Pritvinkusios krūtys – kaip numalšinti skausmą?

Pritvinkusios krūtys

Gimus vaikeliui, mama jį maitina priešpieniu. Nors jis yra negausus, tačiau labai vertingas pirmasis vaikučio maistas. Praėjus keletui dienų, mama pastebi staigų pasikeitimą – minkštos krūtys tampa didelės, patinusios, kietos, kitaip tariant, pritvinkusios pieno. Tai gali būti skausminga, kai kurioms netgi labai, tačiau tai džiugus ženklas, jog mamos organizmas pradėjo gaminti pieną. Tos dienos labai svarbios, nuo to, kaip mama elgiasi, priklauso ir tolimesnis žindymas, todėl itin svarbu žinoti, ką reikia daryti, kas galima, o kas ne. Tad plačiau apie pritvinkusias krūtis.

Kas tai?

Praėjus 2 – 3 dienoms po gimdymo, galite pajusti, jog krūtys ištino, tapo skausmingos, tvinkčiojančios, gumbuotos ir nemaloniai pilnos. Kartais patinimas tęsiasi iki pat pažasties. Šiek tiek gali pakilti ir temperatūra. Nesijaudinkite, be abejo, tai skamba ne linksmai, tačiau tai iš tiesų laikina, nors ir skausminga situacija.

Kas tai sukelia?

Per 72 valandas po gimdymo krūtyse atsiranda daug pieno kūdikiui. Kai tai atsitinka, į krūtis pradeda tekėti daugiau kraujo ir kai kurie šalia esantys audiniai patinsta. Rezultatas? Pilnos, ištinusios, pritvinkusios krūtys. Ne visos ką tik pagimdžiusios mamos tai patiria. Kai kurių moterų krūtys tampa šiek tiek pilnos, tačiau kitoms krūtys smarkiai padidėja ir pasidaro kietos. Kai kurios moterys vargiai pastebi skausmą, nes po gimdymo atsiranda tiek daug įvairios veiklos bei emocijų – nuo išsekimo iki euforijos pagimdžius kūdikį.

Kaip elgtis?

Pirmiausia, turėkite omenyje, kad pritvinkimas yra teigiamas ženklas – organizmas gamina pieną kūdikiui maitinti ir greitai su kūdikio pagalba gaminsite reikiamą pieno kiekį. Iki tol:

  • Dėvėkite palaikančią krūtinę žindymo liemenėlę net naktį. Įsitikinkite, jog ji ne per tampri.
  • Dažnai žindykite – kas 2 – 3 valandas – net jei reikėtų pažadinti kūdikį. Tai ypač svarbu, nes nenusiurbtas pienas iš pritvinkusių krūtų gali sukelti nuolatinį pieno gamybos mažėjimą. Jei jūsų kūdikis pasisotino, pavalgęs iš vienos krūties, kito maitinimo metu siūlykite kitą krūtį.
  • Venkite žindyti, kai areolė – tamsus plotas aplink spenelį – yra labai kieta. Siekdama išvengti spenelio sužalojimo ir padėti kūdikiui tinkamai įsisiurbti, nusitraukite pieno, kad areolė suminkštėtų. Rankomis lengviau nusitraukti pieno duše, šiltas vanduo gali sukelti savaiminį pieno nutekėjimą ir jūsų areolė suminkštės.
  • Venkite nusitraukinėti pieną, išskyrus tuo atveju, kai reikia suminkštinti areolę. Besaikis ar nuolatinis nusitraukinėjimas gali sukelti per didelę pieno gamybą ir prailginti pritvinkimą.
  • Kūdikiui žindant, švelniai masažuokite žindomą krūtį. Tai skatina pieną tekėti ir padės sumažinti tempimo pojūtį ir diskomfortą.
  • Norėdamos sušvelninti skausmą ir patinimą, krūtims naudokite šaltus kompresus trumpą laiko tarpą po žindymo. Tiks kapoto ledo gabaliukai maišelyje.
  • Kai kurioms moterims palengvėja, ant krūtų uždėjus šviežio žalio kopūsto lapus.
  • Nedėkite karštų kompresų, pavyzdžiui, šilto rankšluosčio, karštos pūslės ar karšto vandens butelių prie pritvinkusių krūtų, nebent siekiant suminkštinti areolę arba norint, kad nubėgtų pienas. Tai nepalengvins skausmo, o gali pabloginti situaciją.
  • Žvelkite į priekį – šis pritvinkimas praeis ir greitai galėsite mėgautis žindymu ir artumu su savo kūdikiu.

Kiek tai trunka?

Laimei, pritvinkimas praeina gana greitai. Galite tikėtis, jog tai praeis per 24 – 48 valandas ir tik kūdikio žindymas padės pagerinti situaciją. Jei nežindote, greičiausiai prieš pagerėjant dar labiau pablogės. Kai pritvinkimas praeis, jūsų krūtys bus minkštesnės, nors vis tiek pilnos pieno.

Ar vis dar galiu žindyti?

Galite ir turite. Ilgai užsilaikęs pritvinkimas gali sukelti nuolatinį pieno gamybos mažėjimą, todėl svarbu žindyti dažnai. Jei įmanoma, pamaitinkite krūtimi kūdikį iš karto jam gimus ir toliau tai darykite kuo dažniau. Stebėkite kūdikio siunčiamus ženklus, jog yra alkanas, kaip pavyzdžiui, kumštuko čiulpimas, neramumas. Jei jis jau verkia, yra labai išalkęs.

Ar tai turės įtakos kūdikiui?

Ne, išskyrus tą, jog norėsite jį maitinti kuo dažniau.