Nudegimas saulėje – ką daryti ir kaip apsisaugoti

Nudegimas saulėje

Daugelį mūsų džiugina šilti saulėti orai, tačiau reikia turėti omenyje, jog saulutė gali sukelti problemų, ypač jautrūs saulės spinduliams – kūdikiai. Nors šiltą saulėtą dieną lauke praleisti norisi kuo daugiau laiko, būtina imtis kai kurių saugumo priemonių, nes kūdikiui itin lengva nudegti saulėje. Kaip nuo to apsisaugoti ir ką daryti nudegus?

Kaip geriausia gydyti kūdikio saulės nudegimą?

Pirmiausia, paskambinkite gydytojui. Nudegimas saulėje metų neturinčiam vaikui gali būti rimtesnis, nei atrodo. Gydytojas paklaus apie kūdikio simptomus ir gali paprašyti, jog atvyktumėte apžiūrai, norėdamas įsitikinti, kad kūdikiui nereikia jokio skubaus gydymo.

Duokite kūdikiui kuo daugiau skysčių (savo pieno arba mišinėlių) tam, kad jis greičiau gytų ir atgautų prarastus skysčius, kai buvo saulėje. Norėdami apmalšinti saulėje nudegusią vietą, pamirkykite švarų minkštą skudurėlį vėsiame vandenyje, išgręžkite ir švelniai pridėkite prie kūdikio odos 10 – 15 minučių kelis kartus per dieną, įsitikindami, jog kūdikis neatšals.

Pasiteiraukite gydytojo, ar galite duoti vaikui vaikiško ibuprofeno, kad skausmas sumažėtų. Aspirino neduokite.

Aprenkite kūdikį laisvais drabužėliais, kurie nedirgins nudegusios odos. Jokiu būdu nelaikykite kūdikio saulėje, kol jis galutinai neišgis, nes jis labai lengvai gali nudegti vėl.

Ko negalima daryti

  • Netepkite tepalų, kurių pagrindas yra nafta, kaip pavyzdžiui, vazelinas, ant kūdikio odos. Jie sulaiko karštį ir prakaitą ir gali pabloginti situaciją. Tas pats su kitais riebiais tepalais ir aliejais.
  • Nenaudokite purškalų, kuriuose yra benzokaino – jis gali sudirginti kūdikio odą ar sukelti alerginę reakciją.
  • Nedėkite ledo arba ledinio vandens ant kūdikio odos.
  • Nepradūrinėkite jokių pūslelių. Jos susiformavo tam, kad apsaugotų odą, o jų pažeidimas gali sukelti infekciją. Jei jos pažeistos, švelniai nuimkite negyvos odos daleles ir patepkite antibiotiniu tepalu.

Kodėl nudegimas saulėje yra toks rimtas?

Nudegimas saulėje yra odos nudegimas. Kūdikio oda yra labai plona ir jautri, todėl greitai gali nudegti. Nudegimas saulėje gali būti pirmo laispnio nudegimas, kuris gali sukelti paraudimą, patinimą ir skausmą. Antro laipsnio nudegimas yra rimtesnis – skausmingesnis, patinimas ir paraudimas didesni, susidaro pūslelių. Pirmojo laipsnio nudegimas išgyja per 2 – 5 dienas, o antrojo laipsnio nudegimas gali būti gydomas kelias savaites.

Kiti rimto nudegimo ženklai gali būti karščiavimas, stiprus skausmas, vėmimas, drebulys, kliedėjimas. Jei kūdikis praleido per daug laiko saulėje, jis gali gauti šilumos smūgį.

Jei pradeda luptis kūdikio oda?

Neišsigąskite, jei nudegusi oda pradės luptis. Tai natūrali gijimo proceso dalis. Oda pradeda luptis praėjus maždaug 3 – 10 dienų po nudegimo.

Ar verta nerimauti, saulei pažeidus odą?

Taip. Ultravioletiniai spinduliai – visų tipų odos vėžio sukėlėjas numeris vienas.

Kai kurios studijos rodo, jog aštrūs nudegimai vaikystėje vėlesniame gyvenime gali sukelti melanomą, baisiausią odos vėžio formą. Kūdikiams, turintiems mažai plaukų, šviesią odą, strazdanų ir žalias ar mėlynas akis, rizika nudegti ir susirgti vėžiu dėl buvimo saulėje didžiausia, tačiau deginantys saulės spinduliai pavojingi visiems.

Kaip apsaugoti kūdikį nuo nudegimo saulėje?

Nesunku, bet reikia būti atidiems. Kai išeinate su vaiku į lauką, renkite ilgomis rankovėmis, kelnėmis ir kepuraite, patepkite kremu nuo saulės ir laikykite jį pavėsyje kiek įmanoma ilgiau (nors tai suteikia tik dalinę apsaugą). Turėkite omenyje, kad nors saulės spinduliai yra pavojingiausi nuo 10 iki 16 valandos, kūdikis gaus ultravioletinių spindulių bet kada, visus metus, net debesuotą dieną.

Kremą nuo saulės tepkite ant atvirų odos vietų. Kremo SPF turėtų būti bent jau 15. Tepkite apie pusvalandį prieš einant į lauką.