Kaip maitinti krūtimi

Kaip maitinti krūtimi

Netrukus jūsų kūdikis išvys pasaulį. Kiek malonių rūpestėlių! Vienas svarbiausių – mažylio maitinimas. Kaip taisyklingai maitinti kūdikį? Kada ir kas kiek laiko maitinti? Ką turėčiau žinoti apie kūdikio mitybą? Tai tik dalis jus užklumpančių klausimų apie tai. Padėsime į juos rasti atsakymus…

Pradedant

Pats svarbiausias maitinimo krūtimi laikotarpis – pirmoji savaitė. Šiomis dienomis tiek mama, tiek kūdikis mokosi. Šios dienos yra sunkiausios, tačiau turėdamos šiek tiek žinių, sėkmingai su tuo susidorosite.

Kuo anksčiau priglausite kūdikį prie krūtinės, tuoanksčiau pasirodys pienas. Nelaukite, kol pienas ims tekėti nė iš šio, nė iš to. Krūtys veikia paklausos ir išteklių principu.

Pirmosios valandos ir dienos svarbios ir dėl to, kad jūsų krūtyse gaminasi ypatingas maistas. Priešpienis turi neįkainojamą vertę kūdikiui. Priešpieniui nėra jokių pakaitalų. Jis suteikia apsaugą nuo ligų, kuri tęsis keletą mėnesių.

Naujagimiams svarbu duoti tik mamos pieną. Nereikėtų naujagimiui duoti medaus, vandens, tyrelių ir panašiai. Užuot dažniau maitinus krūtimi, duoti vandens naujagimiui gali būti pavojinga, nes vanduo gali turėti nematomų nešvarumų.

Jei pradėsite naujagimiui duoti kitokio maisto, jūs artėsite prie maitinimo buteliukais, net ir nenorėdamos, nes jūsų organizmas gamins mažiau pieno. Jei taip nutinka, dažniausiai būna labai sunku grįžti prie maitinimo krūtimi.

Technika

Pirmosiomis dienomis speneliai pradeda priprasti imami kūdikio į burnytę, o kūdikis mokosi valgyti iš krūties. Svarbu jums abiem atsipalaiduoti ir jaustis patogiai, gali tekti maitinti valandą ar panašiai.

Kūdikis gali dar nežinoti, kaip plačiai praverti burnytę. Jei taip nutinka, galite išspausti šiek tiek pieno iš krūties, praverti kūdikio burnytę švariu pirštu ir įdėti truputį pieno, kad kūdikis pradėtų žįsti.

Palaukite, kol kūdikis prasižios, tada paduokite jam krūtį – ne tik spenelį. Teisingai žįsdamas, kūdikis spaudžia vietą aplink visą spenelį visa savo burnyte.

Kai kūdikis baigia žįsti iš pirmos krūties, įdėkite savo pirštą į burnytę čiulpimui atpalaiduoti ir paduokite kitą krūtį. Kitą kartą maitindama, laikykitės to paties principo, iš pradžių duodami tą krūtį, kuria baigėte paskutinį žindymą. Kai mažyliui bus gana, jis tiesiog užsnūs.

Odos kontaktas labai svarbus – glostykite kūdikio žanduką. Leiskite kūdikio rankytei glostyti krūtį. Žiūrėjimas mažyliui į akis ir kalbinimas yra maitinimo dalis.

Kūdikio žindymas stimuliuoja krūtis gaminti pieną. Būtent todėl kartais atrodo, kad viena krūtis tinginiukė – gamina mažiau pieno nei kita. Dažniausiai tai būna dėl to, kad iš jos mažiau žindoma. Svarbu, kad žindytumėte iš abiejų krūtų.

Kiekvieną kartą, kai maitinate, turite apsistoti ties viena krūtimi, kol pasijus, kad ji tuščia – bent jau 10 – 15 minučių. Tai todėl, kad pienas pabaigoje yra maistingesnis ir sotesnis.

Kaip dažnai maitinti?

Kokie tiksliai yra ženklai, kad kūdikis išalko? Deja daug mamyčių mano, kad kūdikis yra alkanas tik tada, kai verkia. Tačiau verksmas yra kūdikio kraštutinė priemonė. Kiti ženklai yra, kai kūdikis pradeda čiulpti pirštuką ir sukioja galvytę, ieškodamas krūties.

Maitinimas krūtimi nuolatos, kai kūdikis alkanas gali būti varginantis dalykas, tačiau pats geriausias. Kartais, ypač pirmosiomis savaitėmis, mama gali pasijusti, kad nieko kito nedaro, kaip tik maitina. Daug mamų nori šiek tiek daugiau nei būti krūtimis ant kojų kūdikiui. Joms reikia į darbą, tvarkyti namus. Tokie atvejai taip pat išsprendžiami – užsiėmusios mamos savo pieną gali nusitraukti ir laikyti buteliukuose. Bet kokiu atveju – juk mamytės pienelis nepakeičiamas.