Metinukas ir šeimos pagausėjimas

Šeimos pagausėjimas

Šeimoje gimus naujagimiui, jūsų metukų amžiaus vyresnėlis gali reaguoti labai įvairiai. Kai kada jis gali juo žavėtis, kai kada – būti jam visiškai abejingas, kai kada – aktyviai domėtis. Kaip sureaguos jūsų vaikas, iš dalies priklauso ir nuo jo charakterio. Lankstesni vaikai dažniausiai prisitaiko lengviau. Jautruoliams šis pereinamasis periodas užtrunka ilgiau.

Jūsų pirmagimis į šeimos pagausėjimą gali reaguoti įvairiais išbandymais jums arba regresyviu elgesiu, pavyzdžiui, prabusti naktį arba verkti be jokios priežasties. Greičiausiai jam reikės jūsų dėmesio, pervystant ar kitaip besirūpinant naujagimiu.

Jis net gali bandyti išreikšti savo jausmus, mušdamas mažylį arba atimdamas jo žaislus. Sakykite vyresnėliui“ „Norėčiau, kad su broliuku būtum švelnus. Kai muši, skauda. Jei tau reikia kažką užgauti, gali imti pagalvę“. Niekada nepalikite savo metukų vaiko su naujagimio vieno.

Be to, greičiausiai jūsų vaikas norės mažajam broliukui ar sesutei parodyti švelnumą ir bendrauti su ja. Štai keletas patarimų, kaip jam padėti tai daryti.

Skirkite jam specialių darbų. Tegul pirmagimis jums padeda. Kai maudysite kūdikį, jis gali išmuiluoti jam kojytes arba palaikyti rankšluostį ar paduoti vystyklus. Pravirkus kūdikiui, parodykite, kaip švelniai jį raminti ir su juo kalbėti. Jei metinukas nori jį palaikyti, atsisėskite šalia jo ir kartu virš jūsų kelių palaikykite kūdikį. Būkite budrūs, jam šios veiklos gali užtekti keletą sekundžių ir jis tiesiog paleis kūdikį. Jis nenori jo nuskriausti, tiesiog gali galvoti apie naujagimį kaip apie žaislą.

Leiskite jam palinksminti. Tokio amžiaus vaikai dažniausiai natūraliai mėgsta linksminti kitus – dainuoti, šokti ar tiesiog rodyti grimasas, o kūdikis – puiki auditorija. Vaikui ne tik patiks dėmesys, jam bus smagu, kad pralinksmins mažylį. Paimkite vyresnėlį ant kelių ar šalia savęs ir paprašykite jo padainuoti ar paploti kūdikiui.

Skaitykite pasakojimus. Pasakojimai apie kūdikius gali padėti jūsų pirmagimiui adaptuotis prie naujos situacijos. Be to, jūs patys galite padaryti paprastą paveikslėlių knygelę apie abu savo vaikučius. Įtraukite visų savo šeimos narių nuotraukas ir parašykite paprastą pasakojimą.

Supraskite, kaip jis jaučiasi. Jūsų metukų amžiaus vaikui normalu jausti pačius įvairiausius jausmus dėl pokyčių šeimoje. Galų gale, staiga jam tenka dalintis jumis su kažkuo, kas reikalauja ypač daug dėmesio ir laiko. Užuot barę vaiką, atsižvelkite į jo jausmus: „Man atrodo, kad tau dabar liūdna. Gal nori apsikabinti ar paskaityti pasaką?“ Arba: „Sunku, kai tu nori, kad aš kažką padaryčiau, kai man reikia padėti kūdikiui.“ Gali būti, kad jam paprasčiausiai reikia žinoti, kad jūs suprantate, kaip jis jaučiasi ir kad jūs galite skirti kelias minutes jį išklausyti ir apkabinti.

Praleiskite šiek tiek laiko su juo vieni. Skirkite šiek tiek laiko vien savo vyresnėliui kasdien – nors keletą minučių. Pieškite, dėliokite kaladėles. Tai leis jam jaustis ypatingu ir primins, kad esate ne tik kūdikio, bet ir jo mamytė ar tėvelis.

Leiskite jam užsiimti savo reikalais. Jei jūsų pirmagimis nenori jums padėti prižiūrėti naujagimio, neverskite. Daug vaikų šias permainas priima, ignoruodami savo mažuosius broliukus ar sesutes – bent jau kurį laiką. Todėl nesitikėkite, kad jis vaidins svarbesnį vaidmenį, nei pats nori. Laikui bėgant, viskas išsispręs.