Kai pažvelgiame į kosmetikos gaminio kitoje pusėje esantį sudedamųjų dalių sąrašą, gali būti sunku suprasti, kas yra kiekviena sudedamoji dalis ir kaip ji gali paveikti mūsų odą. Daugelis šių sudedamųjų dalių yra gaunamos iš natūralių šaltinių, o kitos yra žmogaus sukurtos cheminės medžiagos – kai kurios iš jų yra susijusios su rimtu pavojumi sveikatai. Šiame straipsnyje apžvelgsime kai kuriuos dažniausiai kosmetikoje aptinkamus ingredientus ir aptarsime, kaip juos geriau suprasti.
Kosmetikos etikečių supratimas
Norint suprasti kosmetikos gaminių etiketes, reikia atkreipti dėmesį į keletą pagrindinių dalykų. Pirma, daugelyje produktų sudedamosios dalys nurodomos pagal INCI pavadinimą (Tarptautinė kosmetikos sudedamųjų dalių nomenklatūra). Tai tarptautinė sistema, naudojama kosmetikos ingredientams pavadinti, tačiau ne visos šalys ją naudoja. Antra, kai kurie produktai gali būti paženklinti kaip „ekologiški“, „natūralūs“ arba „hipoalergiški“, tačiau šie terminai ne visada reiškia, kad juose nėra galimai kenksmingų medžiagų. Galiausiai, kai kalbama apie ženklinimą, įmonių veiklą griežtai reglamentuoja įstatymai, todėl jos privalo ant pakuočių nurodyti visus galimus alergenus.
Natūralūs ingredientai
Kosmetikoje galima rasti daug natūralių ingredientų, pavyzdžiui, aliejų, vaškų ir augalų ekstraktų, tokių kaip alavijas ar erškėtuogių aliejus. Jie suteikia drėkinamųjų savybių ir antioksidantų, kurie padeda apsisaugoti nuo žalingo aplinkos poveikio, pavyzdžiui, UV spindulių ir taršos. Natūraliuose junginiuose taip pat dažnai yra mineralų ir vitaminų, kurie gali maitinti odos ląsteles ir skatinti kolageno gamybą.
Sintetiniai ingredientai
Sintetiniai ingredientai – tai žmogaus sukurtos cheminės medžiagos, kurios gali būti gaunamos iš naftos chemijos produktų arba sukurtos naudojant biocheminius procesus laboratorijoje. Jos sukurtos taip, kad imituotų natūralius junginius, ir turi daug privalumų, įskaitant geresnę tekstūrą, didesnį stabilumą ir geresnį veikimą laikui bėgant. Tačiau kai kurie sintetiniai ingredientai yra susiję su pavojumi sveikatai, pavyzdžiui, endokrininės sistemos sutrikimais ar net vėžiu, todėl svarbu pasiskaityti apie konkrečias chemines medžiagas prieš jas naudojant savo kosmetikos priemonėse.
Konservantai
Konservantai į kosmetikos priemones dedami siekiant sustabdyti pelėsių ir bakterijų, kurios laikui bėgant gali sugadinti ar užteršti gaminį, augimą. Dažniausiai naudojami konservantai yra parabenai, formaldehidą išskiriančios medžiagos ir fenoksietanolis, nors dabar yra daug saugesnių alternatyvų, pvz., augalinės kilmės konservantai, tokie kaip rozmarino ekstraktas ar greipfrutų sėklų ekstraktas. Svarbu, kad bet koks produktas, kurio sudėtyje yra vandens, būtų konservuotas veiksmingu konservantu, nes priešingu atveju bakterijos gali greitai daugintis, todėl produktas taps nesaugus naudoti ant odos.
Kvapiosios medžiagos
Kvapiosios medžiagos gali suteikti kosmetikos gaminiui nuostabų kvapą, tačiau netinkamai paruoštos jos taip pat gali sukelti dirginimą, todėl kai kurie žmonės renkasi gaminius be kvapiųjų medžiagų! Visos naudojamos kvapiosios medžiagos turi būti sintetinės, o ne eteriniai aliejai, ir jose niekada neturėtų būti ftalatų, kurie, be kitų problemų, siejami su endokrininės sistemos sutrikimu. Kai kurie gamintojai renkasi natūralias kvapiąsias medžiagas, pavyzdžiui, eterinius aliejus, tačiau jie ilgai neišsilaiko, todėl, jei naudojami gaminio sudėtyje, juos reikia dažnai naudoti iš naujo.
Priemonės nuo saulės
UV filtrai dedami į tam tikrų rūšių kosmetikos priemones, pavyzdžiui, apsauginius kremus nuo saulės, kad apsaugotų nuo nudegimų, kuriuos sukelia ultravioletiniai saulės spinduliai; tačiau tam tikri cheminiai UV filtrai yra susiję su endokrininės sistemos veiklos sutrikimu, todėl ir šiuo atveju reikėtų atidžiai skaityti etiketes! Fizikiniai blokai, pavyzdžiui, cinko oksidas, užtikrina veiksmingą apsaugą ir nekelia pavojaus sveikatai, todėl, jei tik įmanoma, jiems teikiama pirmenybė, o ne cheminiams blokams, kai ieškoma apsauginių kremų nuo saulės, kurie užtikrintų stiprią UVA ir UVB spindulių apsaugą nepažeidžiant saugos standartų.
Išvada
Kosmetikos gaminių etikečių iššifravimas neturi kelti baimės! Jei suprasite, kam naudojama kiekviena sudedamoji dalis – natūrali ar sintetinė – ir skaitydami etiketes atkreipsite dėmesį į visus galimus alergenus, netrukus galėsite drąsiau rinktis geriausiai jūsų poreikius atitinkančius kosmetikos produktus! Žinodami apie galimą riziką, susijusią su tam tikromis cheminėmis medžiagomis, taip pat galėsite užtikrinti, kad pirkdami asmeninio naudojimo kosmetikos priemones rinksitės saugiai, nes, pripažinkime, niekas nenori, kad dėl nežinojimo jiems būtų padaryta nereikalinga žala.