Kūdikio pasiekimai: sėdėjimas

Mažylis bando sėstis

Galimybė savarankiškai sėdėti suteikia kūdikiui naują žvilgsnį į pasaulį. Sėdėdamas kūdikis atranda daug naujų dalykų, o ir mokosi naujų įgūdžių. Netrukus jis supras, kad galima pasiremti ant rankyčių ir atsistoti ant keturių. O tai – kelias į jam neregėtą iki tol mobilumą. Smagumėlis.

Kada vystosi sėdėjimo įgūdžiai?

Dažniausiai kūdikiai mokosi savarankiškai sėdėti būdami 4 – 7 mėnesių. Tai vyksta tuomet, kai jis gali nulaikyti galvytę ir apsiversti. Apie 90 procentų kūdikių gali gerai sėdėti patys kelias minutes be jokios atramos būdami 8 mėnesių. Net gerai sėdintys kūdikiai kada nors nugrius, nes jiems atsibosta sėdėti.

Kaip jie vystosi?

Tik nulaikantis savo galvytę kūdikis gali savarankiškai sėdėti. Nuo 4 mėnesių kūdikio kaklo ir galvos raumenys sparčiai stiprėja, jis išmoksta pakelti galvytę gulėdamas ant pilvuko.

Toliau jis išmoks, kaip pasiremti alkūnėmis ir pakelti nuo žemės krūtinę. 5 mėnesių jis gali akimirką išsėdėti be atramos, tačiau būkite šalia ir jį prilaikykite, kad krisdamas neužsigautų.

Greitai kūdikis išmoksta, kaip sėdint išlaikyti pusiausvyrą – jis pasvyra į priekį ir pasiremia rankytėmis. 7 mėnesių jis greičiausiai galės sėdėti be atramos, todėl rankytėmis galės tyrinėti aplinką. Jis išmoks, kaip pasisukti ir paimti norimą daiktą. Šiame etape jis galbūt net galės pasiremdamas rankomis atsisėsti. Dauguma 8 mėnesių kūdikių gali puikiai savarankiškai sėdėti.

Kas toliau?

Galite spėti, kas laukia, kai kūdikis supranta, kad gali pasvirti į priekį ir atsistoti ant keturių. Būdamas 6 – 7 mėnesių, jis gali ant keturių svyruoti į priekį ir atgal, o ropoti išmoksta 10 mėnesių. Dabar kūdikis tampa ir labai mobilus, ir labai smalsus, todėl vertėtų pagalvoti, kokias apsaugas namuose pasirinkti.

Jūsų vaidmuo

Keldamas galvytę ir krūtinę, kūdikis stiprina kaklo raumenis, taip jis pradeda valdyti galvytę, o tai būtina, kad išmoktų savarankiškai sėdėti. Galite jam padėti, skatindami žaisti ant pilvuko. Tegul jis stengiasi pakelti galvytę, kad galėtų pamatyti žaisliuką ar ką kita. Be to, rodydami grojantį žaisliuką ar veidrodėlį, įsitikinsite, kad jo rega ir klausa puiki. Kai kūdikis jau sėdi, šalia padėkite žaisliukų – jie prikaustys jo dėmesį, kol jis mokysis rankytėmis siekti daiktų.

Kaip visada, ypač kol jis dar tik mokosi sėdėti, būkite šalia kūdikio, jei jis nugriūtų ar norėtų pademonstruoti savo naują įgūdį.

Kada susirūpinti

Jei 6 mėnesių kūdikis negali nulaikyti galvytės ir gulėdamas ant pilvuko nepradėjo mokytis pasiremti ant rankyčių, pasakykite apie tai gydytojui. Kūdikiai įgūdžių mokosi skirtingai, kai kurie greičiau už kitus, tačiau galvytės valdymas yra būtinas, kad kūdikis pradėtų sėdėti, o sėdėjimas svarbus kitų įgūdžių formavimui – ropojimui, stovėjimui, vaikščiojimui. Turėkite omenyje, kad anksčiau laiko gimę kūdikiai šiuos įgūdžius suformuoja kiek vėliau.

Parengta pagal www.baby.com publikacijas