Pieniniai dantukai

Pieniniai dantukai

Daugelis tėvelių su nekantrumu laukia pirmojo mažylio dantuko. Kai kuriems vaikams net iki pirmojo gimtadienio gali neišdygti pirmasis dantukas, bet daugeliui pieniniai dantukai prasikala apie 5 ar 7 mėnesį. Būna retų atvejų, kai vaikas jau gimsta su dantuku.

Suaugusieji turi 32 dantis, tačiau pieninių dantukų išdygsta 20. Ankstyvas ar vėlyvas dantų dygimas yra paveldimas. Kai pasirodo pirmas dantukas, greitai išlenda ir visi kiti. Prieš prasikalant juos galima matyti dantenose. Iš pradžių galima pastebėti baltus lopinėlius, o paskui blyškius pakilimus.Dygstant dantukams, gali pablogėti apetitas, miegas, kūdikis gali šiek tiek viduriuoti, tapti irzlesnis, pakilti temperatūra. Bet tai praeina per kelias dienas. Padėkite vaikui:

  • Duokite pakramtyti atšaldytą kramtuką;
  • Švelniai įtrinkite dantenas specialiu tepaliuku tokiam skausmui apmalšinti;
  • Pamasažuokite dantenas pirštų galais arba masažuokliu.

Paprastai pirmieji pasirodo 2 priekiniai apatiniai dantys. Po jų seka 2 priekiniai viršutiniai, tada 2 šoniniai viršutiniai ir 2 šoniniai apatiniai. Iki pirmųjų metų pabaigos jų išdygsta nuo 2 iki 8. Išdygus 8 dantukams, dažniausiai būna kelių mėnesių pertrauka ir paskui beveik vienas paskui kitą prasikala kiti dantukai – 4 krūminiai dantys žandikaulio šonuose. Tarp krūminių dantų ir kandžių lieka tarpas iltiniams, kurie išdygsta keliais mėnesiais vėliau už antruosius krūminius dantukus. Kai išdygsta iltiniai dantukai ir po jų antrieji krūminiai, tada vaikas jau bus sulaukęs beveik dviejų su puse metų.

Ar žinote, kiek kurį mėnesį kūdikis turi turėti dantų? Be abejo, kiekvienas kūdikis yra unikalus ir jokių griežtų taisyklių šiuo, kaip ir dauguma kitų, klausimu nėra. Tačiau dar mūsų tėvai ir seneliai mėgo skaičiuoti dantukus. Liaudies išmintis byloja, kad jei iš kūdikio amžiaus mėnesių skaičiaus atimsite 4, sužinosite, kiek kūdikis turėtų turėti dantukų. Pavyzdžiui: 8 mėnesių kūdikis – 8-4=4 dantys. Įdomu ar ne? Tai jokiu būdu ne auksinė taisyklė. Kiekvienas žmogus yra individualus.

Kai kūdikis racionaliai maitinamas – be saldintų skysčių ir patiekalų – pieninių dantukų stiprumas paprastai nepriklauso nuo jų išdygimo laiko. Kai tik išdygsta dantys, gali pradėti formuotis ir dantų akmenys, dėl kurių atsiranda ėduonis. Kai tik galima, pradėkite ugdyti dantų priežiūros įpročius.

Aš, kaip mama, galiu pasakyti, kad dar neišdygus dantukams pradėjau masažuoti dantenas su piršto formos dantų šepetuku. Tuo metu, kai masažuodavau, mažylis nurimdavo, jam labai patiko ši procedūra. Be to, pati įpratau, prie nuolatinės vaiko burnos priežiūros. Kai jau dantų šepetėlio piršto formos nebegalėjau įkišti, nes dantukų buvo nemažai ir vaikas mėgo pakandžioti pirštą su savo aštriais dantukais, nupirkome kitą dantų šepetuką su kuriuo jis ir pats gali išsivalyti dantukus, žinoma, padedamas mamos. Džiaugiuosi, kad dėl dantukų priežiūros neturime problemų. Tikiuosi, ateityje taip pat neturėsime. To linkiu ir jums. Visiems gražių šypsenų ir sveikų dantukų.

Parengė Erika Eversonaitė