Kaip vertinti ikimokyklinuko išdaigas?

Ikimokiklynuko išdaigos

Jei jūsų ikimokyklinukas naujagimis buvo prieš metukus ar daugiau, jūs jau galite normaliai išsimiegoti, jums niekas nebeatpila ant peties, vaikutis baigia priprasti ar jau pripratęs prie puoduko, ir dabar pradeda išsakyti savo rūpesčius, troškimus, poreikius ir norus tikrais žodžiais, kartais intensyviau nei įprasta suaugusiųjų aplinkoje.

Be abejo, jūs esate kantrūs tėveliai, bet kartais taip norisi ramybės – paspausti mygtuką ir nors kelioms minutėms atsidurti kur nors, kur visiškai ramu. Ar atsimenate laikus, kai galėdavote ramiai atsisėsti į fotelį ir kelias valandas paskaityti knygą, kai išėjimas su vyru pasižmonėti nebuvo finansine investicija, kai auklės jums buvo visiškai neaktualios, kai slidinėjimas buvo spontaniškas ir kai šis nuostabus mažas žmogutis dar net nebuvo gimęs, o motinystę ar tėvystę jūs laikėte nuotykiu, pilnu rožinių svajonių ir jausmų.

Dabar jūsų gyvenimas labiau primena cirko areną, kurioje jūs bandote žongliruoti ir jums nuolatos trūksta rankų. Kas žinojo? Nesijaudinkite – turbūt visi jauni tėvai patenka į šią padėtį, didžiąją dalį šios situacijos jie dievina ir kartais galvoja, kiek ilgai trunka 18 metų arba į ką jie įsivėlė.

Sėkmingas susidorojimas su rutina priklauso nuo požiūrio ir nusiteikimo. Jei savo mažylį matysite tik kaip išdaigininką, kuris vien plėšo, mėto ir lenda kur nereikia, jums niekada nebus malonu jį prižiūrėti. Jei jo išdaigas vertinsite, kaip būdą pažinti pasaulį, nustebsite pamatę, koks jis gudrus ir išradingas.

Taigi, šie patarimai – tik įžvalgos, kaip derėtų žiūrėti į namuose besisukiojantį vaiką.

1. Nepamirškite sulėtinti tempą, atidžiai stebėkite vaiką, gerbkite jį ir viską, ko jis mokosi bei patiria. Leiskite vaikui perkelti jus į vaikystę, pilną nuostabos ir naujų atradimų.

2. Gerbkite vaiko individualumą. Stebėkite, kaip jis susitvarko su įvairiomis užduotimis. Žavėkitės jo išradingumu, džiaukitės kūrybingumu. Žiūrėkite, ką vaikas veikia visą dieną. Viskas jam yra nauja ir kelią iššūkius.

3. Gerbkite vaiko nuotaikas. Gerbkite vaiko pastangas tyrinėti jį supantį pasaulį. Supraskite vaikui iškilusius iššūkius ir baimes ir kai kurių padėkite išvengti.

4. Stebėkite vaiko siunčiamus signalus, kad yra alkanas, vienišas, pavargęs, nori persirengti arba nusivylęs ir stenkitės išvengti iš anksto numatydami šias situacijas. Pavyzdžiui, suplanuokite jam mažiau veiklos, pasiūlykite dažniau užkąsti, pietų miegą laikydami kaip būtiną vaikui pailsėti.

5. Venkite per didelės stimuliacijos. Taip nutinka, kai vaikui pateikiama per daug vizualinės ir/arba auditorijos stimuliacijos, todėl vaikui reikia jos perteklių išreikšti kaprizų, rėkimo ar panašaus elgesio forma. Tai reiškia, kad vaikui reikia ramios pertraukėlės.

6. Šeimos rutinoje įterpkite pertraukėles. Jums jų reikia, kai esate pernelyg emocionalūs, kad reaguotumėte ramiai ir švelniai. Nueikite kur nors, pasėdėkite, pagalvokite, kas jums neduoda ramybės ir kaip su tuo susidoroti. Grįžkite ir pasidalinkite su šeima, ką apsvarstėte. Jūs vėl galėsite džiaugtis vieni kitais.Bet kas bet ko gali paprašyti pertraukėlės, kad po jos vėl galėtų maloniai kartu leisti laiką. Tai ne bausmė, tai laikas, kai jūs galite nusiraminti, pabūti vienas ir grįžti su geresne nuotaika.

7. Ikimokyklinukai yra nepaprastai smalsūs. Jų smegenys itin imlios. Jie pasikliauja stimuliacija – nenugesinkite jų, taip jie mokosi.Skatinkite vaiką tyrinėti aplinką saugiai. Žavėkitės, kaip veikia vaiko protas.

8. Sutelkite dėmesį į vaiką. Atsakykite į visus jo klausimus pilnai, kad pasidalintumėte savo žiniomis ir įžvalgomis apie pasaulį.

9. Atsakingai auklėkite vaiką ir tapkite besižavinčiu tėčiu ar mama, kupinu nuostabos ir supratingumo. Pagarba susideda iš klausymosi, atsižvelgimo į vaiką, mėgimo ir bendravimo su vaiku lyg su sau lygiu.