Kairė ar dešinė

Vaiko kairė ar dešinė

Lateralizacija – tai dažnesnio vienos kurios kūno pusės naudojimo (vienos rankos, akies, ausies, kojos) tendencija. Iki ketverių metų vaikas naudoja tiek vieną, tiek kitą ranką arba netgi abi rankas tiems veiksmams atlikti, kur reikalinga tik viena ranka. Būdamas ketverių jau suvokia, kad jo galūnės yra abiejuose kūno šonuose, netgi jeigu jis nežino, kurios yra kairėje, o kurios dešinėje pusėje. Šiuo laikotarpiu išmoksta atskirti kairę nuo dešinės, ir tai yra labai svarbu orientuojantis erdvėje bei mokantis mokykloje.

Skaitymo sunkumų kyla dėl įvairių priežasčių, o viena jų – kairės ir dešinės painiojimas. Skaitydamas vaikas turės skirti savo, kitų žmonių ar daiktų dešinę ir kairę.

Šiame skyriuje pateikiami pratimai padės vaikui suvokti, kad jo kūnas turi dvi vienodas puses. Atliekant kai kuriuos pratimus, kairė ir dešinė bus naudojamos atskirai, tai padės jas atskirti.

Reikia stiprinti vaiko dažniau naudojamą pusę. Jeigu jis yra ambidekstras (vienodai gerai gali valdyti ir kairę, ir dešinę), svarbu padėti jam pasirinkti kurią nors vieną.

Priemonės

Virvelė, tualetinio popieriaus ritinėlis, kamuolys, moneta, pleistras, šaukštas, žirniai, šiaudas, kėdė, mėsos pakuotės, popierius, stalo įrankiai, stiklinės, kortos, sagos, vilna.

Vaikams nuo dvejų iki ketverių metų

Dvejų – ketverių metų vaikams svarbu daryti pratimus, kurie padėtų susipažinti su vienos ar kitos kūno pusės dominavimu. Tam reikia atlikti veiksmus, stiprinančius abi kūno puses, ir atidžiai stebėti, kuri kūno pusė aktyvesnė, vaikui dirbant, ypač derėtų atkreipti dėmesį į viršutines bei apatines galūnes ir akis.

Ketverių – šešerių metų vaikams

Ketverių – šešerių metų vaikas suvokia, kad jo galūnės abiejose kūno pusėse yra vienodos, ir pagal savo mėgstamesnę pusę supranta kairės ir dešinės sąvokų esmę. Kai tik jis išmoksta atskirti savo kairę pusę nuo dešinės, gali atskirti ir daiktų puses. Nepamirškite, kad iki septynerių ar aštuonerių metų vaikas nesuvokia atvirkštinio vaizdo, tad kai esate priešais jį, jūsų dešinė ranka jam atrodo kaip kairė, o kairė – kaip dešinė.

Pratimai

1. Kad nustatytumėte dominuojančią vaiko pusę, jam liepkite:

a) žiūrėti pro tualetinio popieriaus ritinėlio galą;

b) spirti koja kamuolį;

c) mesti monetą į kibirą, esantį maždaug už metro.

Labai svarbu atlikti keletą panašių pratimų, padedančių nustatyti, kurią pusę vaikas labiau mėgsta. Vėliau atlikite pratimus, kurie lavintų dominuojančią pusę.

2. Kai vaikas supranta, kuria kūno puse jam patogiau dirbti, supažindinkite jį su žodžiais „kairiarankis“ arba „dešiniarankis“. Kad būtų lengviau atpažinti ir išmokti kairės bei dešinės sąvokas, keletui dienų ant dešinės vaiko rankos užriškite virvelę ar kaspiną.

3. Pakabinkite virvutę, kad ši vertikaliai dalytų vaiko kūną į dvi dalis, – taip jis suvoks turįs dvi vienodas puses. Žiūrėdamas į veidrodį, vaikas vardija ir vieną po kitos judina visas vienos kūno pusės dalis (ranką, koją, plaštaką, pėdą, kelį, alkūnę, akį, ausį, blakstienas, antakį). Pratimą kartoja su kitos pusės kūno dalimis.

4. Vaikas slepiasi už spintos ar durų, rodo tik dešinę ar kairę kūno pusę.

5. Ant nugaros arba kniūbsčias guli ant virvės ir judina dešinės pusės galūnes, paskui – kairės pusės.

6. Žiūri į veidrodį ir prisiklijuoja pleistrus ant dešinės rankos, dešinio žando, dešinės ausies, dešinio kelio ir t. t. Kitą savaitę kartoja šį pratimą, klijuodamas pleistrus ant kairės kūno pusės dalių.

7. Vaikas dešine ranka, koja, šlaunimi, alkūne ir keliu paliečia sieną. Paskui tai daro kaire puse.

8. Žingsniuoja, dešinėje rankoje laikydamas šaukštą, kuriame yra žirnis ar pupelė. Pratimą kartoja su kaire ranka.

9. Sėdėdamas ant grindų ritina tualetinio popieriaus ritinėlį išilgai ant dešinės rankos, ant dešinės kojos. Paskui pratimą kartoja su kaire ranka ir koja.

10. Vaikas apsiauna batą tik ant dešinės kojos ir taip vaikšto po namus. Tuomet batą nusiauna ir pratimą kartoja su kairės kojos batu.

Daugiau pratimų rasite Louise Doyon knygoje „Parenkite savo vaiką mokyklai. 500 psichomotorinių žaidimų 2 – 6 metų vaikams“.