Kūdikio išmatos: normalu ar sunerimti?

Kūdikio išmatos

Kūdikio išmatos niekada neatrodys reikšmingos, kol ant rankų nepaimsite savo naujagimio. Kiekvienas vaikučio pervystymas taps namų laboratorijos testavimo procedūra, o kiekvienas „kakučio“ spalvos, konsistencijos ar kvapo pokytis vers ieškoti priežasčių. Jei sukate galvą, kodėl jūsų kūdikis tuštinasi žaliai, geltonai ar vystykliukuose radote kraujo ir ar tai normalu, siūlome skaityti toliau.

Normalios kūdikio išmatos

Pirmosios naujagimio išmatos vadinamos mekonijumi. Mekonijus būna arba labai tamsiai žalias, arba rudas/juodas. Jis būna kūdikio žarnyne dar gimdoje ir kartais gimdymo metu mekonijaus išeina prieš gimimą, taip nudažant vaisiaus vandenis.

Visi kūdikiai turėtų pašalinti mekonijų per pirmąsias 24 valandas. Išmatos atrodys kaip mekonijus dar keletą dienų.

Trečią – ketvirtą dieną kūdikio išmatos turėtų atrodyti labiau žalios, o ne juodos. Tai normalu ir rodo, kad kūdikio organizmas gamina tulžį, reikalingą maistui virškinti.

Penktą – šeštą dieną kūdikio išmatos tampa geltonos. Po savaitės jose gali atsirasti smulkių grūdelių, tačiau jos vis tiek atrodys geltonos.

Kaip dažnai kūdikis turėtų tuštintis?

Pirmąją savaitę naujagimiai tuštinasi bent jau 1 – 2 kartus per dieną. Taip būna dažniausiai 6 savaites.

Kai kurie 1,5 – 2 mėnesių amžiaus kūdikiai, ypač maitinami krūtimi, gali tuštintis po kiekvieno maitinimo ir tai normalu. Tačiau kai kurie kūdikiai, tame tarpe ir maitinami krūtimi, tuštinasi kas keletą dienų, tai irgi yra normalu. Mišinukais maitinami kūdikiai paprastai tuštinasi rečiau ir ne taip skystai kaip žindomi kūdikiai – tai normalu.

Taigi, normos ribos gana plačios – jei jūsų kūdikis gerai maitinasi ir auga, tuštinasi bent kartą per savaitę, greičiausiai jums nėra ko nerimauti.

Ar normalu besituštinančiam kūdikiui raitytis?

Besituštinantys kūdikiai dažnai išsiriečia ir susiraukia. Jie tiesiog padeda žarnynui atlikti savo darbą. Iškeldamas kojytes kūdikis susirango į tokią poziciją, kad būtų lengviau tuštintis. Tai nereiškia, kad jam skauda ar kažkas negerai. Kol jis reguliariai tuštinasi ir gerai auga, pernelyg nesijaudinkite.

Ar normalu, kad kūdikio išmatos šviesios?

Jei kūdikio išmatos labai šviesios, kaip grietinė ar kreminės spalvos, tai nėra normalu. Pasikalbėkite su savo vaikučio gydytoju, ypač jei jis pageltęs ir šlapimas tamsus. Jam gali būti žarnyno nepraeinamumas.

Jei kūdikio išmatos garstyčių spalvos, nerimauti nereikia.

Ką reiškia žalios kūdikio išmatos?

Taip, žalios išmatos gali pasirodyti karts nuo karto ir jūsų kūdikio vystykluose, o jas pamatę, greičiausiai paklausite, kaip jos ten atsirado? Priežasčių gali būti daug. Dažniausiai jaudintis neverta, štai keletas galimų priežasčių:

