Kolagenas – kas tai?

Kolagenas

Žodis kolagenas kilęs iš graikų kalbos – colla – klijai, genno – gaminti. „Gaminami klijai“ – ši frazė apibūdina kolageno funkcijas. Kolagenas – tai baltymas, kuris „klijuoja“, „sujungia“ ląsteles, iš kurių formuojasi audiniai ir organai.

Kolagenas – tai pats svarbiausias organizmo baltymas, nes sudaro 30 % žmogaus kūno baltymų ir 70 % odos baltymų. Kolageno skaidulos lanksčios ir stiprios, tačiau ne elastingos. Kartu su baltymu elastinu, kuris yra ne tik lankstus, bet ir elastingas, jie yra odos karkasas ir kartu suteikia jai elastingumo.

Vaikų ir jaunų žmonių šis karkasas yra idealus ir kolageno skaidulos nuolat atsinaujina. Tačiau jau po 25 gyvenimo metų fibroblastų aktyvumas sumažėja ir organizmo gebėjimas pakeisti susidėvėjusias kolageno skaidulas naujomis pablogėja. Dėl to kolagenas darosi akytas, oda praranda lygumą, atsiranda raukšlių. Sumažėja ir odos drėgmės lygis.

Reikšdami emocijas – šypsodamiesi, raukantis, darydami grimasas, mes įtempiame odos raumenis ir, deja, papildomai pažeidžiame kolageno skaidulas. Po kurio laiko ši nereikšminga žala užfiksuojama ir dėl to atsiranda mimikos raukšlių.

Natūralų senėjimo procesą, vykstantį iš vidaus, pagreitina ir neigiami išorės veiksniai, kaip rūkymas, ultravioletiniai saulės spinduliai, tam tikromis dujomis prisotinta aplinka. Senstant kolagenui, mažėja ir sąnarių lankstumas ir paslankumas, o kai kuriais duomenimis, dėl to atsiranda ir moterų priešas – celiulitas.

Kodėl būtinas kolagenas? Kolagenas ir elastinas – tai pagrindiniai odos baltymai, suteikiantys jai reikiamo tamprumo ir užtikrinantys tinkamą drėkinimo sistemą. Kolagenas atsako už odos ir kitų audinių elastingumą. Progresuojantis kolageno trūkumas – įvairių sveikatos problemų ir prastėjančios odos išvaizdos priežastis.

Senėjimo procesas neišvengiamas: oda praranda elastingumą, atrofuojasi prakaito ir riebalinės liaukos, todėl bėgant laikui keičiasi veido bruožai. Jau po 25 gyvenimo metų mažėja kolageno gamybos kiekiai, todėl atsiranda raukšlių ir oda pamažu glemba.

Šis procesas ypač stiprėja menopauzės metu: oda netenka elastingumo ir tamprumo kelis kartus greičiau. Kita vertus, šiuolaikinių technologijų dėka šį procesą galima sulėtinti. Kosmetologijoje kolagenas plačiai naudojamas, gaminant priemones nuo raukšlių. Pagrindinė kolageno vartojimo problema yra ta, kad jis išgaunamas iš gyvūnų odos. Todėl reikia atlikti brangų ir sudėtingą daugiapakopį kolageno valymą, kad neliktų priemaišų. Be to, stambios kolageno molekulės praktiškai neprasiskverbia į odą. Ši medžiaga naudojama mezoterapijoje, kai kolageno geliu užpildomos raukšlės ir jos tampa nepastebimos.