Padėkite nedrąsiam vaikui susidraugauti

Nedrąsus vaikas

„Kai mano sūnus lankė vaikų darželį, atrodė vienišius, – pasakoja mama Rita, – Jis savarankiškai žaisdavo, piešė nuostabius piešinius, vartė knygas. Tačiau su kitais vaikais buvo nedrąsus.“ Dabar 10-metis jos sūnus Rokas vis dar būna uždaras su kitais, tačiau tik iš pradžių. Susidraugavęs berniukas puikiai bendrauja. Per visus tuos metus mama stengėsi padėti sūnui susirasti naujų draugų. Ir vaikas nuolatos turėjo nemažą draugų ratą.

Jei jūsų ikimokyklinukui sunku bendrauti su kitais vaikais, galite jam padėti. Žaidimas su draugais yra svarbus būdas vaikui išmokti socialinių santykių pagrindų, kaip pavyzdžiui, dalintis ir pasikeisti. Be to, tai smagu.

Svarbiausia – pamažu skatinti teigiamą socialinį bendravimą, nedarant vaikui spaudimo. Juk reikia suteikti vaikui galimybę bendrauti ir to norėti, o ne jaustis, lyg reikėtų per prievartą daryti kažką sunkaus. Vaikas gali būti tiesiog drovus ir tai nebūtinai yra blogai. Užuot stengęsi pakeisti vaiko charakterį, galite padėti jam prisitaikyti, kad patirtų bendravimo su draugais malonumą.

„Kai Rokas pamini ką nors iš mokyklos, aš paklausiu, ar norėtų draugą ar draugę pasikviesti į svečius,“ – pasakoja mama Rita. Jei vaikas nori, mama skambina vaiko tėvams ir susitaria dėl viešnagės. Tokie susibėgimai tapo mamos pastangų padėti Rokui susirasti draugų pagrindu.

Vaikų psichologai portale www.babycenter.com teigia, jog geriausia kviesti pradėti reikėtų tuos draugus, kurie jūsų vaikui patinka. Neturėtumėte tiesiog parinkti kažką ir tikėtis, kad jūsų vaikas su juo susidraugaus. Reikėtų kreipti dėmesį į vaiko poreikius.

Žaidimų draugai droviems vaikučiams suteikia pradinių įgūdžių, reikalingų socialiniam gyvenimui. Jei suorganizuosite žaidimų popietę, turėkite omenyje keletą dalykų, dėl kurių visiems vaikams bus linksma. Kai jūsų vaikučiui bus smagu, jis norės susitikti su draugais ir kitą kartą.

Apsiribokite keliais draugais. Pradėkite kviesti vieną – du draugus į svečius, geriausia vaikus, kuriuos jūsų mažylis pažįsta. Jie turėtų būti maždaug tokio paties amžiaus arba šiek tiek vyresni. Vyresni vaikai gali būti iniciatyvesni.

Apsiribokite keliomis valandomis. Nuo vienos iki dviejų valandų mažiesiems draugams kartu pažaisti turėtų užtekti. Nepervarginkite jų.

Planuokite iš anksto. Skatinkite žaisti žaidimus ar užsiimti veikla, kuri patinka jūsų vaikui. Taip jis geriau jausis. Apgalvokite visas smulkmenas, kad vaikams visko užtektų ir nereikėtų pradėti dalintis vos susipažinus.

Prisijunkite ir jūs. Nepalikite vaikų tiesiog žaisti vienų, tikintis geriausio. Jūsų pagalba padės vaikams jaustis drąsiau vieniems su kitais, ypač jei jie neseniai susipažino. Būkite šalia, jei kiltų konfliktas, vaikai išsiblaškytų ir nebežaistų kartu arba norėtų veikti ką nors kita. Numatykite kūrybinės veiklos, slėpynių ir panašių žaidimų. Kita vertus, stenkitės nedominuoti ir neužgožti savo vaiko. Tikslas yra pralaužti ledus, nekontroliuojant eigos. Mamytė ar tėvelis gali padėti pradžioje, o kai vaikai įsilinksmina, turėtų atsitraukti.

Sukurkite grafiką. Norėdami paskatinti užsimezgusią draugystę, stenkitės suorganizuoti reguliarias draugų viešnages. Jei gerai sekasi, susitikite parke, žaidimų aikštelėje ar kitų vaikų namuose. Jei jūsų vaikas susidraugavo ir puikiai jaučiasi su naujaisiais draugais, pabandykite jį palikti pas draugus vieną. Iš pradžių tegul jis vienas pavieši trumpam, o laikui bėgant viešnages galėsite ilginti.

Žaiskite su vaiku patys. Nuolatos žaiskite su vaiku. Tai skatins jūsų bendravimą ir leis išsiaiškinti jo žaidimo stilių. Pradėsite suprasti, ko jūsų vaikui reikia ir kas jam sekasi. Pavyzdžiui, jei dėlionių žaidimai jūsų mažyliui nepatinka, jų žaisti nesiūlysite, kai svečiuosis jo draugai.

Pamąstykite apie augintinį. Kai kurie mažyliai tiesiog nėra pasirengę žaisti su bendraamžiais. Jei jūsų vaikas sukinėjasi apie jus ir nepaleidžia jūsų rankos, pamąstykite apie pūkuotą augintinį. Žaidimas su gyvūnėliais taip pat skatina bendravimą, bet nekelia tiek jaudulio. Tai gali būti gera išeitis vaikui jaustis saugiai ir atskleisti savo jausmus.

Žiūrėkite, kaip tai daro kiti. Filmukai ir knygos apie draugystę taip pat padės vaikui suprasti bendravimo naudą.

Pasikvieskite savo draugų. Kadangi maži vaikai didelį dėmesį kreipia į tai, kaip elgiasi suaugusieji, būkite pavyzdys. Pasikvieskite į svečius savo draugų. Puiki išeitis – draugai su panašaus kaip jūsų mažylio amžiaus vaikais.

Nesitikėkite per daug. Ikimokyklinukai dažniausiai žaidžia, mėgdžiodami vienas kitą, o ne tiesiogiai vienas su kitu žaisdami. Jei jūsų vaikas jaus spaudimą daryti kažką daugiau, geriausi ketinimai gali žlugti. Jis greičiausiai jau dabar jaučiasi nesaugus tarp kitų, o tėvų spaudimas tai gali tik paaštrinti. Vaikas gali bijoti jus nuvilti. Tėvai neturėtų spausti mažų vaikų žaisti vieni su kitais, jie turi turėti galimybę pasirinkti tai, ko nori. Draugystės jūs nesukursite, tiesiog galite ją paskatinti.

Kreipkitės pagalbos, jei jaučiate problemą. Daugeliu atvejų drovumas ir sunkumai susidraugaujant ankstyvoje vaikystėje yra normalu. Tačiau keletas dalykų gali reikšti, kad vyksta kažkas daugiau. Jei vaikas retai kontaktuoja akimis, yra neįprastai užsisklendęs, verkia, kai aplink yra kitų vaikų, arba paniškai bijo eiti į darželį, pasikalbėkite apie tai su gydytoju.