Naujagimio maudymas

Naujagimio maudymas

Kūdikio maudynės nuostabi patirtis – tai nuostabios intymumo akimirkos, kai jūs ne tik prausiate savo mažylį, bet ir bendraujate su juo, jaučiate vienas kitą. Tačiau tuo pačiu naujagimio maudynės ką tik iškeptiems tėveliams yra ir bauginančios – juk kūdikėlis – tokia trapi būtybė ir, regis, taip baisu jo neužgauti, nesušaldyti, neperkaitinti… Be to, ir mažieji skirtingai reaguoja į prausimąsi – vieniems tai tikra šventė, kiti vonią pasitinka su dūdomis ir ašaromis.

Kad maudynės būtų tikra šventė – saugios ir malonios tiek vaikučiui, tiek tėveliams, tereikia žinoti, kaip, ką ir kada daryti. Štai keletas Tėvystės centro JAV patarimų apie tinkamas kūdikio maudynes.

Prausimas kempinėle

Pirmąją savaitę, kol jūsų kūdikio virkštelė nukrenta ir užgyja, geriausia prausti mažylį kempinėle ar medžiagos gabaliuku, sudrėkintu šiltu vandeniu. Prauskite jo veidelį ir rankas reguliariai. Rūpestingai plaukite jo užpakaliuką ir lytinius organus, kiekvienąkart keisdami sauskelnes.

Maudynės vonelėje

Kai virkštelė sudžiūna, nukrenta ir užgyja, galite savo kūdikį pradėti maudyti vonelėje. Kol vaikutis mažytis, geriau naudokite specialią vonelę kūdikiams. Nors kai kurie tėvai maudo kūdikį kasdien, nes tai teikia didžiulį malonumą, kol kūdikis nepradeda sukiotis, kuistis, krapštinėtis, vonia iš tiesų nėra reikalinga dažniau nei vieną – du kartus per savaitę. Kūdikio maudynės pačioje pradžioje gali atrodyti gąsdinančios. Prausti spurdantį, šlapią ir muiluotą mažylį nelengva – reikia praktikos ir pasitikėjimo, tad išlikite ramūs ir gerai jį prilaikykite. Kai kuriems kūdikiams šiltas vanduo yra labai raminantis. Jei taip jaučiasi ir jūsų kūdikis, galite leisti jam tuo pasimėgauti. Kiti mažyliai verkia visų maudynių metu – tai toks atvejis, kai norėsite jį tiesiog įkišti į vandenį ir ištraukti. Jums gali padėti ir šiltas vonios kambarys. Maudant naujagimį, puikiai tiks natūrali kempinėlė – minkšta, natūrali, neerzins kūdikio odelės.

Saugumas maudynių metu

  • Niekada nepalikite kūdikio be priežiūros, net minutėlei. Jei suskamba durų skambutis ar telefonas ir žūtbūt turite atsiliepti, susukite jį į rankšluostį ir pasiimkite su savimi.
  • Nedėkite kūdikio į vonelę, kol vanduo vis dar bėga (vandens temperatūra staigiai gali pasikeisti arba vandens lygis gali pasidaryti per didelis).
  • Stebėkite vandens temperatūrą. Kūdikis gali nudegti trečio laipsnio nudegimais mažiau nei per minutę, kai temperatūra yra 60 laipsnių Celsijaus.
  • Visuomet stebėkite kūdikį (tai taip svarbu, kad minime tai dar kartą). Vaikas gali nuskęsti mažiau nei 3 cm aukščio vandenyje mažiau nei per minutę.
  • Norėdami užtikrinti kūdikio saugumą, galite pasitelkti įvairių priemonių: specialius vonios įdėklus, vonios kilimėlius, čiaupo apsaugas, apsaugas galvai plauti, naudokite vandens termometrą, nes kas šilta suaugusiajam, kūdikiui gali būti karšta. Kad mažyliui vonioje būtų linksmiau, naudokite įvairius vonios žaisliukus.

Kaip išmaudyti kūdikį?

1. Surinkite visas reikiamas vonios priemones, pasitieskite rankšluostį, pasidėkite švarių sauskelnių ir drabužėlių.

2. Pripilkite vonelę šilto, bet ne karšto (apie 37 laipsnius Celsijaus) vandens (5 – 7 cm aukščio).

3. Atsineškite kūdikį, nurenkite jį. Jei jūsų kūdikis verkia per kiekvienas maudynes, iš pradžių galite jį maudyti su sauskelnėmis. Tai gali padidinti jo saugumo jausmą vandenyje.

4. Palaipsniui dėkite kūdikį į vonelę – pirmiausia kojytes, viena ranka laikydami jo kakliuką ir galvytę. Nuolatos pilkite ant jo indeliu vandenį, kad nesušaltų.

5. Naudokite švelnų muiliuką, tačiau negausiai, nes per didelis jo kiekis sausina kūdikio odelę. Prauskite jį ranka arba švelnia kempinėle nuo viršaus į apačią, nuo priekio nugarytės link. Galvytę plaukite su šlapiu muilinu skudurėliu. Naudokite sudrėkintus (be muilo) medvilnės tamponėlius jo akytėms ir veidukui nuprausti. Jei mažylio šnervių ar akyčių kampučiuose yra sudžiūvusių gleivių, pirma tas vietas sudrėkinkite, kad galėtumėte švelniau išvalyti. Kalbant apie mažylio lytinius organus ir užpakaliuką – viskas, ko reikia, yra rutininis prausimas.

6. Atidžiai nuplaukite muiliuką bei nusausinkite jį švariu rankšluostuku. Iškelkite jį iš vonelės, viena ranka prilaikydami jo kakliuką ir galvytę, kita ranka – užpakaliuką, pirštais apkabindami šlaunis, nes drėgni kūdikiai yra slidūs.

7. Įsukite mažylį į rankšluostį su kapišonėliu bei nušluostykite jį. Jei jo odelė po gimimo vis dar lupasi, galite naudoti švelnų losjoną po vonios, tačiau tai yra negyva oda, kuriai šiaip ar taip reikia nusilupti, o ne išsausėjusi oda. Tuomet užmaukite jam sauskelnes, aprenkite bei pabučiuokite jo saldžiai kvepiančią galvytę.