Orchidėjos

Orchidėjų priežiūra

Parduotuvėse orchidėjų pasiūla didžiulė, rinktis tikrai yra iš ko – tiek pagal žiedų formą, kiekį, tiek pagal jų spalvą. Daugelio gėlių žinovų nuomone, orchidėjas auginti paprasta, nes jos nereikalauja ypatingų sąlygų.

Renkantis orchidėją pravartu žinoti, kaip atskirti sveiką augalą – jis turėtų būti permatomame vazonėlyje, šaknys neapvytusios ir žalios, augalas nepažeistas. Augalo lapai be jokių dėmių, žali ir stangrūs, žemė nepermirkusi.

Orchidėjų priežiūra

Vieta

Orchidėjų negalima laikyti kur papuola, reikėtų saugoti nuo tiesioginių saulės spindulių, kad nepradėtų gelsti lapai, bet kuo šviesesnėje patalpoje. Vengti vietų, kur galimas skersvėjis, karštis, tačiau šilta vieta būtų ideali. Populiarusis Phalaeonopsis (Falenopsis) mėgsta saulės šviesą, todėl jam geriausia vietelė – ant palangės. Labai aukšta temperatūra lėtina orchidėjų augimą, o vėsuma kenkia žiedams. Jei žiedeliai tik pradeda formuotis, venkite temperatūros svyravimų, nes žiedai gali žūti dar neprasiskleidę. Auginti galima skaidriuose, permatomuose, plastikiniuose, spalvotuose ar keramikiniuose induose, skaidrių vazonų privalumas, kad galima matyti augalo šaknis, ar jos nepūna, pastebėti augimo pradžią. Šaknys, kaip ir pats augalas, mėgsta šviesą, todėl rekomenduojami permatomi vazonai.

Laistymas

Distiliuotas, keletą dienų stovėjęs ar lietaus vanduo tinkamiausias orchidėjoms laistyti. Geriausia laistyti rytais, substratas vazonėlyje turėtų būti visiškai išdžiūvęs. Orchidėjų šaknys geriausiai atspindi kada reikėtu palieti augalą, jei šaknys pakeičia spalvą iš žalių, šviesiai žalių ar žalsvų į šviesiai pilkas, reiškia, jau reikia palaistyti. Paliejus vazonėlyje neturėtų likti drėgmės. Vandens pilama daug ir iš viršaus. Šiltomis dienomis galima nupurkšti lapus. Ramybės periodu standžialapės orchidėjos su storais gumbais mėgsta sausrą, minkštalapės nuolat geria vandenį. Visoms orchidėjoms ankstyvą pavasarį, kai tik pradeda leisti naujas atžalas, reikalingas didesnis kiekis vandens, trąšų ir šilumos. Liekite atsargiai, kad ant pačių lapų ir ten kur formuojasi nauji, nesikauptų vanduo. Laistydami kartais apžiūrėkite orchidėją, ar nėra kenkėjų. Pastebėjus kenkėjų, pažeistas vietas galite pavalyti izopropilu (alkoholis), cinamonu (fungicidas) ar muilo tirpalu suvilgytu tamponėliu. Išskirtinai Phalaeonopsio rūšis nemėgsta sausros, todėl kartą per savaitę reikėtų palieti. Nuolat drėkinamos šaknys padeda augalui sėkmingai augti.

Persodinimas

Kadangi šios gėlės auga tik specifinėje terpėje, tad būtinas specialus žemių mišinys – substratas, jis lengvas, purus, prisotintas oro, vandens ir maistingųjų medžiagų, jame neturėtų būti durpių. Jo galima įsigyti prekybos centruose. Orchidėjas geriausia persodinti iš karto po žydėjimo kartą per dvejus metus, nes vazonėlis gali pasidaryti per mažas ar išnaudoti visas naudingas medžiagas, esančias žemėje. Phalaeonopsio rūšies orchidėją rekomenduojama persodinti kartą per metus. Nerekomenduojama  persodinti, kai augalas ruošiasi žydėti arba jau žydi. Tačiau jeigu pūva šaknys, pelija žemė, o vazonėlio sienelės pažaliavusios – persodinkite nedelsdami.

Saugodami augalo šaknis, nubarstykite substratą, pašalinkite tik negyvas, supuvusias ir sudžiūvusias šaknis. Į naują vazonėlį (nereikia pernelyg didelio) įberkite apie 2 cm drenažo, ant jo truputėlį naujo substrato, įdėkite orchidėją ir užpilkite šaknis substratu iki apatinių lapų. Substratui įterpti tarp augalo šaknų naudokite medinį pagaliuką.

Persodinus, pirmą kartą augalas laistomas, atsižvelgiant į jo būklę – jei šaknys sveikos, galima palieti iš karto, o jei ant šaknų buvo puvinių, laistyti rekomenduojama praėjus savaitei po persodinimo. Galima truputi patręšti.

Tręšimas

Orchidėjas rekomenduojama tręšti specialiomis trąšomis kartą per savaitę ar dvi, geriausia pusę kiekio trąšų nei nurodyta instrukcijoje – mažesnėmis dozėmis, bet dažniau. Phalaenopsio rūšies orchidėjas rekomenduojama tręšti maždaug kas trečią laistymą. Neskubėkite tręšti ką tik įsigyto augalo, rekomenduojama palaukti apie porą mėnesių, kad būtų nepertręštumėte. Rugsėjo mėnesį geriausia naudoti trąšas, skirtas žiedams stipriniti.

Peržydėjus pirmiesiems žiedams apžiūrėkite žiedynstiebį – ant jo dar gali būti užsimezgusių naujų žiedelių, gumbelių.

Nuo žiedynstiebio pagrindo atskaičiuokite tris gumbelius ir nupjaukite iš karto už jo. Tą vietą pabarstykite cinamono ar medžio anglies miltukais. Jei orchidėja sveika ir tinkamas metų laikas, greitu metu jusvėl džiugins naujais žiedais.