Kūdikio primaitinimas

Kūdikio primaitinimas

Nuo gimimo kūdikį maitinate savo pienu arba mišinėliu. Tačiau bėgant laikui, tenka pagalvoti ir apie kitokį maistą. Pamažu kūdikis tampa pasirengęs keisti savo meniu ir pradėti savo naują maitinimo erą – valgyti ne iš krūties ar buteliuko, o iš šaukštelio. 

Be abejo, jums gali kilti nemažai klausimų – kaip, kada, ką? Tad pasistengsime į kai kuriuos jų atsakyti.

Kada pradėti primaitinti?

Primaitinti galima pradėti nuo 4 iki 6 mėnesių, jei kūdikis yra pasirengęs. Iki tol motinos pienas arba mišinėliai teikia visas kalorijas ir maistingąsias medžiagas, kurių kūdkiui reikia ir kurias jis gali pasisavinti. Tik artėjant prie pusmatuko, jo virškinimo sistema yra pasirengusi primaitinimui. Jei lauksite, kol vaikas bus pasirengęs, žymiai sumažinsite alerginės reakcijos riziką ir perėjimo nuo maitinimo šaukšteliu prie maitinimosi pačiam laikotarpį.

Amerikos pediatrų akademija rekomenduoja kūdikius maitinti tik krūtimi bent šešis mėnesius, nors tėvai ir pastebi, kad kūdikis pasirengęs primaitinimui anksčiau.

Kaip sužinoti, kad kūdikis pasirengęs?

Kūdikis siųs aiškius ženklus, kai bus pasirengęs maitintis ne tik skystu maistu. Užuominos gali būti šios:

– Galvutės valdymas. Kūdikis turi tvirtai ir tiesiai laikyti galvą.

– Atsikratyti išstūmimo reflekso. Kūdikiui reikės laikyti maistą burnoje ir jį nuryti, todėl jis turės nustoti liežuviu išstumti maistą iš burnos.

– Sėdėti, gerai atsirėmus. Net jei jis dar nepasirengęs sėdėti maitinimo kėdutėje, kūdikiui reikia sėdėti stačiam, kad gerai nurytų.

– Kramtymo judesiai. Kūdikio burna ir liežuvis vystosi sinchroniškai su visa virškinimo sistema. Norint jį primaitinti, reikia, jog jis nustumtų maistą į burnos galą ir prarytų. Kai jis išmoks gerai ryti, pastebėsite mažiau taškymosi seilėmis. Tuo pačiu metu jam gali pradėti dygti dantys.

– Žymus svorio priaugimas. Dauguma kūdikių pasirengę primaitinimui, kai padvigubina savo svorį nuo gimimo (arba sveria daugiau nei 7 kg) ir yra bent jau 4 mėnesių amžiaus.

– Didėjantis apetitas. Jis atrodo alkanas, net maitinamas 8 – 10 kartų per dieną.

– Susidomėjimas tuo, ką valgote jūs. Kūdikis gali stebėti jus valgančius arba siekti šaukšto, kylančio jums prie burnos.

Kaip pradėti primaitinti?

Gera taisyklė pradėti nuo ryžių košytės, kuri yra be glitimo ir ne tokia alergiška nei kitas maistas. Pirmiausia pamaitinkite kūdikį pienu arba mišinuku, tada duokite vieną ar du šaukštelius košės. Maitindami kūdikį, naudokite minkštą šaukštelį, kad nepažeistumėte jo dantenų. Pradėkite nuo mažo kiekio ant šaukštelio galo.

Jei kūdikis nerodo susidomėjimo valgyti iš šaukštelio, leiskite jam užuosti maistą ir pajusti jo skonį arba palaukite, kol jis apsipras su mintimi valgyti kažką kieto. Nemaitinkite košėmis iš buteliuko, nes kūdikis nesupras, kad maistą reikia valgyti sėdint ir iš šaukštelio.

Pradėkite primaitinti vieną kartą per dieną, kai jums ir kūdikiui patogu, tačiau ne tada, kai kūdikis jaučiasi pavargęs ar yra kaprizingas. Pradžioje kūdikis gali nevalgyti daug, tačiau duokite jam laiko apsiprasti su nauja patirtimi. Kai kuriems kūdikiams reikia priprasti laikyti maistą burnoje ir jį nuryti.

Kai jis pripranta prie naujojo maisto, bus pasirengęs keletui šaukštelių košės per dieną. Didėjant jo apetitui, palaipsniui tirštinkite košės konsistenciją ir pridėkite dar vieną maitinimą.

Kaip sužinosiu, kad kūdikis sotus?

Kūdikio apetitas skirsis, todėl griežtos taisyklės nėra. Kiekis nėra labai patikimas kriterijus. Jei kūdikis atsilošia kėdutėje, suka galvytę nuo maisto, pradeda žaisti su šaukšteliu arba atsisako išsižioti, jis greičiausiai jau sotus. Kartais kūdikis gali nesižioti, nes dar nesusidorojo su ankstesniu kąsniu, todėl duokite jam pakankamai laiko nuryti.

Ar toliau reikia maitinti kūdikį krūtimi ar mišinėliu?

Taip, kūdikiui reikia motinos pieno arba mišinėlio iki metukų. Abu teikia svarbių vitaminų, geležies ir baltymų lengvai virškinamoje formoje. Kietas maistas negali pakeisti visų maistingųjų medžiagų, kurias teikia motinos pienas arba mišinėlis pirmaisiais kūdikio metais.

Kaip ugdyti vaikui sveikus valgymo įpročius?

– Nepermaitinkite kūdikio. Stebėkite ženklus, jog jis yra sotus.

– Neverskite vaiko valgyti maistą, kurio jis nemėgsta. Gerbkite jo pasirinkimą ir venkite kovų dėl dar vieno kąsnio.

– Stenkitės pateikti baltymų, angliavandenių, vaisių ir daržovių balansą. Saikingai duokite saldų, sūrų, riebų maistą.

– Kuo ilgiau venkite greito maisto.

– Nebauskite ar neapdovanokite vaiko maistu. Vietoj to siūlykite daugybę apsikabinimų, bučinių ir dėmesio.

– Maitinkite vaiką maitinimo kėdutėje kaip įmanoma dažniau, o ne priešais televizorių ar kur papuola.