Klasikinės pasakos – skaityti ar neskaityti?

Pasakos vaikams

Sutikite – klasikinės pasakos kelia šiurpą. Štai ragana prašo parodyti pirštelį, norėdama pažiūrėti, ar Jonukas jau pakankamai didelis. Antai pamotė liepia nuvesti Snieguolę į mišką ir ją nužudyti. O kur dar vilkas, ryjantis pietums seneles ir anūkes desertui.

Turbūt reta mamytė ar tėvelis ima į rankas tokias pasakas ir be jokios dvejonės jas skaito savo dvimečiams, trimečiams ar keturmečiams. Mums, dideliems suaugusiems žmonėms, jos kelia šiurpą, nors žinome, kad tai tik pasaka. Tad skaityti ar neskaityti jas vaikams?

Tai priklauso nuo to, kokia forma pasaka yra pateikiama, teigia Babycenter.com ekspertai edukologai. Jei sekamą pasaką vaikas tik girdi, o ne žiūri animacinį filmą ar televizorių, ji bus ne tokia baisi. Vaikai geriau kontroliuoja savo vaizduotę, kai vaizdiniai jiems nėra pateikiami. Taigi, jei jūsų vaikas nori žiūrėti filmuką su galimai baisiais vaizdais, pavyzdžiui „Jonukas ir Grytutė“ arba „Snieguolė ir septyni nykštukai“, pirma perskaitykite jam pasaką. Tai sumažins naktinių košmarų tikimybę, jei nuspręsite, kad vaikas jau pasirengęs žiūrėti tokius filmus.

Klasikinės pasakos su baisiais elementais iš tiesų gali padėti vaikams tam tikrais psichologinio brendimo etapais. Skaitydami apie princus ir princeses ir apie baisius iššūkius, su kuriais jiems tenka susidurti, vaikai mokosi strategijų, kaip įveikti tam tikras emocijas, pavyzdžiui, pyktį, išsiskyrimą su tėvais. Vaikai dažnai atkartoja girdėtas istorijas, pakeičia jų plėtotę savo žaidimuose ir pateikia savų problemų sprendimų.

Pasakos nėra vienintelės bauginančios istorijos, su kuriomis vaikai susiduria. Vakarinėse žiniose ar laikraščiuose, kuriuos skaitote, jie gali išgirsti bei išvysti baisių bei smurtinių vaizdų. Ne, jums nebūtina išjungti televizoriaus ar skaityti laikraščius tik tada, kai šalia nėra vaikų. Tiesiog pasistenkite, kad vaikams kilus klausimų, jūs būtinai į juos atsakysite. Tai suteiks jums galimybę kalbėtis apie tai, kas vyksta, arba persiorientuoti į kitą veiklą, jei matysite, kad pranešimai yra pernelyg baisūs.