Kaip kovoti su ožiukais?

Vaiko pykčio priepoliai

Kartais vaiko pykčio protrūkiai ar isterijos priepuoliai gali išvesti iš kantrybės net pačius ištvermingiausius tėvus, ypač jeigu jūs esate parduotuvėje, gatvėje, ar svečiuose, o jūsų mažylis iškelia pykčio sceną dėl kažkokio nenupirkto ar neduoto daikto. Tam, kad ir jums, ir vaikui nereikėtų nervintis, reikia išugdyti mažyliui savikontrolės jausmą, išmokyti, kaip reaguoti į tam tikras situacijas, o ne vien tik pasikliauti savo vaikiškais impulsais.

Besimokantis kontroliuoti save, jūsų vaikas gali išmokti daryti atitinkamus sprendimus ir reaguoti į tam tikras stresines situacijas taip, kad jų pasekmės būtų kuo teigiamesnės.

Pavyzdžiui, jeigu jūsų vaikas prašo ledų, o jūs jam sakote, kad jų gaus po vakarienės, mažylis gali pradėti verkti, maldauti ar net rėkti, tikėdamasis jų gauti dabar. Tačiau sugebantis save kontroliuoti vaikas supranta, jog sukeltas pykčio priepuolis gali reikšti tik tai, jog ledų jis apskritai nebegaus, o jeigu turės valios ir kantrybės palaukti vakarienės, tai paskui galės mėgautis saldumynais.

Kaip galite padėti vaikui išmokti kontroliuoti save?

Štai keletas patarimų kaip galima padėti vaikui kontroliuoti savo elgesį:

  • Nuo gimimo iki dviejų metukų. Patys mažiausieji dažnai būna suirzę todėl, kad yra didelis skirtumas tarp to, ką jie nori daryti, ir to, ką jie iš tiesų gali padaryti. Tokius mažylius nuo irzlumo galima prablaškyti žaislais, žaidimais ar panašiais užsiėmimais.
  • 3 – 5 metukų vaikai. Tokio amžiaus vaikams, kilus pykčio protrūkiams, pasistenkite keletą minučių nekreipti į tai dėmesio. Taip kartas nuo karto likę vieni vaikai ir matydami, kad niekas nereaguoja į jų riksmus, nusiramina patys ir po truputį pradeda suvokti, kad tokiu savo elgesiu vis tiek nepasiekia to, ko nori. Be to, geras paskatinimas yra pagyrimas už nusiraminimą ir sugebėjimą susivaldyti.
  • 6 – 9 metų vaikai. Kuomet vaikas pradeda eiti į mokyklą, jis jau turėtų suprasti, kokios yra gero ir blogo elgesio pasekmės. Mokyklinukas jau turėtų pradėti iš anksto galvoti, kaip reaguoti į tam tikras situacijas.
  • 10 – 12 metų vaikai. Vyresnėliai jau turėtų patys suvokti savo jausmus. Drąsinkite vaiką galvoti ir analizuoti tokias situacijas, kurios išveda iš pusiausvyros. Bandykite paaiškinti vaikui, jog kartais tos liūdinančios situacijos nesibaigia taip blogai, kaip baisiai viskas atrodo pradžioje. Turite įtikinti vaiką, kad jis pagalvotų iš anksto apie savo elgesį tam tikroje situacijoje.
  • 13 – 17 metų vaikai. Tokiame amžiuje vaikai turėtų kontroliuoti daugelį savo veiksmų. Bet jūs turėtumėte priminti paaugliui apie galimas ilgalaikes neigiamas pasekmes dėl jo netinkamo elgesio. Tęskite įtikinėti vaiką įvertinti kritines situacijas iš anksto. Taip pat drąsinkite vaiką geriau kalbėti apie problemines situacijas, nei reikšti nepasitenkinimą, trankant durimis ar šaukiant. Turite įtikinti savo paauglį, kad savikontrolė yra labai svarbus būdo bruožas.

Labai svarbu, kad vaikas matytų gerą susivaldymo pavyzdį, jums tinkamai elgiantis stresinėse situacijose. Kad ir kaip sunku būtų, jūs turite stengtis išvengti rėkimo tuomet, kai mokote savikontrolės vaiką. Bandykite išlikti ramus ir neprarasti savitvardos.