse labai stipriai jaudindavausi. Ar tai būdavo buitinis konfliktas, ar nuomonių nesutapimas, ar gilesnės problemos, visada galvodavau, kad dabar jau viskas, mes skirsimės, viskas baigta, – pasakoja Renata, – Mūsų konfliktai būdavo labai karšti, emocionalūs. Netgi paprasčiausios diskusijos virsdavo aršiais ginčais, po kurių jautiesi teisus ir nesuprastas. Bet mano manymu tai yra normalu. Kiekviena pora santykių pradžioje nori vienas kitą pakeisti, pritaikyti pagal save. To pasekmės, dažni ginčai. Tačiau praėjus tam laikotarpiui, konfliktai tapo visiškai kitokie. Dabar aš jau pagalvoju ką sakau, ką sakysiu, kaip išvengti barnio. Jei esu neteisi, visada palaukus kol nuslūgs pyktis ir nueinu atiprašyti.“

Na ir pabaigai – žvelkite į tai su humoru. Kaip teigia 3 vaikų mama Aurelija, jie su vyru praktiškai nesipyksta, nes neturi kada nešiodami ant rankų vaikus. „Jei ir tai nepadės, suraskite vyrui antrą darbą,“ – šypsosi Aurelija.