  • Geležimi praturtinti mišinukai. Kai kurie mišinukais maitinami kūdikiai tuštinasi žaliai, nes maiste daug geležies. Jei kūdikis jaučiasi gerai ir jo viduriai neužkietėję, nėra ko nerimauti.
  • Gelta. Gelta sergantys kūdikiai gali tuštintis tamsiomis ar žaliomis išmatomis. Tai susitvarko, kūdikiui pasveikus.
  • Jautrumas pieno produktams. Kai kurie žindomi kūdikiai ypač jautriai reaguoja į mamos vartojamą maistą. Jei kūdikio išmatos žalios ir gleivėtos, kartais net su krauju, jis dažnai ir gausiai atpila, jam išberia odą, jis gali būti jautrus jūsų maistui. Pieno produktai – viena iš dažniausių kūdikių alergijos priežasčių. Jei manote, kad taip ir yra, venkite pieno. Gali prireikti poros savaičių rezultatams pamatyti, tačiau gerėti pradės po savaitės. Jei nesate tikri, porą savaičių nevartokite pieno produktų, o tuomet išgerkite puodelį pieno ir pažiūrėkite, kaip sureaguos kūdikis. Jei simptomai sugrįš, tuomet greičiausiai kaltas pienas, kurį geriau iš savo meniu išbraukite.
  • Pirminio ir antrinio pieno disbalansas. Paprastai kalbant, kai mama pradeda žindyti, iš pradžių teka liesesnis pienas, po to pradeda tekėti riebesnis. Kūdikiai, gaunantys daugiau pirmojo, mažiau antrojo pieno, kartais tuštinasi žaliai ir putotai, jiems skauda pilvuką. Jei dažnai pereinate žindyti nuo vienos krūties prie kitos, užuot leidusios kūdikiui gerai išžįsti vieną krūtį, tai ir gali būti problema.
  • Kitos priežastys. Kartais kūdikiai tiesiog tuštinasi žaliai. Kūdikio išmatų spalva gali būti įvairi. Bet koks atspalvis nuo geltonų, garstyčių spalvos iki geltonai žalsvų yra visai normalu kūdikiui. Jei kūdikis auga gerai, yra linksmas ir atrodo sveikas, jaudintis nereikėtų.

Juodos išmatos

Juodai kūdikis tuštintis gali dėl geležies praturtinto maisto. Jei duodate kūdikiui geležies papildų arba maitinate jį geležimi praturtintais mišinukais, jo išmatos gali būti tamsios. Kita vertus, išmatas juodai gali nudažyti vidinis kraujavimas. Jei kūdikio išmatos yra deguto juodumo, kreipkitės į gydytoją.

Ką reiškia, jei kūdikio išmatose yra kraujo?

Kraujas kūdikio išmatose, jei pats kūdikis jaučiasi gerai, nėra pavojingas ir pernelyg nerimauti nereikėtų. Mažas kraujo kiekis, retkarčiais pasirodantis išmatose, dažniausiai nereiškia rimtų susirgimų.

Jei matote, kad kūdikis jaučiasi blogai, elgiasi neįprastai arba jo išmatose daug kraujo, būtinai pasitarkite su gydytoju.

Kraujo išmatose priežastys gali būti:

  • Vidurių užkietėjimas (kūdikių konstipacija). Jei kūdikio išmatos labai kietos ir sausos, jam gali būti užkietėję viduriai.
  • Kraujuojantis spenelis (net jei to nepastebite). Jei žindomo kūdikio išmatos atrodo normalios, tai viena dažniausių priežasčių. Nerimauti nereikia, tiesiog žindykite, kaip įprastai.
  • Invaginacija. Tai būklė, kai blokuojama žarnyno veikla ir dėl to būtinai reikia eiti pas gydytoją. Šią problemą turintys kūdikiai smarkiai verkia, pritraukę kelius prie pilvo.
  • Karvės pieno baltymo netoleravimas (alergija). Šiuo atveju greičiausiai kūdikiui pasireikš ir kiti simptomai, pavyzdžiui, dirglumas, vėmimas, jis mažai priaugs svorio. Jei kūdikis prastai jaučiasi ir jo išmatose yra kraujo, pasitarkite su gydytoju.

Kas gali sukelti kraujingas išskyras vystykluose, kūdikiui nesituštinus?

Pirmosiomis dienomis pasitaiko, kad jauni tėveliai pervystydami kūdikį vystykluose randa kraujingų išskyrų.

Jei naujagimės mergaitės išskyros yra raudonos, greičiausiai tai vaginalinis kraujavimas, sukeltas hormonų. Dėl to neverta nerimauti. Tai susitvarkys savaime per kelias savaites.

Jei išskyros yra oranžinės ar rožinės, tai gali būti uratų kristalai šlapime. Jie dažniausiai praeina per kelias dienas ir taip pat nerimauti nereikia.