Kaip „Ne“ paversti „Taip“

Kaip diskutuoti su v aiku?

Jei manote, kad mylimiausias pradedančio kalbėti vaiko žodis bus „Mama“, turime jus nuvilti. Augindami ikimokyklinuką, pasijusite lyg per dieną žodį „Ne“ išgirstate tiek, kiek negirdėjote anksčiau per metus. Taip, prieštaravimas tapo mėgstamiausia mažylio veikla, tačiau juk nuo to jis nepasidarys sotesnis, sausesnis ar švaresnis. Jam vis tiek teks pavalgyti, atsisėsti ant puoduko ar persirengti. Kaip priversti jį tai padaryti?

Štai keletas tėvų patarimų portale Babycenter.com, kaip elgtis šiuo periodu ir priversti mažylį daryti tai, ką reikia.

Leiskite pasirinkti

Mama Adrienne sako, jog suteikia vaikui riboto pasirinkimo galimybę. Pavyzdžiui, kai jos dvimetis sūnus sako, kad išalko, mama jam pasiūlo suvalgyti vaisių. „Ko norėtum – banano ar vynuogių?“ Taip vaikas turi galimybę pasirinkti, ir jo pasirinkimas bet kokiu atveju yra sveikas.

Mama Susanne pasakoja, jog „Ne“ yra mėgstamiausias jos sūnaus atsakymas į bet kurį klausimą. Tada ji bando pakeisti aplinkybes. Jei berniuko neina įkalbėti eiti maudytis, mama leidžia jam pasirinkti – maudytis arba eiti miegoti. Kiekvieną kartą, pasak mamos, jis pasirenka maudynes.

Reaguokite su humoru

Mama Jan pasakoja, kad jos pustrečių metukų berniukas visada klauso. Nenustebkite. Pavyzdžiui, mama prašo vaiko atsisėsti ir pavalgyti. Sūnus, be abejo, sako „Ne“, juokiasi ir pradeda aplink šokti. Tai gali išmušti iš vėžių ir kantriausią mamą, tačiau verta sureaguoti nepiktai. Jan nusijuokia ir sako: „Kasgi čia vyksta, kojytės? Liepkit užpakaliukui sėstis ant kėdės“. Tai prajuokina vaiką ir pralaužia jo kategoriškumą.

„Kai pusantrų metų sūnaus prašau susirinkti žaisliukus, jis atsako „Ne“. Užuot vertusi jį tai daryti, pradedu dainuoti dainelę ir jis prie manęs prisijungia. Aš stengiuosi dainuoti ir šokti, rodydama jam, ką reikia daryti ir jis tai daro. Be abejo, mano vyras mano, kad aš šiek tiek pakvaišusi, tačiau keletą kartų užklupau jį darantį tą patį,“ – pasakoja neprisistačiusi mama.

Užduotis paverskite žaidimu

Mama Lisa su užsispyrimu kovoja, užduotis paversdama linksmybėmis. „Eiti ant puoduko, prieš išeinant į lauką, gali būti tikras karas, tad dabar mes skraidiname mūsų dvimetį į vonios kambarį. Vaikas į vonią nuskrenda besijuokiantis ir jam taip linksma, kad be jokio vargo pasodiname jį ant puoduko,“ – pasakoja mama.

„Mano dvimetė niekada nesileidžia, kad išvalytume jai dantukus. Ji pasako „Ne“ ir tvirtai suspaudžia lūpas, net jei duodame jai Teletabių šepetuką ir vaikiškos pastos. Dabar nebeliepiu valytis dantukus, o paprašau, kad ji riaumotų kaip liūtas kuo galima garsiau. Jai tai patinka daryti ir ji nekreipia dėmesio, kad tuo metu valau jai dantis,“ – dalijasi patirtimi mama Mery.

Naudokite atvirkštinę psichologiją

Kai duktė atsisako eiti atsisėsti ant puoduko, mama Monica tiesiog atsako „Neik ant puoduko“. Tada ji nueina ir ant jo atsisėda.

Atkreipkite vaiko dėmesį

Tėvai Dale‘as ir Julie, ko nors prašydami savo trimečio sūnaus, paima jam už rankų ir žiūri tiesiai į akis. „Jis supranta, kad mes kalbame labai rimtai ir tai jį verčia atkreipti dėmesį ir bendradarbiauti,“ – pasakoja tėvai.

Pasikeiskite

„Mūsų dvimetė duktė viską nori daryti pati. Kai paprašau ko nors, pavyzdžiui, išlipti iš kėdutės, kai atsegu saugos diržus, leidžiu keletą sekundžių jai tai daryti pačiai. Jei ji nesuskumba to padaryti, pasakau, kad dabar jos eilė, bet jei ji visai nereaguoja, sakau, kad tuoj bus mano eilė. Jei ji vis tiek nejuda, pradedu skaičiuoti iki 10, tada ji žino, kiek turi laiko. Kartais skaičiavimą paverčiu linksmu žaidimu, tolesnius skaičius sakydama vis greičiau ir greičiau arba pasakau, kad praėjusį kartą ji tai atliko per 8 sekundes, kad ji norėtų sumušti rekordą. Jei ji vis dar neįvykdo savo užduoties, pasakau, kad dabar mano eilė ir einu prie jos. Dažniausiai to ir užtenka,“ – pasakoja mama Carey.

Nesivelkite į konfliktą

Kai duktė Madison nesutinka persirengti, pasikeisti sauskelnių ar valgyti, mama paprasčiausiai sako: „Ką gi, tuomet einu plauti indų“ ir išeina iš kambario. Dažniausiai neprireikia nė 5 sekundžių ir mergaitė pradeda šaukti mamą. Tada ji jau būna pasirengusi daryti viską, ką reikia.

Leiskite vaikui pačiam padaryti

Mažyliai mėgsta viską daryti patys, todėl užuot liepę ką nors daryti, sakykite: „Parodyk mamytei, kaip moki pati valgyti (ar ką kita).“

Padėkite jiems išmokti mokinant

„Mūsų trimetis mėgsta pamokyti mažąjį broliuką dalykų, kurių negalima daryti ir kai sakome, kad liautųsi, neklauso. Taigi, dabar, kai jie, pavyzdžiui, laipioja ant stalo arba šokinėja ant lovos, mes sakome jam, kad parodytų mažajam broliukui, kur galima laipioti, arba kad papasakotų jam apie šokinėjimo ant baldų taisykles. Jis didžiuojasi būdamas vyresnis brolis, kuris žino taisykles,“ – teigia mama Katie.

Perfrazuokite prašymą

Lisa sako, jog jos sūnui labai patinka žodis „Ne“, todėl mama stengiasi prašymą ką nors padaryti paversti jam mėgstama veikla, kad jis pasakytų „Taip“. Pavyzdžiui, kai mama paprašo sūnaus susirinkti žaisliukus ir jis nesutinka, ji paklausia, gal norėtų išsiurbti kilimą (jam labai patinka siurbti). Kai vaikas entuziastingai pritaria, mama primena, kad visų pirma, jam reikės susirinkti žaisliukus.

Parengta pagal www.babycenter.com publikacijas