Potraukis maistui nėštumo metu

Potraukis maistui nėštumo metu

Kokio maisto nori nėščios moterys? Dažniausiai – nieko normalaus. Rūkytos žuvies su pomidorais. Sūrio, sūrio ir dar kartą sūrio. Ledų su aštriais krekeriais. Sąrašą galima tęsti iki begalybės. Ką reiškia toks keistas potraukis keistiems maisto deriniams?

Kam konservuotų agurkėlių?

Daugumą nėščių moterų traukia vieni ar kiti maisto produktai, kurių sąrašas neapsiriboja raugintais agurkėliais ar medumi. Kurioje saldaus, sūraus, aštraus spektro vietoje atsirastų juodosios alyvuogės ant maskarponės sūrio torto? Dažnai pasitaiko, kad į nėštumo metu pamėgtą maistą pagimdžiusi moteris net negali žiūrėti.

Keistas potraukis atsiranda tarsi iš niekur ir būna toks stiprus, kad moteris negali nieko padaryti. Kas jį sukelia? Hormonai?

Galbūt iš dalies, teigia Babycenter.com ekspertai. Didžiuliai hormoniniai pokyčiai moters organizme nėštumo metu gali paveikti jos skonio ir kvapo pojūtį. Tai gali paaiškinti ir panašų potraukį keistiems maisto deriniams menopauzės metu. Kaip ten bebūtų, aišku yra viena – niekas tiksliai nežino, kodėl taip yra.

Viena, kas yra žinoma – tai, kad šleikštulys ir potraukis maistui veikia kartu. Etiopijoje vykdyto tyrimo metu paaiškėjo, kad moterys, kurios patyrė šleikštulį maistui, dažniau patyrė ir potraukį. Tyrimo Minesotos universitete (JAV) metu paaiškėjo, kad daugiau nėščių moterų renkasi saldesnį, o ne sūresnį maistą.

Ką reiškia potraukis maisto produktams?

Atsakymas priklauso nuo tų, kurių klausite.

Kai kurie dietologai ir mitybos specialistai teigia, jog maisto potraukis yra reikšmingas. Pavyzdžiui, ledo ir keistų ne maisto produktų (kreidos, muilo, kavos tirščių ar net cigarečių galiukų) potraukis siejamas su geležies trūkumu, nors nė viename šių dalykų nėra daug geležies. Ne viena moteris nėštumo metu mėgsta ledą, nors anksčiau jo joms net nereikėjo.

Kai kurie alternatyvios medicinos šalininkai mano, kad verta atkreipti dėmesį į tai, kokio maisto nori nėščioji. Pavyzdžiui, jų manymu, magnio trūkumas organizme gali sukelti potraukį šokoladui. Daug magnio yra grūduose, pupelėse, riešutuose, sėklose, žaliose daržovėse (pavyzdžiui, špinatuose).

Taip pat pastebėta, kad nėščiosioms dažnai reikia daugiau sočiųjų rūgščių. Joms pradėjus gerti žuvų taukus, potraukis keistam maistui išnyksta.

Gali atrodyti, kad potraukis mėsai gali reikšti organizmo poreikį baltymams, o potraukis morkoms – betakaroteno trūkumą organizme.

Specialistai sutinka, kad kai kuriais atvejais gali būti biologinė potraukio maistui reikšmė. Ypač, kai nėščios moterys jaučia šleikštulį žalingam maistui ar gėrimams (kava, alkoholis). Kita vertus, ryškios sąsajos tarp potraukio ir organizmo poreikių specialistai nenurodo.

„Žmonės mano, kad jų potraukis maistui yra labai svarbus, tačiau tyrimai nerodo jokio ryšio tarp potraukio ir mitybos poreikių, – teigia mitybos specialistė Elizabeth Somer iš San Francisko, – Jei žmones trauktų toks maistas, kokio organizmui reikia, mes visi valgytume daugiau brokolių ir mažiau šokolado“.

Nėra jokių mokslinių įrodymų dėl potraukio maistui. Nėra jokių duomenų, kurie tvirtintų, kad moters potraukis maistui susijęs su tuo, ko jos ar kūdikio organizmui reikia. Taip pat nėra duomenų, kad tipiškas nėštumo metu atsiradęs potraukis maistui yra žalingas.

Ką daryti, kai be galo norisi?

Ekspertai sutaria, kad nėštumo metu atsiradusio potraukio maistui neverta ignoruoti, skatinant sveiką, o ne tokiam sveikam maistui, randant alternatyvą.

Dauguma potraukio ir šleikštulio maistui atvejų yra greičiau įdomūs nei rimti, mano specialistai. Sveika dieta turi atitikti mitybos ir emocinius poreikius. Nėščioms moterims rekomenduojama su humoru žvelgti į savo potraukį keistam maistui, o ne kovoti su juo. Kartais saldaus maisto potraukis pasireiškia dėl gliukozės lygio kraujyje kritimo, tad dažnai valgant mažomis porcijomis galima šią problemą išspręsti.

Kiti būdai išvengti tokių keistų potraukių maistui: visada valgykite pusryčius, mankštinkitės ir turėkite, kas jus palaikytų emociškai, juk kartais griebiamės saldumynų, kai reikia paprasčiausio apkabinimo.